29. 03. 2006
Zdieľať

Kameň na podlahe nemusí mať iba podobu mramorovej či žulovej dlažby. Existuje tiež jedna prastará technológia, pri ktorej je podstatnou zložkou podlahy tiež kameň. Je to terazzo.

Možno si poviete, „ahá, to poznám, to boli tie škaredé šedé dlaždičky u nás na schodisku!“, a možno budete mať v niečom pravdu, ale naozaj len v niečom. Je pravda, že terazzo sa pre svoje výborné vlastnosti – mimoriadnu odolnosť a jednoduchú údržbu – s obľubou používalo v hromadnej bytovej výstavbe (čo mu, pravdupovediac, na popularite priveľmi nepridalo), nie je však vôbec pravidlom, že terazzo musí byť škaredé a šedé, a že to musia byť len dlaždičky.


Metamorfózy kameňa

49833

Domov tejto technológie je pravdepodobne v oblasti Stredomoria, kde sa podnes s obľubou využíva, krajinou asi s najdlhšou a najpevnejšie zakorenenou tradíciou výroby terazzových podláh je Taliansko (pôvod tohto slova je tiež zrejme taliansky). Aj dnes sa tu s terazzom môžete stretnúť takmer na každom kroku, a terazzom takým, že by ste ho so šedivými dlaždicami v paneláku rozhodne neporovnávali. Terazzové podlahy nájdete v historických sakrálnych budovách, palácoch a iných kultúrnych pamiatkach, ale aj v obytných domoch rôznej veľkosti a veku. Bežne sa tu vyskytujú najmä v spoločenských a komunikačných priestoroch, ale napríklad aj v kuchyniach.

Farebné a odolné

Terazzové podlahy sú jednoliate a pokrývajú bez delenia a škár celú plochu miestnosti, možno ich však opticky členiť či oživiť vzorom z kameňov rôznych farieb a veľkostí. Svojimi technickými a estetickými parametrami sa vyrovnajú mramorovým dlažbám, avšak sú asi o polovicu lacnejšie. Dá sa povedať, že terazzo má vlastnosti rovnaké ako kameň. Medzi tie dobré patria najmä pôsobivý vzhľad, odolnosť a jednoduchá údržba. Terazzo je však rovnako ako kameň aj studené na dotyk (to súvisí s jeho tepelnou vodivosťou). Tento fakt je iste veľmi príjemný v horúcom stredomorskom podnebí, a možno aj v horúcom slovenskom lete, v zime ho však treba zmierniť – napríklad podlahovým vykurovaním, ktoré tvorí s terazzom takmer ideálnu dvojicu.


Metamorfózy kameňa

49835

Vlastnosti a spôsob údržby teda ovplyvňujú najmä vlastnosti konkrétneho použitého druhu kameňa – napríklad mramor sa ľahko poškodí pôsobením kyselín, preto je vhodné pravidelne ho impregnovať (podobne ako drevené podlahy, aj keď, samozrejme, inými prostriedkami). Bežná údržba je však úplne jednoduchá – umyť vodou a bežným neagresívnym čistiacim prostriedkom do domácnosti. Terazzo teda nájde široké uplatnenie v interiéri (podlahy v kuchyni či hale, kuchynské, kúpeľňové či parapetné dosky…), ale aj v exteriéri (terasy, balkóny, bazény…).

Ako vzniká terazzo


Metamorfózy kameňa

49836

Existujú síce aj terazzové dlažby, jednoliate terazzové podlahy sa však robia vždy namieru. Na pripravený a vyrovnaný povrch (vyrovnávaciu vrstvu zabezpečí firma, ktorá dodáva terazzovú podlahu, hrúbka poteru je cca 50 mm) sa naleje zmes cementu a kameňa, ktorá sa vyrovná a po dokonalom zatvrdnutí (28 dní) vybrúsi do roviny a vyleští. Je však možné aj vyskladanie ľubovoľného vzoru, ktorý sa do cementu ukladá ručne. Hrúbka terazzovej vrstvy je asi 18-23 mm v závislosti od frakcie kameňa. Terazzová podlaha je pochôdzna už na druhý deň po vyliatí, takže počas uvádzaných 28 dní potrebných na úplné vytvrdnutie cementu sa môžu v tomto priestore robiť iné práce.

Ak sa rozhodnete pre terazzovú podlahu, máte obrovské možnosti pri výbere farebných kombinácií či štruktúry kameňa – do štandardnej ponuky patrí 20 druhov mramorov vo frakciách od troch milimetrov až po niekoľko centimetrov, možno si však objednať aj iné kamene (dokonca aj polodrahokamy) a tiež rôzne farby cementu. Prostredníctvom počítačovej simulácie (a zaškoleného pracovníka) sa môžete dokonca spolupodieľať na navrhovaní svojej podlahy.


Metamorfózy kameňa

49832

Na terazze je jedinečné a zaujímavé to, že umožňuje pokryť akýkoľvek priestor jednoliatou podlahou (treba ju síce dilatovať, dilatačné škáry sa však dajú umiestniť a „zamaskovať“ vo vzore tak, aby nepôsobili rušivo). Jednoliata podlaha je totiž nielen pekná a moderná, ale aj praktická – neexistujú tu totiž nijaké škáry, v ktorých by sa mohli usadzovať nečistoty.

Cena za m2 terazzovej podlahy je priemerne asi 1500 až 2500 Sk (bez dane) vrátane liatia a brúsenia. Závisí však od konkrétneho použitého kameňa (samozrejme, každý druh má inú cenu) a ceny cementu (napríklad biele a farebné cementy sú drahšie ako šedý).

Kategória: Materiály Podlaha, dlažba
Tagy: kameň terazzo
Zdieľať článok

Diskusia