Exteriérové tienenie

03. 06. 2011
Zdieľať

Keby bola pri výbere tieniacej techniky našou jedinou požiadavkou ochrana pred nežiaducimi pohľadmi a čiastočné zatienenie, potom by bolo možné uspokojiť sa s interiérovým tienením. V súvislosti so zmenami klimatických podmienok a rastúcimi cenami energie sa však na tieniacu techniku kladú podstatne vyššie nároky.

 

Tieniaca technika môže mať rozličné funkcie – chráni nás pred hlukom z vonkajšieho prostredia či pred násilným vniknutím do domu oknami, šetrí náklady na vykurovanie a môže ovplyvniť aj estetický vzhľad domu. Dôležitou funkciou je aj účinná ochrana pred nežiaducou insoláciou v letnom období, t. j. prehrievaním interiéru, ako aj úspora nákladov spojených s klimatizáciou. Pri vybavení domu exteriérovou tieniacou technikou táto ročná úspora predstavuje až 30 % nákladov spojených s klimatizáciou. Okrem toho prináša stiahnutá exteriérová žalúzia, zavretá okenica či spustená roleta aj isté zlepšenie tepelnoizolačných vlastností okna. Nie je veľké, ale predsa len obmedzí „vykurovanie exteriéru“. Cez deň si žalúzie otvoríte a dom necháte vyhrievať príjemným slniečkom.


Predokenné rolety možno ovládať centrálne s automatickou prevádzkou aj počas vašej neprítomnosti. Dom je tak chránený predovšetkým pred nepozvanými hosťami. (K-system)

Predokenné rolety možno ovládať centrálne s automatickou prevádzkou aj počas vašej neprítomnosti. Dom je tak chránený predovšetkým pred nepozvanými hosťami. (K-system)

Predokenné rolety možno ovládať centrálne s automatickou prevádzkou aj počas vašej neprítomnosti. Dom je tak chránený predovšetkým pred nepozvanými hosťami.

 

Interiérové alebo exteriérové tienenie?

Jednoduché interiérové tienenie je finančne dostupné, ale len dovtedy, kým nie je vyrobené z imitácie dreva či exkluzívnych roletiek. Vtedy to už také jednoznačné nie je. Ak máte dom orientovaný na slnečnú stranu, skôr či neskôr začnete uvažovať o kúpe klimatizácie, a potom treba pripočítať aj náklady na jej zaobstaranie, rozvod elektriny, vzduchu a s tým súvisiace stavebné úpravy. Vtedy zistíte, že obstarávacie náklady na exteriérové tienenie sú na porovnateľnej úrovni s nákladmi na interiérové tienenie.

Keďže tieniaca technika by mala spĺňať naše požiadavky, je dobré investovať do stavebnej predprípravy na osadenie exteriérového tienenia. Náročnosť na predprípravu môže byť rôzna v závislosti od vybratého typu a požiadaviek na obmedzenie tepelných mostov. Vyššie obstarávacie náklady na vybavenie exteriérovej tieniacej techniky vám však vynahradí zabezpečenie tepelnej pohody počas celého roka.

 

Základné typy konštrukcie a materiálov predokenných roliet

•    podomietkové – môžu byť priamo v preklade alebo nad oknom
•    s viditeľnou (priznanou) schránkou – na dodatočnú montáž na rám okna a do špalety
•    duralové – lamely z hliníkovej zliatiny s možnosťou zateplenia, veľký výber farebných variantov
•    plastové – lamely z farebného plastu, prípadne s imitáciou dreva
•    drevené – najčastejšie z borovice či exotických drevín, prípadne bambusu

Ovládanie – mechanické (šnúrami, popruhmi, kľučkou) alebo elektrické
Komfort – diaľkové ovládanie, možnosť integrácie nezávislej siete proti hmyzu

 

Možnosti exteriérového tienenia

Slnolamy – pevné slnečné clony – zabezpečujú trvalý tieň, pričom nebránia výhľadu z okna. Nechránia však pred dažďom a nepriaznivým počasím. Najčastejšie sa vyrábajú z hliníka a dreva, pričom jednotlivé lamely sú uchytené na nosnej konštrukcii napevno alebo sa dajú pootočiť v závislosti od uhla dopadu slnečných lúčov.
Markízy a pergoly – sú praktické na zatienenie balkónov, lodžií a terás a chránia nielen pred slnkom, ale aj pred dažďom. Vyrábajú sa zo špeciálnych tkanín a impregnovaných stálofarebných textílií a môžu zaujímavo dotvoriť estetický vzhľad domu.
Okenice – okrem zatienenia interiéru chránia dom aj pred nežiaducimi návštevníkmi. Ak sú plné, spĺňajú aj tepelnoizolačnú funkciu, v modernej architektúre sa však objavujú aj posuvné a výklopné varianty. Jednoducho sa ovládajú a dá sa nimi regulovať svetelná intenzita.
Vonkajšie roletové systémy – poskytujú ochranu proti slnku a chránia aj pred hlukom a nežiaducimi pohľadmi. Najčastejšie sa využívajú lamelové rolety z hliníka, dreva či plastu, obľube sa však tešia aj exteriérové textilné rolety, takzvané fasádne markízy. Výhodou roliet je úspora energie a ochrana samotných okien, nevýhodou je to, že ak tienime, zároveň priestor zatemníme a zbavíme výhľadu.
Vonkajšie žalúzie – odrážajú slnečné lúče, a tak zabraňujú prehrievaniu, pritom však umožňujú dostatočne osvetliť priestor, keďže ich lamely možno naklápať. Niektoré z nich dosahujú vysoký stupeň zatienenia.

 

Kategória: Okná Stavba a rekonštrukcia
Tagy: exteriér interiér ovládanie rolety technika tienenie tieniaca
Zdieľať článok

Diskusia