Ako šetriť elektrinou vypínaním svetiel
Zdroj: istock.com

Čo môžete urobiť doma ešte dnes, aby ste ušetrili náklady na plyn a elektrinu?

29. 01. 2023
Zdieľať

Aj vy máte obavy z prudkého nárastu cien energií? Keďže ceny výrazne stúpajú, je najvyšší čas naučiť sa šetriť energiou v domácnosti. Budete sa čudovať, že niekedy len z nevedomosti alebo pohodlnosti prichádzate o eurá navyše. Napríklad i to, keď necháte telefón či televízor v pohotovostnom režime alebo preplníte kanvicu vodou, vás môže stáť ročne desiatky eur, ktoré by ste mohli zužitkovať ináč. Ako doma ušetriť energie?

Znížte vykurovanie o jeden stupeň

Ak máte nastaviteľné vykurovanie, znížte ho o jeden či dva stupne. Taktiež sa oplatí uzatvoriť alebo aspoň znížiť vykurovanie v miestnosti, ktorú denne nepoužívate. Spálne môžu byť omnoho chladnejšie, ako sú miestnosti, v ktorých väčšinu času sedíme. Navyše, je to aj zdravšie.

Ako znížiť náklady na vykurovanie

Zdroj: istock.com

Vymeňte žiarovky

Ak ešte niekde svietite starými klasickými žiarovkami, je najvyšší čas vymeniť ich za efektívne LED žiarovky. Väčšina LED žiaroviek spotrebuje najmenej o 75 percent menej energie ako klasické žiarovky.

Ešte lepší efekt dosiahnete, keď použijete inteligentné osvetlenie a žiarovky, ktoré sa jednoducho ovládajú aplikáciou v telefóne. Budete mať vždy prehľad o tom, či niekto nenechal v byte zbytočne svietiť.

Vypínajte svetlá

Vždy, keď odídete z miestnosti, kde ste si potrebovali rozsvietiť, zhasnite. Naučte takto postupovať aj deti. Tie neraz nechajú svietiť v celom byte, hoci sú len v jednej miestnosti.

Šetrenie elektrinou pomocou inteligentného ovládania osvetlenia

Zdroj: istock.com

Nenechávajte techniku ​​v pohotovostnom režime

Jedným zo spôsobov, ako môže skutočne každý ušetriť na energiách, je vypínanie spotrebičov a zariadení, ktoré aktuálne nepoužívate.

Samozrejme, chladničku vypnúť nemôžete, ale množstvo iných spotrebičov áno. Ak je to možné, vytiahnite aj zástrčku zo zásuvky.

Televízory, monitory, počítače či inteligentné reproduktory v pohotovostnom režime spotrebúvajú energiu.

Neprepĺňajte rýchlovarnú kanvicu

Viete o tom, že keď do kanvice naberiete len toľko vody, koľko práve potrebujete, môžete ušetriť desiatky eur ročne? Ak vždy necháte zovrieť plnú kanvicu vody, zbytočne mrháte elektrinou.

Neperte, kým nenaplníte práčku či umývačku riadu

Väčšina domácností zapína umývačku riadu a práčku len vtedy, keď sú úplne plné – tak sa môže podariť ušetriť aj vám. Ak súrne potrebujete oprať jednu-dve veci, to sa dá aj v rukách. Alebo sa dobre poobzerajte po byte či skriniach, čo by ste k tomu mohli prihodiť, určite sa niečo nájde.

Ako ušetriť náklady na plyn a elektrinu

Zdroj: istock.com

Nepoužívajte sušičky

Sušičky bielizne sú dobrým pomocníkom, ale nie nevyhnutným. Spotrebujú prekvapujúce množstvo energie. Ako nákladovo efektívnejšiu alternatívu zvážte sušenie bielizne vonku, na balkóne alebo na sušiči vo vetranej izbe.

Hrnce pri varení prikryte

Viete o tom, že keď varíte s pokrievkami na hrncoch, jedlo sa uvarí rýchlejšie, a tak ušetríte energiu? Tiež je dobrým trikom vypnúť varené jedlo pár minút pred dovarením – na dokončenie zvyčajne postačí zvyškové teplo.

Hrnce vždy položte na platničku, ktorá zodpovedá jeho veľkosti hrnca. I tak môžete predísť plytvaniu energiou zbytočným ohrievaním vzduchu.

Prečítajte si tiež
Ako v kuchyni ušetriť náklady a nešetriť na komforte

Vymeňte sprchovú hlavicu

Masívnou masážnou sprchovou hlavicou môže pretiecť až o 50 litrov vody viac, ako keby ste si naplnili vaňu. Pomôže výmena hlavice za úsporný model.

Nezakrývajte a ničím neblokujte radiátory

Aj vy máte nutkanie prisunúť gauč či kreslo k radiátoru? Odolajte! Čokoľvek umiestnené pri, nad, pred alebo vedľa radiátora blokuje prúdenie vzduchu. To znamená, že budete mať menej tepla za rovnaké množstvo či dokonca viac peňazí. Čím väčší priestor je medzi nábytkom a radiátormi, tým lepšie.

Šetrenie nákladov na teplo

Zdroj: istock.com

Používajte eko funkciu umývačky riadu

Prepnutie umývačky riadu do režimu úspory energie a zníženie teploty umývania riadu sú ďalšie dobré triky, ako ušetriť.

Skráťte sprchovanie o 1 minútu

Kratšie sprchovanie a zatváranie kohútika aj pri umývaní zubov nie je len o šetrení vodou, ale aj o úspore energie.

V zime zaťahujte závesy

Ak máte v miestnostiach závesy, pomôžu zmierniť úniku tepla. Večer ich jednoducho všade  zatiahnite a zastrčte za radiátor – aby teplo mohlo prúdiť do izby.

Prečítajte si tiež
Solárne a fotovoltické panely umožnia znížiť stále sa zvyšujúce náklady na energie. Čo potrebujete vedieť o energii získanej zo slnka?

Presuňte nábytok ďalej od vonkajších stien

Aj usporiadanie nábytku má vplyv na to, ako sa cítite v miestnosti. Napríklad, ak máte pohovku pri obvodovej stene, určite budete viac cítiť chlad, ako keby bola posunutá od steny ďalej alebo pri vnútornej stene.

Doplňte do izby koberec

Výskumy ukazujú, že koberce a koberčeky ohrievajú priestor nielen pocitovo, ale tiež môžu znížiť účty za energiu. Kvalitný koberec poskytne dodatočnú izoláciu.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategória: Energia
Tagy: Praktické rady šetrenie udržateľnosť úspora energie
Zdieľať článok

Diskusia