Túto rastlinu musíte mať doma! Stačí si na ňu spomenúť raz za pár týždňov a prežije celé roky. Ako sa starať o tučnolist?
Hľadáte rastlinu, ktorá vám vydrží celé desaťročia? Zoznámte sa s jedným z najodolnejších sukulentov – tučnolistom vajcovitým (Crassula ovata). Táto nádherná a nenáročná rastlina vám bude robiť spoločnosť dlhé roky, ba aj desaťročia, ak jej poskytnete správnu starostlivosť.
Tučnolist vajcovitý (môžete ho nájsť aj pod názvami Jade Plant či jadeitová rastlina) záujme už na pohľad svojimi masívnymi drevenými stonkami a lesklými oválnymi listami. Hoci ide o sukulent, vzhľadom pripomína skôr malý strom. V mnohých kultúrach je známa aj ako strom peňazí a predstavuje symbol bohatstva a šťastia. Ako sa o ňu správne starať?
Odkiaľ strom peňazí pochádza?
Tučnolist vajcovitý pochádza z Južnej Afriky a Mozambiku, kde sa prispôsobil na prežitie v suchých a náročných podmienkach. Obľubu si získal vďaka svojim nenáročným požiadavkám a nádhernému vzhľadu. Vďaka svojim hrubým, oválnym listom s lesklým povrchom pôsobí elegantne. Pozitívom tiež je, že vám aj pri minimálnej starostlivosti bude vám robiť radosť celé desaťročia.
Je to rastlina s pomalým rastom (asi 5 cm ročne), no dorásť môže až do impozantnej výšky 1,8 metra a šírky 90 cm. Pomenovanie „Crassula“ pochádza z latinského slova „crassus”, teda hrubý, a presne vystihuje jej schopnosť uchovávať vodu v hrubých listoch a stonkách. Vďaka tomu dokáže prežiť aj v extrémnych podmienkach. No hoci je vo svojom pôvodnom prostredí zvyknutá aj na väčšie sucho, v domácnostiach sa dokáže prispôsobiť rôznym podmienkam. Rásť vie takmer všade, ak jej zabezpečíte základné potreby.
Ideálne podmienky
Tučnolist potrebuje 4 až 6 hodín nepriameho slnečného svetla denne, čo je pre jeho zdravý rast kľúčové. Najlepšie mu bude v blízkosti okna, ktoré smeruje na juh, východ alebo západ. Nedostatok svetla môže spôsobiť, že rastlina začne vytvárať dlhé a slabé výhonky. Ak jej však doprajete viac slnečného žiarenia, okraje listov nadobudnú krásnu ružovo-červenú farbu, ktorá zvýrazní jej atraktivitu.
Polievanie – menej je viac
Ak polievanie rastlín nepatrí k vašej obľúbenej činnosti, tučnolist bude pre vás vhodnou voľbou. Zálievku si vyžaduje len približne každé dva až tri týždne, no závisí to aj od podmienok vo vašej domácnosti, ako je svetlo a teplota. Dôležité je, aby ste sa vyhli preliatiu, čo pri jeho pestovaní spôsobuje najčastejšie problémy.
Pôda by mala medzi polievaním preschnúť, a preto je najlepšie skontrolovať jej vlhkosť prstom. Ak je substrát suchý do hĺbky troch centimetrov, môžete rastlinu poliať. Pokiaľ spozorujete opúchajúce až praskajúce listy, znamená to, že tučnolist je preliaty. Ak sú zas zvädnuté, chýba mu voda.
Správna pôda a kvetináč
Táto rastlina sa najlepšie cíti v dobre priepustnej pôde. Ak jej chcete urobiť radosť, zvoľte substrát určený špeciálne pre sukulenty alebo kaktusy. Môžete si tiež pripraviť vlastnú zmes pridaním perlitu, ktorý zaručí dostatočnú drenáž a prevenciu proti hnilobe koreňov. Pri výbere nádoby siahnite po kvetináči s dobrým drenážnym systémom. Ideálna je terakotová nádoba, ktorá je porézna a podporuje rýchlejšie vysušenie pôdy.
Hnojenie a presádzanie
Pri tučnoliste sa a hnojením veľa nenatrápite. Postačí tak robiť raz za rok, najlepšie na jar alebo na jeseň, keď je v aktívnej rastovej fáze. Použite vyvážené hnojivo 20-20-20.
Presádzajte ho raz za dva až tri roky. Staršie rastliny môžete nechať v rovnakom kvetináči až päť rokov. Dôležité je vybrať nádobu, ktorá je iba o 2 až 3 cm širšia než tá predchádzajúcia, pretože preferuje byť jemne blokovaná.
Škodcovia tučnolistu vajcovitého
Aj keď je tento dekoratívny sukulent pomerne odolný voči škodcom, môže ho napadnúť vlnatka – malé biele ploštice s voskovým povlakom. Títo škodcovia sa zvyčajne vyskytujú na spodnej strane listov. Odstránite ich pomocou vatového tampónu namočeného v alkohole. Iné bežné škodce zahŕňajú roztoče, ktoré možno odstrániť rovnakým spôsobom.
Ako si strom peňazí rozmnožiť?
Tučnolist vajcovitý sa veľmi jednoducho rozmnožuje, či už z listov alebo stoniek. Na rozmnožovanie z listu stačí odtrhnúť zdravý list, nechať ho niekoľko dní zaschnúť a potom ho umiestniť do priepustnej pôdy. Pre rýchlejšie výsledky môžete rozmnožiť aj zo stonky. Stačí odrezať kúsok stonky a nechať ho zaschnúť
Rastúc pomaly, no s potenciálom dospieť do krásnej a robustnej podoby, sa tučnolist ľahko stane jedinečnou ozdobou domácnosti, ktorá nikdy nevyjde z módy. Navyše vďaka jej nenáročnosti a minimálnym požiadavkám na starostlivosť je ideálnou voľbou pre každého, kto hľadá krásnu a trvácnu izbovú rastlinu. Ak sa oň budete starať správne, môžete sa tešiť z jeho prítomnosti mnoho rokov.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock