Podlahový hit desaťročí – plávajúca podlaha

12. 12. 2013
Zdieľať

Plávajúca podlaha – fenomén, ktorý prenikol do väčšiny interiérov. Vedie vzhľad „vintage loft“ a drevo v každej podobe.

Nie je to iba laminátová podlaha, ide o spôsob realizácie a o konštrukciu podlahoviny, nie o materiál. Základným princípom je nezávislosť, to znamená, že nie je pevné spojená ani s podkladom, ani s vertikálnymi konštrukciami. Od podkladu ju oddeľuje vrstva pružného materiálu, ktorý ju vlastne necháva plávať. 

Podlahová krytina sa môže voľne pohybovať na podložke a sama si koriguje objemové zmeny vznikajúce pri kolísaní teplôt a vlhkosti v priestore. Má na to k dispozícii dilatačnú škáru, ktorá sa musí nachádzať medzi zvislou konštrukciou a podlahou po celom obvode miestnosti. Zvykne sa prekrývať lištou.

U nás je plávajúca podlaha najčastejšie spájaná s laminátovou podlahovou krytinou, plávajúcim spôsobom však môže byť realizovaná aj masívna drevená podlaha alebo drevené parkety, podlaha z drevenej dyhy, vinylová podlaha, korková či podlaha z linolea. 

ODBORNÍK RADÍ 
Trendom je drevený povrch či jeho imitácie, a to najmä v podobe paluboviek. Z praktického hľadiska odporúčame matný povrch, pretože lesklý treba pravidelne leštiť a viac na ňom vidieť rozdiel medzi vychodenými a nevychodenými plochami. Neodporúčame podlahy s hrúbkou 6 mm, ktoré sú ako z novinového papiera, najmä široké dosky imitujúce väčšinou dlažbu s podkladovou vrstvou 5 až 6 mm, pretože tenký spoj na pero a drážku sa prehýba a vzniká riziko jeho zlomenia. Štandardom sú podlahy s hrúbkou 7 a viac mm od triedy 31, a ak máte doma stoličky s kolieskami, pri triedach 32 až 33 by mala byť minimálna hrúbka 8 mm.

Peter Benko, 
vrchný cechmajster 
Cechu podlahárov Slovenska


Trendom je rustikálny vzhľad podlahy v rôznych odtieňoch s letokruhmi, škárami a ďalšími priznanými nedokonalosťami, ktoré potvrdzujú autenticitu dreva.

Trendom je rustikálny vzhľad podlahy v rôznych odtieňoch s letokruhmi, škárami a ďalšími priznanými nedokonalosťami, ktoré potvrdzujú autenticitu dreva. (foto: Kährs, dekor: dub Ulf, z kolekcie Swedish founders, predáva KPP.)
Kährs


Trendom je rustikálny vzhľad podlahy v rôznych odtieňoch s letokruhmi, škárami a ďalšími priznanými nedokonalosťami, ktoré potvrdzujú autenticitu dreva.

Drevené plávajúce podlahy

Najobľúbenejšie a najviac využívané sú trojvrstvové drevené podlahy, ktoré oproti masívnym až o dve tretiny menej zosychajú alebo napúčajú pri teplotných a vlhkostných zmenách v miestnosti. Konštrukcia tejto podlahy je zložená z nášľapnej vrstvy vyrobenej z mnohých druhov tvrdého dreva s rôznymi povrchovými úpravami. Lacnejšie majú túto vrstvu z drevenej dyhy, tá je pomerne tenká a nedovoľuje opakovanú renováciu a prebrúsenie.

Tie drahšie využívajú vrstvu dreva v hrúbke až okolo 4 mm, čo v prípade mechanického poškodenia umožňuje aj niekoľkonásobné prebrúsenie. Druhou vrstvou je mäkké drevo, väčšinou smrek, ktoré sa lepí priečne k vláknam nášľapnej vrstvy, aby sa dosiahla vyššia tvarová stálosť. Táto vrstva s hrúbkou okolo 8 mm slúži aj na vytvorenie už známeho spoja „click“, ktorý postupne vytláča lepenie jednotlivých dosiek podlahy na pero a drážku. 

Tretia protiťahová vrstva je tiež z mäkkého dreva, najčastejšie zo smrekovej dyhy, a je nalepená znova priečne na vlákna predchádzajúcej vrstvy, aby ešte zvýšila odolnosť podlahy proti objemovým zmenám. 

Na trhu sú aj kvalitné celodubové drevené podlahy, ktoré majú všetky tri vrstvy z tvrdého dubového dreva v rovnakej hrúbke 4 mm a sú mimoriadne stabilné.

Výrazná štruktúra a kresba dreva na podlahe bude vždy dominovať priestoru, preto ju skombinujte s jednoduchým nábytkom.


Trend ručne opracovaného dreva, ktorý sa často objavuje v interiéri v podobe artefaktov, sa preniesol aj na drevené podlahy.

Trend ručne opracovaného dreva, ktorý sa často objavuje v interiéri v podobe artefaktov, sa preniesol aj na drevené podlahy. (foto: Tilo, dekor: dub caramel hobľovaný, predáva Koratex.)
Tilo


Trend ručne opracovaného dreva, ktorý sa často objavuje v interiéri v podobe artefaktov, sa preniesol aj na drevené podlahy.

Vyberte si radšej kvalitnú laminátovú podlahu (dnes sú už na nerozoznanie od drevených) ako lacnú drevenú podlahu, ktorá sa síce hrdí názvom drevená, no vzhľadom  na nízku cenu na nej veľa z dreveného povrchu nie je. Verte, že ju určite niekde poškriabete alebo opotrebujete a nebude sa dať opraviť. Naopak, drahšia a kvalitná laminátová podlaha toho vydrží oveľa viac, takže nakoniec  je stále cenovo nižšie.


Netreba sa báť kombinácie svetlého dreva na podlahe s bielym interiérom, podporíte tým pocit jednoduchosti a vzdušnosti celého konceptu.

Trendová laminátová podlaha je na nerozoznanie od drevenej, a to aj na dotyk. Technológia výroby takejto podlahy je založená na synchronizácii povrchovej štruktúry s príslušným dekorom dreva. A mala by vyzerať ako palubovka – bez priečnych škár. (foto: Kaeindl, dekor jaseň, predáva Magnet Trade.)
Kaeindl


Netreba sa báť kombinácie svetlého dreva na podlahe s bielym interiérom, podporíte tým pocit jednoduchosti a vzdušnosti celého konceptu.

Laminátové podlahy

V dôsledku priaznivej ceny vyhrávajú v slovenských domácnostiach najmä laminátové plávajúce podlahy. Dizajn a druh podlahy netreba však prispôsobovať výhradne cene, ale najmä celkovému štýlu interiéru. 

Laminátové podlahy sú zložené zo štyroch vrstiev. Prvou je teplom vytvrdená melamínová živica, ktorá je odolná proti oderu a chráni vrstvu papiera, na ktorom je vytlačený vzor. Najdôležitejšia vrstva laminátovej podlahy je nosná doska, ktorá tvorí 90 % celého podlahového materiálu. Môže to byť MDF – doska so strednou tvrdosťou, ale častejšie sa používa HDF – extra zhustená drevovláknitá doska s vysokou tvrdosťou. Pri výbere laminátovej podlahy sa okrem vrchného dekoru zamerajte na jej hrúbku.

Do 7 mm je menej odolná, vhodná do obytných priestorov, kde podlaha nie je namáhaná, napríklad do spálne. Ak chodíte doma v topánkach alebo máte v priestore stoličky s kolieskami, je vhodnejšie si zvoliť podlahu s hrúbkou 8 mm. Ďalšou vrstvou je protiťahový laminát a poslednou vrstvou, ktorá môže, ale nemusí byť súčasťou konštrukcie dosky, je tlmiaca podložka proti krokovému hluku nalepená od výrobcu.

Platí pravidlo, že veľkoformátové a jednolamelové formáty sú vhodné do veľkých priestorov, zlatou strednou cestou sú dvojlamelové formáty, ktoré sa hodia do priestorov všetkých veľkostí. Trojlamelové s hustejšou štruktúrou sa využívajú skôr v menších miestnostiach, kde pomáhajú vytvárať ilúziu väčšieho priestoru. 


Trendom sú jednolamelové laminátové podlahy, ktoré pripomínajú jednoduchú fošňovú podlahu alebo palubovku.

Trendom sú jednolamelové laminátové podlahy, ktoré pripomínajú jednoduchú fošňovú podlahu alebo palubovku. (foto: Parador, dekor: dub tmavý s V-drážkou, predáva Koratex.)
Parador


Trendom sú jednolamelové laminátové podlahy, ktoré pripomínajú jednoduchú fošňovú podlahu alebo palubovku.

Je dobré, ak je podkladová doska HDF naimpregnovaná, čím sa zabraňuje prieniku vlhkosti a napučaniu hrán dosiek.


Dilatačné škáry pri stenách majú byť pri laminátovej podlahe v miestnosti s relatívne nízkou vlhkosťou do 50 % široké viac ako 3 až 5 mm a v miestnosti z vyššou relatívnou vlhkosťou viac než 5 až 8 mm.

Dilatačné škáry pri stenách majú byť pri laminátovej podlahe v miestnosti s relatívne nízkou vlhkosťou do 50 % široké viac ako 3 až 5 mm a v miestnosti z vyššou relatívnou vlhkosťou viac než 5 až 8 mm. (foto: Parador, predáva Koratex)
Parador


Dilatačné škáry pri stenách majú byť pri laminátovej podlahe v miestnosti s relatívne nízkou vlhkosťou do 50 % široké viac ako 3 až 5 mm a v miestnosti z vyššou relatívnou vlhkosťou viac než 5 až 8 mm.

Pozor! 

Pozor na inštaláciu plávajúcej podlahy, či už drevenej, alebo laminátovej, v novostavbách, ktoré sa stavajú čoraz rýchlejšie, takže sa vynechávajú technologické prestávky. V priestore môže byť po dokončení vysoká vzdušná vlhkosť, ktorá sa odparuje zo stavebných materiálov nasiaknutých vodou. Dôkazom sú zarosené okná. Miestnosť treba najprv vysušiť vykurovaním a vetraním. Výrobcovia ďalej odporúčajú priniesť podlahu do priestoru v originálnom balení aspoň 48 hodín pred jej inštaláciou.


V oblasti povrchovej úpravy podláh sa čoraz viac vyžaduje starý vzhľad a patina. Avšak laminát ponúka aj obrovské množstvo iných ako drevených dezénov a môže jednoduchým spôsobom nahradiť materiál, ktorý sa realizuje tažšie a za vyššiu cenu.

V oblasti povrchovej úpravy podláh sa čoraz viac vyžaduje starý vzhľad a patina. Avšak laminát ponúka aj obrovské množstvo iných ako drevených dezénov a môže jednoduchým spôsobom nahradiť materiál, ktorý sa realizuje tažšie a za vyššiu cenu. (foto: Quick step)
Quick Step


V oblasti povrchovej úpravy podláh sa čoraz viac vyžaduje starý vzhľad a patina. Avšak laminát ponúka aj obrovské množstvo iných ako drevených dezénov a môže jednoduchým spôsobom nahradiť materiál, ktorý sa realizuje tažšie a za vyššiu cenu.

Bezsoklové riešenie ukončenia podlahy si vyžaduje veľmi zručných majstrov, aby vytvorili škáru, do ktorej sa podlahová krytina vloží. Prípadne sa najprv položí podlaha a až potom sa realizuje povrchová úprava stien, najlepšie suchou omietkou.

Laminátová podlaha je oproti drevenej menej náročná na údržbu, stačí ju občas pretrieť vlhkou handrou, nepotrebuje voskovať alebo leštiť, povrch dobre odoláva škvrnám aj mechanickému zaťaženiu. Zničiť sa však dá a oprava je nemožná, na rozdiel od drevených, ktoré je možné prebrúsiť. Pozor si preto treba dať na kovové nohy nábytku, kamienky alebo ťažké padajúce predmety, ktorými sa podlaha ľahko poškriabe.


Zabudnite na neprofesionálne montovanie soklových líšt pomocou silikónov aj skrutiek, ktoré pravidelne odpadávajú. To nie je „in“. Využívajte už vymyslené systémy a improvizáciu nechajte na divadlo.

Zabudnite na neprofesionálne montovanie soklových líšt pomocou silikónov aj skrutiek, ktoré pravidelne odpadávajú. To nie je „in“. Využívajte už vymyslené systémy a improvizáciu nechajte na divadlo.(foto: Magnet Trade)
Magnet Trade


Zabudnite na neprofesionálne montovanie soklových líšt pomocou silikónov aj skrutiek, ktoré pravidelne odpadávajú. To nie je „in“. Využívajte už vymyslené systémy a improvizáciu nechajte na divadlo.

Vinylové podlahy

Vinylová podlaha sa často zamieňa s podlahou z linolea. Základný rozdiel je v tom, že linoleum je čisto prírodný materiál a vinyl je netoxická syntetická látka z PVC (polyvinylchlorid), s ktorou sa bežne stretávame. 
Vinylová podlaha je vhodná do priestorov, kde sa drevená či laminátová podlaha nehodí, napríklad do kúpeľne či kuchyne. Tam sa však z hygienických dôvodov odporúča jej realizácia lepením. V ostatných miestnostiach je možné vinylovú podlahu inštalovať aj plávajúcim spôsobom. Na trhu sú celovinylové podlahy alebo vinylové podlahy s nosnou doskou HDF, obidve so zámkovým spojom. Celovinylová podlaha má hrúbku iba 5 mm, a preto ju možno využiť aj pri rekonštrukciách bytov, kde je obmedzená konštrukčná výška podlahy.

Netreba pod ňu dávať ani žiadne podložky. Aj pri tejto malej hrúbke obsahuje systém zámkový spoj a jednotlivé lamely sa spájajú podobne ako pri iných plávajúcich podlahách. Pozor, 24 hodín pred realizáciou sa táto podlaha musí uskladniť vo vodorovnej polohe v miestnosti, kde bude inštalovaná, pri teplote vyššej ako 18 °C. Pri realizácii je nutné po obvode miestnosti zachovať dilatačnú škáru 3 až 5 mm.

Plávajúca vinylová podlaha s  doskou HDF má hrúbku 10 mm a vrchná nášľapná vinylová vrstva má z toho až 1,8 mm vrátane ochrannej vrstvy, ktorá zvyšuje odolnosť podlahy proti oderu, škvrnám či vode. Odolá aj kolieskam na stoličke a tenkým podpätkom. Nosná doska HDF má hrúbku okolo 6 mm a na jej spodnej strane sa nachádza akustickoizolačná vrstva, väčšinou korok, čo znižuje krokový hluk.

Táto podlaha sa realizuje rovnako ako laminátová či drevená aj vďaka zámkovému spoju, ktorý je súčasťou nosnej dosky HDF. Dilatačné škáry po obvode miestnosti musia byť minimálne 12 mm.


Technológie výroby pokročili natoľko, že na pohľad nerozoznáte, či máte pod nohami drevenú, alebo vinylovú podlahu. Odhalí to až dotyk a možno použitie v priestore, kde je drevená či laminátová podlaha podozrivá, napríklad v kúpeľni.

Technológie výroby pokročili natoľko, že na pohľad nerozoznáte, či máte pod nohami drevenú, alebo vinylovú podlahu. Odhalí to až dotyk a možno použitie v priestore, kde je drevená či laminátová podlaha podozrivá, napríklad v kúpeľni. (foto: Windmöller Flooring, kolekcia: Designline connect, predáva KPP.)
Windmöller Flooring


Technológie výroby pokročili natoľko, že na pohľad nerozoznáte, či máte pod nohami drevenú, alebo vinylovú podlahu. Odhalí to až dotyk a možno použitie v priestore, kde je drevená či laminátová podlaha podozrivá, napríklad v kúpeľni.


Základným princípom inštalácie plávajúcich podláh je dilatačná škára pri všetkých zvislých konštrukciách, na ich prekrytie slúžia soklové lišty, ktoré zároveň chránia spodnú časť steny. Zabudnite na rôzne profilované a zvlnené lišty, v móde sú jednoduché hladké, a ak je to možné, vysoké sokle.

Základným princípom inštalácie plávajúcich podláh je dilatačná škára pri všetkých zvislých konštrukciách, na ich prekrytie slúžia soklové lišty, ktoré zároveň chránia spodnú časť steny. Zabudnite na rôzne profilované a zvlnené lišty, v móde sú jednoduché hladké, a ak je to možné, vysoké sokle. (foto: Koratex)
Koratex


Základným princípom inštalácie plávajúcich podláh je dilatačná škára pri všetkých zvislých konštrukciách, na ich prekrytie slúžia soklové lišty, ktoré zároveň chránia spodnú časť steny. Zabudnite na rôzne profilované a zvlnené lišty, v móde sú jednoduché hladké, a ak je to možné, vysoké sokle.

Pri poškodení sa dá vinylová lamela vymeniť veľmi jednoducho – bez nutnosti rozoberať celú podlahu.


V závislosti od nárokov na podlahu sa odporúča v jednotlivých miestnostiach použiť rôzne podlahové krytiny. Podlaha v kuchyni musí byť odolná najmä proti vode a poškodeniu, v obývačke by mala byť príjemná a dávať pocit komfortu, v spálňach zas teplá. Netreba zabúdať, že podlaha v detskej izbe má iné dizajnové nároky ako tá v izbách seniorov, kde sa hodia skôr klasické dezény.

V závislosti od nárokov na podlahu sa odporúča v jednotlivých miestnostiach použiť rôzne podlahové krytiny. Podlaha v kuchyni musí byť odolná najmä proti vode a poškodeniu, v obývačke by mala byť príjemná a dávať pocit komfortu, v spálňach zas teplá. Netreba zabúdať, že podlaha v detskej izbe má iné dizajnové nároky ako tá v izbách seniorov, kde sa hodia skôr klasické dezény. (foto: Fatra, podlahy Fatraclick, predáva Magnet Trade.)
Fatra


V závislosti od nárokov na podlahu sa odporúča v jednotlivých miestnostiach použiť rôzne podlahové krytiny. Podlaha v kuchyni musí byť odolná najmä proti vode a poškodeniu, v obývačke by mala byť príjemná a dávať pocit komfortu, v spálňach zas teplá. Netreba zabúdať, že podlaha v detskej izbe má iné dizajnové nároky ako tá v izbách seniorov, kde sa hodia skôr klasické dezény.

Dozvedeli sme sa o vinylovej podlahe

Radí Norbert Suchánek zo spoločnosti Magnet Trade, ktorá predáva vinylové podlahy od českého výrobcu Fatra.

Vinylová podlaha je v porovnaní s laminátom pocitovo teplejšia a nehrozí pri nej prípadné zosychanie alebo napučenie ako pri podlahe drevenej. 
 

K pozitívam vinylových podlahových krytín patrí aj dobrá priestupnosť tepla a možnosť kombinácie s podlahovým vykurovaním. Keďže pod túto podlahovú krytinu netreba dávať ani parozábranu, ani protihlukovú fóliu, veľmi dôležitý je kvalitne pripravený podklad. Musí byť dobre vystierkovaný, úplne rovný a čistý – bez špiny, prasklín a drobných kamienkov. Podstatnou vlastnosťou vinylu je rezistencia proti prachu a nečistotám, preto sú podlahy antibakteriálne a nenáročné na údržbu.

Majú úplne uzavretý povrch a sú opatrené PUR fóliou, ktorá neprepúšťa nečistoty a škvrny. Káva, ovocné šťavy alebo marmeláda, to všetko sa dá jednoducho zotrieť bez zanechania stôp. Tak ako pri iných plávajúcich podlahách, aj pri vinylových sú k dispozícii lišty na prekrytie dilatačných škár po obvode, ako aj rôzne prechodové lišty s dekorom a štruktúrou prispôsobenou dezénom podlahových dielcov, zladené aj farbou a stupňom lesklosti.


Pohľad zblízka na vinylovú podlahu s nosnou doskou HDF (foto: Fatra, podlahy Fatraclick, predáva Magnet Trade.)
1 PUR ochranná vrstva
2 vinylová dizajnová vrstva
3 vrstva HDF so zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti
4 Uniclic ® systém na jednoduchú a rýchlu montáž
5 korková vrstva zaisťujúca zvukovú a tepelnú izoláciu

Pohľad zblízka na vinylovú podlahu s nosnou doskou HDF (foto: Fatra, podlahy Fatraclick, predáva Magnet Trade.)
1 PUR ochranná vrstva
2 vinylová dizajnová vrstva
3 vrstva HDF so zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti
4 Uniclic ® systém na jednoduchú a rýchlu montáž
5 korková vrstva zaisťujúca zvukovú a tepelnú izoláciu
Fatra

Pohľad zblízka na vinylovú podlahu s nosnou doskou HDF (podlahy Fatraclick, predáva Magnet Trade.)
1 PUR ochranná vrstva
2 vinylová dizajnová vrstva
3 vrstva HDF so zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti
4 Uniclic ® systém na jednoduchú a rýchlu montáž
5 korková vrstva zaisťujúca zvukovú a tepelnú izoláciu

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: parkety plávajúce podlahy podlahy vinylové podlahy
Zdieľať článok

Diskusia