19. 07. 2005
Zdieľať

Pri výbere dvier sú dôležité farba i použitý materiál, ale konečný dojem závisí aj od takých detailov, ako sú kľučky, dverové závesy alebo pánty.

Určite sa oplatí nekupovať lacné, i keď veľmi pôsobivé zlaté či strieborné varianty. Pri nich totiž hrozí, že po niekoľkých mesiacoch používania sa slabá vrstva kovu začne odlupovať. Na menej kvalitný výrobok nás môže upozorniť už hmotnosť kovania. Ľahká kľučka, ktorá vyzerá ako zlatá, bude s najväčšou pravdepodobnosťou iba z plechu s povrchovou úpravou imitujúcou vzácny kov. O niekoľko mesiacov „zlato” zmizne, prípadne sčernie alebo sa na ňom objavia škvrny. Nemožno však jednoznačne tvrdiť, že kvalitná kľučka musí byť ťažká. Na trhu sú dnes aj výrobky zo špeciálne upraveného akrylátu alebo polykarbónu, ktoré sú pomerne ľahké, ale zároveň kvalitné.


Príčinou škvŕn alebo podobne poškodeného povrchu nemusí byť len nižšia kvalita výrobku. Na vine môže byť aj agresívny pot. Niekedy možno kovanie poškodiť aj abrazívnym čistiacim prostriedkom, preto sa na čistenie odporúča iba flanelová handrička a dostatok trpezlivosti. Sidol, v minulosti obľúbený prípravok starostlivých gazdiniek, patrí len na mosadzné kľučky v základnom zhotovení, to znamená, že sa iba vyleštia bez ďalšej povrchovej úpravy.


Okrem voľby materiálu je tiež dôležité, či sa rozhodneme pre štítové zhotovenie (to býva najčastejšie), alebo pre elegantnejšiu samostatnú kľučku v kombinácii so zámkovou rozetou. V prvom prípade treba ešte pred nákupom poznať vzdialenosť kľučky od kľúčového otvoru. Pre niektoré typy miestností je vhodné voliť menej tradičné kovanie. To platí predovšetkým o WC a o kúpeľni, kde sa odporúča použiť výrobky, ktoré majú tzv. WC – kľučku brániacu otvoreniu dvier zvonka. Táto kľučka však nie je nad kľukou, ale v mieste zámku. Tak možno pri nečakanej nevoľnosti (alebo aj pri neposlušnosti potomka, ktorý si vybral záchod za miesto trucovania) dvere bez problémov otvoriť zámkovým otvorom zvonka.


Zatiaľ čo k novým dverám a zárubniam predajcovia už zvyčajne ponúkajú aj zodpovedajúce závesy či pánty, pri výmene alebo renovácii pôvodných dvier sa mnohí uspokoja s pôvodnými závesmi, na ktoré použijú len nový náter. To je však veľká chyba. Taký náter sa za niekoľko mesiacov zničí. Lepšie je použiť aspoň mosadzné návleky, ktoré sa vyrábajú v rôznych zhotoveniach. Popri bežných závesoch či ozdobných mosadzných návlekoch dnes možno zvoliť dverové závesy, ktoré majú ozdobné čapy z matného, pieskovaného alebo číreho brúseného skla. Výrobca ich odporúča napr. na dvere s vitrážami a s podobnými sklenými výplňami. Kto rád dotiahne veci až do konca, môže si zaobstarať kľučky na dvere v rovnakom dizajne ako kľučky na okná, kúpiť si rovnaké držadlo na posuvné dvere (niektorí zákazníci ich v kúpeľniach používajú aj ako držiaky na uteráky) alebo háčiky na stenu, prípadne si v rovnakom dizajne dokúpiť i stopper alebo aj zarážku na dvere. Typická je táto ponuka v prípade doplnkov na štýlové dvere, ale dá sa kúpiť kompletná aj v modernom zhotovení.

Kategória: Doplnky Dvere, brány
Tagy: doplnky dvere dvr kľučky kovanie
Zdieľať článok

Diskusia