Zdroj: SCHNEIDER ELECTRIC

Energetický manažment so SpaceLogic KNX

04. 07. 2023 Zdieľať

Energetický manažment ako nástroj efektívneho využívania energií nie je na trhu žiadna novinka, firmám pomáha dosahovať stabilné úspory nákladov, napĺňať požiadavky environmentálnej legislatívy a v neposlednom rade prispievať ku kvalite životného prostredia.

S príchodom nových a neustále sa zdokonaľujúcich technológií v oblasti obnoviteľných zdrojov energií, aktuálnym dianím v spoločnosti a v ekonomike a narastajúcim všeobecným povedomím o udržateľnosti sa táto problematika stáva aktuálnou aj v oblasti rezidenčného bývania. Energetický manažment môžeme chápať ako nástroj efektívneho využívania energií.

Nejde len o manažment spotreby energií, v súčasnosti pristupujú do schémy lokálne obnoviteľné zdroje energie, ktoré sú najúčinnejšie, keď sa efektívne spotrebujú priamo v mieste výroby. Môžeme tak povedať, že veľmi dôležitým cieľom súčasného energetického manažmentu je optimálne využitie vlastnej energie – zvyčajne z fotovoltického (FV) systému, veternej turbíny a pod.

rodinný dom a biele auto

Zdroj: SCHNEIDER ELECTRIC

Efektívny a komplexný energetický manažment môže okrem úspor a spoľahlivosti elektrickej siete významne prispieť k ochrane životného prostredia.

Od jednoduchého energetického manažmentu až k pokročilému systému na báze AI

Zoberme si najjednoduchší príklad dynamického riadenia nabíjania elektrického vozidla (EV) pre domácnosť.

Riešenie SpaceLogic KNX ponúka inteligentné riadenie nabíjania EV v domácnosti, ktoré je rozšíriteľné a ľahko sa inštaluje. S týmto riešením je prebytočná energia vyrobená z FV systému alebo iných obnoviteľných energií optimálne sprístupnená na nabíjanie elektromobilu, pretože nabíjací prúd sa dynamicky prispôsobuje prebytočnej vlastnej výrobe elektriny. Umožňuje flexibilné inteligentné nabíjanie pomocou viacerých režimov vrátane ekonomického, čo znamená zvýšenie podielu zelenej elektriny pri nabíjaní a zníženie emisií. Pritom je systém konštrukčne jednoduchý a nezávislý od predinštalovaného FV meniča. SpaceLogic KNX však umožňuje zapojiť do manažmentu všetky komponenty/spotrebiče v inteligentnom dome a vďaka otvoreným rozhraniam aj iné systémy/technológie domu (napr. tepelné čerpadlo, bazénovú techniku).

schéma zapojenia spotrebičov v domácnosti

Zdroj: SCHNEIDER ELECTRIC

Do inteligentného manažmentu energií je možné integrovať aj domáce spotrebiče, ako napríklad umývačku riadu alebo práčku so sušičkou. Systém ich aktivuje presne vtedy, keď sa vyrobí dostatok elektriny alebo keď je ich aktivácia naliehavo potrebná. Energetický manažment sa tak stáva efektívnejším, keďže vie flexibilnejšie uriadiť výrobu a spotrebu aj bez drahého batériového úložiska, prípadne mu vystačí menšia kapacita úložiska.

Systém takto okrem monitorovania riadi energie v závislosti od úrovne výroby, požiadaviek na spotrebu, priority zariadení, prítomnosti členov domácnosti, bráni preťaženiu siete a umelá inteligencia dokáže navyše predpovedať spotrebu na ďalší deň, vie sledovať počasie a prispôsobiť na základe týchto faktorov celý elektrický systém.

smartfón

Zdroj: SCHNEIDER ELECTRIC

Spotrebitelia sa stanú obchodníkmi s energiou

Systém SpaceLogic KNX je hardwareovo pripravený aj na nové trendy blízkej budúcnosti, ktoré zmenia spotrebiteľov na obchodníkov s elektrickou energiou – čoskoro bude štandardnom, že domácnosti budú vybavené okrem FV systému na streche aj niekoľkými elektrickými vozidlami s technológiou V2G (vehicle-to-grid) a elektrická distribučná sieť bude umožňovať nielen nakupovať, ale vo vhodnom čase predávať elektrickú energiu uloženú v batériách vozidiel.

Viac informácií nájdete na www.se.com.

Zdroj: PR článok SCHNEIDER ELECTRIC SLOVAKIA, spol. s r. o.

 

Kategória: Energia
Tagy: fotovoltika inteligentná domácnosť inteligentné ovládanie Manažment energií šetrenie v domácnosti
Zdieľať článok
Premýšľate o solárnych paneloch? Kedy je táto investícia výhodná a čo o nich treba vedieťUrob si sám

Premýšľate o solárnych paneloch? Kedy je táto investícia výhodná a čo o nich treba vedieť

Trnava má ako prvé mesto fotovoltické panely na všetkých základných školáchASB.sk

Trnava má ako prvé mesto fotovoltické panely na všetkých základných školách

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?Urob si sám

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?

Na streche Bardejovských kúpeľov pribudne vyše tisíc solárnych panelovASB.sk

Na streche Bardejovských kúpeľov pribudne vyše tisíc solárnych panelov