Chcete byť nezávislí od plynu?

Chcete byť nezávislí od plynu?

05. 03. 2009
Zdieľať

Rastúce ceny energií nútia stále viac ľudí uvažovať o nákladoch na vykurovanie a ohrev vody, ktoré sú nemalou súčasťou rozpočtu domácností. Okrem zateplenia plášťa domu a osadenia kvalitných okien je riešením aj úsporný zdroj tepla. Takým moderným, ekonomickým a ekologickým zdrojom vykurovania sú tepelné čerpadlá.

Tepelné čerpadlá umožňujú získavať energiu zo zeme, z vody alebo zo vzduchu, teda z obnoviteľných prírodných zdrojov, vďaka čomu šetria až 75 % nákladov na vykurovanie a prípravu teplej vody. Švédska firma Nibe má vo výrobe tepelných čerpadiel dlhoročnú tradíciu. Rad tepelných čerpadiel zem – voda Fighter 1140 a 1240 sa vyznačuje vynikajúcimi technickými parametrami. Vykurovací faktor je pri podmienkach 0 °C/35 °C medzi 4,95 až 5,04, čiže na 1 kW spotrebovaný na pohon kompresora získame až 5 kW vykurovacieho výkonu.

Fighter 1240 je kompletná jednotka, ktorá má už zabudovanú nádrž na prípravu teplej vody s objemom 160 l. Súčasťou dodávky je tiež elektrické vykurovacie teleso, ktoré slúži ako elektrokotol, keď tepelné čerpadlo nestačí vo veľkých mrazoch samo pokryť potreby domu. Fighter 1240 sa dodáva vo výkonoch od 5 do 12 kW.

Novinkou minulého roku bolo tepelné čerpadlo Fighter 1250, ktoré z vonkajšieho pohľadu vyzerá rovnako ako typ 1240, ale vnútri sa skrýva unikátna technológia. Je to prvé kompaktné tepelné čerpadlo, ktoré má plynulú reguláciu výkonu od 4,5 do 16 kW. Invertorom riadený výkon kompresora a obehových čerpadiel, zabudovaný zásobník na ohrev vody a inteligentný riadiaci systém prinášajú na svetový trh s tepelnými čerpadlami doslova revolúciu. Fighter 1250 vždy automaticky prispôsobí svoj výkon aktuálnej potrebe energie a optimalizuje ju. Tak sa minimalizuje aktuálna prevádzková spotreba a dosiahnu sa maximálne úspory.

Viac informácií na www.dzd.sk a www.nibe.sk 

Kategória: Energia
Tagy: nibe tepelné čerpadlá vykurovanie
Zdieľať článok

Diskusia