04. 09. 2007
Zdieľať

S tepelnými čerpadlami, ktoré sú dnes naozaj v kurze, idú väčšinou ruka v ruke takzvané nízkoteplotné vykurovacie systémy. Vzhľadom na danosti tepelného čerpadla ako zdroja tepla je to logické riešenie. Nedôvera k novotám tu vôbec nie je na mieste. Podlahové vykurovanie je založené na sálavom prenose tepla, ohrieva teda veľmi podobne ako oheň z kozuba. Teplo z podlahy rovnomerne sála do celej miestnosti, ohrieva všetky povrchy a od nôh sa rozšíri po celom tele.

Samozrejme, zdrojom tepla pre podlahové vykurovanie nemusí byť len tepelné čerpadlo a podlahu nemusí ohrievať len voda.

Médiá podlahového vykurovania

Voda sa ohrieva v plynovom či elektrickom kotle po starom alebo moderným spôsobom pomocou slnečného kolektora či tepelných čerpadiel. Výhodou je, že postačí nižšia teplota vody, vďaka čomu môžete na ohreve ušetriť v každom prípade, systém tiež vyžaduje prekvapivo malý objem vykurovacej vody – asi 0,5 l na 1 m2 vykurovanej plochy.


• podlahové vykurovanie je nízkoteplotný systém (pracuje s vykurovacím médiom s nízkou teplotou), preto je vhodné kombinovať ho s nízkoenergetickými zdrojmi tepla – napríklad tepelnými čerpadlami alebo solárnymi kolektormi;
• teplota vody v podlahovom vykurovaní je asi 50 °C, v radiátoroch asi 90 °C, takže pri nízkoteplotnom sálavom vykurovaní ušetríte aj s klasickým či kondenzačným kotlom – na ohrev vody na nižšiu teplotu postačí menej energie;
• tepelnú pohodu pri podlahovom vykurovaní cítiť vďaka teplej podlahe už pri teplote o 2 až 3 stupne nižšej ako pri tradičnom spôsobe vykurovania. Je to zdravšie aj lacnejšie;• pri podlahovom vykurovaní treba v dostatočnom predstihu premýšľať o rozmiestnení nábytku a zariadenia;
• v prípade mimoriadne nízkych teplôt alebo ak terba rýchlo vykúriť priestor je dobré doplniť podlahové vykurovanie elektrickými (konvekčnými) vykurovacími telesami;• bez tepelnej izolácie (nobasil, styropor, styrodur, polyurethan) na podkladovom betóne sa nedosiahne maximálny výkon podlahového vykurovania;
• vlhkosť tepelnej izolácii neprospieva, preto na nej nesmie chýbať hydroizolačná fólia;
• teplovodné rúrky ani termokáble nesmú byť zatlačené do tepelnej izolácie, inak sa systém prehreje.Iba si tak sála

104670

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Ohriata voda preteká najčastejšie plastovými rúrkami, ktoré môžu byť uložené na nosnej rohoži, na vodiacej lište, alebo prichytené sponami na polystyréne. Celý systém je vždy uložený na vrstve tepelnej izolácie. Ukladanie rúrok je najrýchlejšie so systémovou doskou, ktorá súčasne zabezpečuje aj tepelnú izoláciu. Teplovodný systém potrebuje okrem tepelnej izolácie pod rúrkami aj nosnú a akumulačnú vrstvu nad nimi – asi 45 až 60 mm hrubú vrstvu betónu, prípadne vystuženú kari sieťou. Hrúbka celej podlahy – izolácie, vykurovacích rúrok, roznášacej vrstvy a nášľapnej vrstvy podlahy je potom asi 11 až 20 cm, s čím treba počítať už v projekte.

Elektrická energia je zo stavebnej a technologickej stránky jednoduchším teplonosným médiom. Elektricky vykurované rohože či odporové káble uložené pod podlahovou krytinou s vysokou tepelnou vodivosťou tvoria vykurovací systém, ktorý miestnosť vyhreje rýchlejšie. Ovládanie a reguláciu zabezpečí termostat.

Tento typ vykurovania si vystačí s menšou hrúbkou, preto je výhodnejším riešením pri rekonštrukciách – na umiestnenie vykurovacích rohoží postačí 2,5 až 3,5 mm, pri malých plochách možno za určitých podmienok vynechať aj tepelnú izoláciu pod vykurovacím systémom (zvýšia sa tým avšak straty vykurovaním plôch pod elektrickými káblami).


Iba si tak sála

104671


Iba si tak sála

104672


Pod zastavané plochy (záchodová misa, kuchynská linka a podobne) sa podlahové vykurovanie (na obr. vykurovacia rohož) nepoužíva. (Devi)


Dlažbu treba škárovať pružným tmelom, dilatačné škáry medzi stenou a dlažbou vyplniť silikónovým alebo akrylátovým tmelom. (Devi)


Keď podlaha hreje

Pri sálavom spôsobe vykurovania je výhodné, ak sa teplo rovnomerne šíri z čo najväčšej plochy – je teplota potom nemusí byť vysoká. Ak tou plochou bude podlaha, potom sú v hre aj ďalšie výhody. Ten, kto stojí, má vo výške hlavy teplotu o 2 až 3 stupne nižšiu ako na úrovni podlahy, čo je zo zdravotného hľadiska najprijateľnejšie. Vďaka postupnému zahrievaniu vzduchu od spodných vrstiev v celom objeme miestnosti sa výrazne obmedzí vírenie prachu a vzduch sa menej vysušuje. Navyše, moderné interiéry milujú čisté plochy a skrývanie technických systémov. Podlahové vykurovanie si potom ticho pradie pod dlažbou alebo dreveným povrchom.


Iba si tak sála

104679


Iba si tak sála

104669


Priebeh teplôt v interiéri s podlahovým vykurovaním – sálavým šírením tepla (KKH)stredná teplota vykurovacej vody 40 °Cteplota vzduchu v miestnosti 20 °Cvzdialenosť (rozstup) vykurovacích rúrok 150 mm


Priebeh teplôt v interiéri s konvekčným šírením tepla (KKH)Iba si tak sála

104667

Stačí ako vždy málo – primeraná skladba konštrukcie podlahy, kvalitný teplovodný alebo elektrický systém a odborná inštalácia s dôslednou kontrolou pri ukladaní a spúšťaní rozvodu kúrenia. A môžete sa tešiť na 15- až 20-percentnú úsporu energie na vykurovanie a dizajn priestoru podľa najnovších trendov. Treba však počítať s tepelnou zotrvačnosťou takéhoto vyhrievania. Pri náhlych zmenách vonkajších teplôt nie je veľmi akčné, ale keď sa už rozbehne a hreje, tak naakumulované teplo zohrieva ešte dlho po vypnutí zdroja.

Podlaha, ktorá má ohrievať priestor, však musí mať dobre vodivý povrch a nesmie byť zakrytá kobercami. Ani nábytku so soklom sa na vyhriatej podlahe nedarí – teplo je takto „uzavreté“ medzi povrchom podlahy a spodnou plochou nábytku, ktorý sa prehrieva. V týchto miestach je lepšie neukladať káble ani rúrky alebo zvoliť nábytok na nôžkach.

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: podlaha vykurovanie
Zdieľať článok

Diskusia