Domáci kozub (pokračovanie)

Domáci kozub (pokračovanie)

27. 11. 2008
Zdieľať

Časy kozuba sa vrátili. Miesto si našiel rovnako v domácnostiach verných tradičnému štýlu, ako aj v interiéroch moderných domov či dokonca bytov.

Kde mu bude dobre


Do centra pozornosti

Urobiť z kozuba solitér, ktorý pritiahne pozornosť v centre priestoru alebo umiestnený na stred čelnej steny, znamená podriadiť ostatné zariadenie a rozmiestnenie nábytku pravidlu dominantného prvku. Koncepcia priestoru sa upína ku kozubu, ale v takomto prípade nemusí byť jednoduché nájsť dostatok plochy na komfortné sedenie. Toto riešenie asi len ťažko splní očakávanie človeka, ktorý chce byť čo najbližšie k otvorenému ohnisku. Optimálne riešenie možno nájsť v priestranných interiéroch a obytných plochách, v ktorých sa funkcie viacerých miestností spájajú do jedného celku.
Domáci kozub (pokračovanie)

172383


Domáci kozub (pokračovanie)

172382

Kozubová vložka sa môže vznášať na priznanej závesnej konštrukcii alebo s požehnaním odborníka na komíny aj na dymovodnej rúre. (Roche Bobois) Otvorený kozub kŕmi oči, ale hreje menej, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Prefabrikovaný kozub sa dodáva v podobe vopred vyrobených segmentov zo žiaruvzdorného betónu. Montáž trvá jeden až dva dni. Kúri sa v otvorenom šamotovom ohnisku, ktoré však môže byť tiež prefabrikované. (Roche Bobois)

Do kúta!
Priestorovo najúspornejšie je umiestnenie kozuba v kúte miestnosti v uhlopriečnej polohe. Takto sa zvyčajne zaplní inak hluché miesto. Vykurovacie teleso tu z času na čas, podľa chutí domácich, zahorí spravodlivým plameňom kozuba, ktorý sa do priestoru nevnucuje.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Domáci kozub (pokračovanie)

172387

Pán Nárožný
Niekedy sa inak nedá alebo sa nevdojak pri insitných pokusoch o architektúru pritrafí – roh. Potom ostentatívne trčí do inak reprezentatívneho priestoru. Čo s rohom, keď na hojnosti priestoru iste nepridá? Navyše, keď takýto neomalený zásah do obytnej plochy pôsobí deprimujúco. Čo tak vyzbrojiť roh kozubom s mäkkými tvarmi? Áno, ale zväčša ide o objemožrúta dovtedy voľného priestoru. Pozor na to, aby sa obytný priestor príliš nezaplnil. Bez architekta a dostatočne priestranného obydlia radšej neskúšať!

Čo odkazuje špecialista na kachle a kozuby Vladimír Šulek (InFIRE) záujemcom o kozuby:
„Pri predstavách zákazníkov sa niekedy stretávame s riešeniami, ktoré sú na prvý pohľad bláznivé. Napriek tomu moderne rozmýšľajúci kachliari dokážu väčšinu z nich zrealizovať. Kozub vznášajúci sa nad podlahou – zdá sa Vám to nereálne? Pri možnosti kotvenia celej stavby do stropnej konštrukcie je to zrealizovateľné. V poslednom období však dochádza skôr k technickým problémom týkajúcim sa komínových prieduchov.

Trendové kozubové vložky s veľkými zasklenými plochami si vyžadujú priemery komínov 250, ba dokonca 300 mm. Vo väčšine projektov sa navrhujú komíny s menším priemerom. Je to konfrontácia technických parametrov kozubovej vložky s parametrami komína. Pre správnu činnosť týchto ohnísk pri napojení na menšie priemery komínov musí mať komín vyššiu účinnú výšku. Niekedy ani to nepostačuje a jediným riešením je komínový ventilátor. Problémom býva predstava klienta o výkone kozubovej vložky a jeho trvaní. Klasický teplovzdušný kozub s určitým menovitým výkonom je plne funkčný, iba ak dostane každú hodinu stanovenú dávku dreva.

Mylná je predstava, že napriek tomu, že do kozuba sa neprikladá, kozubová vložka pracuje na výkon  udávaný v technických listoch. Fyzikálne zákonitosti sa oklamať nedajú. Táto predstava je nebezpečná vtedy, ak si zákazník vyberie kozub ako hlavný zdroj vykurovania. Neuvedomí si, že za vysokým výkonom kozubovej vložky je ukrytá väčšia spotreba dreva. Nevyhnutné je aj pravidelné prikladanie. Noci strávené prikladaním dreva do kozuba asi nikoho nenadchnú. Dostatočne znalý odborník na kozuby a kachle vysvetlí výhody a nevýhody jednotlivých vykurovacích systémov. Nechajte si poradiť, aby ste napriek perfektnému dizajnu neboli z nového kozuba sklamaní.“


Oheň Predseda
Keď teleso kozuba ukazuje svoje vnady v celej veľkosti, a pritom nájde oporu v stene miestnosti, tak profesionáli hovoria o predsadenom kozube. Technicky i priestorovo ide o jednoduchšie riešenie, a preto sa využíva najmä v prípade, že sa majitelia domu či bytu dodatočne rozhodnú pre kozub. Predsadený alebo kozub čiastočne zapustený do steny môže dominovať ale aj rovnocenne asistovať ostatnému zariadeniu. Všetko závisí od jeho tvaru, použitého materiálu a zladeniu so štýlom interiéru. Priestorovo môže byť vytvarovaný do podoby vyhrievanej lavice.
Domáci kozub (pokračovanie)

172392


Domáci kozub (pokračovanie)

172390

Kozubová vložka môže vystupovať sama v úlohe kozuba v industriálnom alebo technoštýle, ale skôr sa možno stretnúť s tým, že ju osadia v prefabrikáte alebo sa stane srdcom kachľového kozuba. (Storms) (Heko)

Oheň v stene
Telo omietnuté rovnako ako stena, iba zasklená clona ohniska v kovovom ráme. Pôsobí ako živý obraz. Kozub zabudovaný do vymurovanej steny zaberá najmenší objem, pozornosť púta najmä vo chvíľach, keď ohnisko ožije ohňom. Dispozičné riešenie takéhoto typu kozuba zjednoduší susedstvo technickej miestnosti, skladu alebo kotolne. Pri zmene využitia miestnosti sa môže predsadený kozub stať súčasťou murovaného nábytku alebo policovej zostavy.

Opýtali sme sa Ing. Stanislava Henca (Heko) na jeho skúsenosti zo spolupráce s architektmi a záujemcami o kozub v dome:
„Architekt – interiérista, v prípade, že nehovoríme o projektantovi stavby, rieši návrh kozuba do jestvujúceho priestoru a hlavne jestvujúceho prieduchu komínového telesa. Prieduch má zvyčajne prierez 200 mm, čo na napojenie kozubovej vložky postačuje. Sú však aj kozubové vložky s vyústením z dymovej komory priemeru 230, 250, 280 ale aj 300 mm. Redukovanie takéhoto prierezu (ak nedovoľuje výrobca inak) je možné len o jeden stupeň, teda napríklad z 230 na 200 a z 200 na 180 mm, pri dodržaní predpísanej účinnej výšky komína výrobcom kozubovej vložky.“

S akými očakávaniami sa u klientov stretávate?
„Klient, investor – stavebník, zväčša laik očakáva, že do komínového prieduchu  prierezu 180 alebo 200 mm môže napojiť kozub s otvoreným ohniskom. To je ťažko uskutočniteľná požiadavka. Dochádza k nedorozumeniam. Investor nás tlačí do  technicky a často i tvarovo nedokonalých, nevhodných a nerealizovateľných riešení. Ideálne je, keď klient so svojou požiadavkou na kozub príde ešte v štádiu  projektu, v čase prípravy na stavebné povolenie. Dôležité je, aby mal jasno, či chce používať kozub len občas, alebo častejšie aj ako náhradný (doplnkový ) zdroj tepla a vykurovania (prípadne i s prepojením na teplovodný rozvod ústredného vykurovania, alebo zásobník teplej úžitkovej vody). Mal by vedieť, či chce teplovzdušný kozub a jeho teplo rozviezť teplovzdušným rozvodom aj do ďalších miestností na prízemí, prípadne poschodí a podobne.“

Do akej miery schvaľujete dodatočnú stavbu kozuba?
„Dodatočné riešenia neumožňujú vždy uspokojiť všetky požiadavky a predstavy klienta – stavebníka. Sú neúplné a nedokonalé. Projektantom, architektom, ale i stavebníkom odporúčame konzultovať návrh riešenia kozuba čím skôr; minimálne v štádiu realizácie hrubej stavby objektu.“

Skrytý význam
Kto netúži mať kozub na očiach aj vtedy, keď sa v ňom nekúri, môže ho uskladniť za dverami starožitnej skrine alebo za posuvnými systémami. Vtipné, ale technické riešenie patrí pod odborný dohľad. V kozube sa predsa nekúri iba raz!
Domáci kozub (pokračovanie)

172391

Skrytý význam steny s kozubom, ktorá odhalí ohnisko iba vtedy, keď treba zakúriť. (Charly Erwin, architekt Jacques Bru)


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 10/2008.

Kategória: Energia
Tagy: kozuby vykurovanie
Zdieľať článok

Diskusia