Zdroj: iStock

Neviete si vybrať farbu okenných rámov? Poradíme, ktoré sú obľúbené a ktorým sa treba vyhnúť

07. 09. 2023
Zdieľať

Pri výbere okien nerozhodujú len materiál, skladba okna a technické parametre, ale aj farba okenných rámov. Rámy sú totiž štýlovým prvkom fasády. Pozreli sme sa bližšie na to, ktorým farbám by ste sa mali z hľadiska praktickosti určite vyhnúť a ktoré patria aktuálne medzi tie najobľúbenejšie.

Hoci okenný rám tvorí len malú súčasť okna, napriek tomu je štýlotvorným a architektonickýcm prvkom. Farba výplňových konštrukcií by mala podporovať celkový dizajn stavby a ladiť s fasádou aj so strechou.

Zatiaľ čo svetlé rámy na svetlej fasáde pôsobia decentne, tmavé rámy pritiahnu všetky pohľady. V matnom vzhľade budú pôsobiť subtílnejšie. Na druhej strane majú niektorí pred tmavými farbami rešpekt aj preto, že povrchová teplota okenných rámov môže v horúcich dňoch vystúpiť až na 80 °C.

Keď plastové, tak biele? To už dávno neplatí

Plastové okná sa kedysi dali jednoznačne spoznať podľa bielej farby. Na fasádach domov „svietili“ už z diaľky. Dnes to už tak nie je. Výrobcovia ponúkajú celú škálu farieb, pri plastových oknách si vďaka procesu fóliovania môžete vybrať efekt drevenej štruktúry vo viacerých farebných odtieňoch či PVC fóliu v RAL farbách.

Prečítajte si tiež
5 dôležitých trendov pri súčasných oknách

Technológia striekania plastových okien prináša možnosť namiešať akýkoľvek odtieň z RAL vzorkovnice. Špeciálna povrchová úprava im dokonca dokáže prepožičať aj vzhľad hliníkových okien, a to vďaka hliníkovému klipu. Farbu či lamináciu si môžete zvoliť jednostranne aj obojstranne alebo farebne odlíšiť rám od krídla okna.

Francúzske okná s veľmi tmavým rámom.

Povrchová teplota tmavých rámov z vonkajšej strany môže v lete dosahovať aj 80 °C. Zdroj: Shutterstock

Ktoré farby sú menej náročné na údržbu?

Radí Nina Kováčová z firmy Kalypso SK.

Ako pri všetkom, aj pri okenných rámoch farba ovplyvňuje praktickú stránku výrobku. Napríklad čierna farba a veľmi tmavé odtiene sú náročnejšie na údržbu. Preto odporúčame štruktúrované povrchy s jemným metalickým odleskom. Sú oveľa odolnejšie a nároky na ich údržbu sú výrazne nižšie. Zároveň pôsobia čisto a elegantne.

Pri výbere farebnosti okien treba dbať na to, aby bol výber v súlade s možnými doplnkami, ako napríklad exteriérové žalúzie a siete proti hmyzu. Je dôležité vždy riešiť stavebný otvor komplexne ako celok.

Obyčajný antracit na hliníkových oknách sa už nenosí

Trendovými farbami hliníkových okenných rámov medzi stavebníkmi sú už dlhší čas tmavé odtiene. Tomuto trendu dal základy odtieň RAL 7016 tmavý antracit, ktorý bol roky najžiadanejšou farbou hliníkových okien.

„Dnes už je však prekonaný. V okenárskom odvetví dostal pracovné označenie ‚obyčajný antracit‘. Aktuálne dominujú odtiene, ktoré sú rovnako tmavé, ale jemnejšie a rafinovane nejednoznačné. Eleganciu a aj praktickosť im dodáva povrchová zrnitá štruktúra s metalickým odleskom,“ prezradila Nina Kováčová zo spoločnosti Kalypso SK.

Prečítajte si tiež
Rastliny na okenných parapetoch: Ktorým druhom sa darí najviac a ako ich pestovať

Podľa zástupcu firmy Slovaktual, rebríčku najžiadanejších farieb pre hliníkové a plast hliníkové okná dominuje antracitová farba RAL 7016, a to v rôznej povrchovej úprave a s rôznym stupňom lesku.

„Okrem antracitových farieb je záujem o tmavohnedé okná v RAL 8019 alebo v sépiovo hnedej metalickej farbe heroal 0812. Veľmi pomaly sa do popredia začínajú predierať aj bledšie farby, ako napríklad okrová,“ vysvetlil Miroslav Nikodémus.

Zimná záhrada s antracitovými rámami.

Obľúbenou farbou pre hliníkové okenné rámy bola dlhodobo antracitová. Dnes už dominujú tmavé, ale jemnejšie odtiene. Zdroj: Shutterstock

Najpredávanejšie farby hliníkových okien

1. tmavý antracit, štruktúrovaný, s metalickým odleskom
2. tmavá sépiová hnedá, štruktúrovaná, s jemným metalickým odleskom
3. čierna, jemne štruktúrovaná
4. tmavý antracit, „obyčajný“
5. striebristosivá, štruktúrovaná, s jemným odleskom

Zdroj: Kalypso SK

Nestarnúca biela

Biela však pri plastových oknách stále patrí medzi najobľúbenejšie farby.

„Dôvodov, prečo sa zákazníci rozhodnú pre biele okná, je viac. Môže to byť výhodná cena, keďže biele plastové okná sú najlacnejšie. Pri rekonštrukciách bytov v bytových domoch sú, pochopiteľne, preferované biele okná. Časť stavebníkov si však zvolí biele okná aj pre novostavby, keďže ich považuje za nadčasové,“ doplnil M. Nikodémus.

Dom s bielou fasádou, bielymi oknami a bielymi dverami.

Biela farba patrí pri plastových oknách stále medzi tie najobľúbenejšie. Zdroj: iStock

Rámy by mali ladiť s fasádou aj plotom

Druhou najobľúbenejšou voľbou sú plastové okná zvonku laminované vo farbe alebo v dekore dreva. Z interiérovej strany zostávajú okná biele, čo poskytuje väčšiu voľnosť pri zariaďovaní interiéru.

„Pri výbere dekoru treba myslieť na to, ako zladiť okná s vchodovými dverami, ale tiež s farebnosťou fasády, strechy, plota či garážovej brány. Zároveň je s farbou okien vhodné vyberať aj farbu žalúzií a roliet, parapetov aj rámov sieťky proti hmyzu. Niektoré menej časté laminácie nemusia mať vo svojom výrobnom sortimente dostupné všetci výrobcovia doplnkov,“ upozornil M. Nikodémus.

Okno s bielym rámom a tmavosivou drevenou okenicou v kontraste drevenej fasády.

Rám a krídla okna nemusia byť ladené v jednej farbe. Zdroj: Shutterstock

Najpredávanejšie farby plastových okien

1. antracit hladký
2. zlatý dub
3. antracit vrúbkovaný
4. nussbaum
5. irish oak
Zdroj: Slovaktual

Štandardné farby a za príplatok

Predajcovia majú väčšinou farby rozdelené na štandardné a neštandardné, a to na základe dopytu. Výhodou štandardných farieb je, že termín ich výroby je väčšinou kratší a dajú sa ľahko zladiť s vnútornými a vonkajšími parapetmi. Neštandardné farby mávajú extra príplatok za cenu, často aj dlhší termín dodania, pretože tieto fólie nemusia byť na sklade.

Prečítajte si tiež
Predokenné žalúzie sú úsporné. Aké sú typy žalúzií a podľa čoho ich vyberať?

Potvrdil to i M. Nikodémus: „Okrem širokej ponuky najobľúbenejších laminácií a trendových farieb, ktoré sme aktuálne zaradili do štandardu, vyrábame okná prakticky v akomkoľvek dostupnom dekore. Tu však treba počítať s dlhším dodacím termínom a s o niečo vyššou cenou.”

Podobne rozdelenú škálu majú aj v spoločnosti Kalypso SK. „V štandarde máme bezpríplatkové farby, pričom ide o veľmi široký výber odtieňov RAL. K nepríplatkovým farbám patria dokonca aj niektoré štruktúrované povrchy,“ informovala nás Nina Kováčová.

Vzorky farieb a materiálov okenných rámov.

Výhodou štandardných farieb okenných rámov je, že termín ich výroby je kratší a dajú sa lepšie zladiť s parapetmi. Zdroj: Shutterstock

Poloha domu aj pravidelné čistenie

Pri drevohliníkových oknách sú podľa nej najobľúbenejšou kombináciou hliník tmavý antracit alebo štruktúrovaný tmavý antracit a drevo vo svetlom odtieni s priznanou štruktúrou dreva. Pri výmene okien na starších budovách prevažuje biela a krémové odtiene.

Prečítajte si tiež
6 dôvodov, prečo investovať do nových okien

Ak bývate blízko oblasti s rušnou premávkou či blízko prašnej cesty, nezabudnite, že svetlé farby ako biela, ale aj príliš tmavé farby rámov budú zvýrazňovať prach a nečistoty. Tie najlepšie zamaskuje sivá farba vo svojich stredných odtieňoch. Výhodou bielej farby a svetlých odtieňov zase je, že neabsorbujú teplo tak rýchlo ako tmavé farby rámov.

Pri výbere rámov preto zvážte všetky aspekty, ktoré vstupujú do hry – od štýlu domu cez okolitú zástavbu, odolnosť proti mechanickému poškodeniu až po to, ako často budete ochotní umývať ich. Investícia do okien je totiž otázkou na celé desaťročia.

Umývanie okien.

Biela, ale aj príliš tmavé farby sa rýchlo špinia, treba ich preto čistiť častejšie. Zdroj: Shutterstock

Ktorým farbám okenných rámov sa vyhnúť?

Radí Miroslav Nikodémus z firmy Slovaktual.

Pri plastových oknách, ktoré sú vystavené priamemu a intenzívnemu slnečnému žiareniu na južnej strane domu, odporúčame voliť bledšie farby okenných rámov.

Tmavé farby okenných rámov sa prehrievajú viac ako bledé okná. V lete môže povrchová teplota vonkajšej strany rámu dosiahnuť aj 65 až 80 °C, v interiéri je však izbová teplota približne 22 °C. To znamená, že materiál vonkajšej strany krídla okna sa v porovnaní s materiálom na interiérovej strane rozťahuje a dochádza k tlakom na priehyb okenného rámu a okenného krídla. Preto môže byť otváranie a zatváranie tmavých okien v lete náročnejšie. Takéto okno trpí viac ako biele alebo bledé.

Riešením je ochrana okien vonkajšími žalúziami alebo roletami, pergolou či iným spôsobom tienenia.

Text: Sláva Štefancová
Foto: shutterstock.com, iStock

Kategória: Okná
Tagy: drevo-hliníkové okná farby na dom okenné rámy plastové okná
Zdieľať článok

Diskusia