Pri kúpe podlahy sa oplatí staviť na kvalitu. Ako ju ale spoznať?

28. 03. 2014 Zdieľať

Obstaranie podlahovej krytiny so sebou často prináša nemalý zásah do finančného rozpočtu, preto je dôležité sa pred kúpou dostatočne informovať a požadovať kvalitný produkt. Pripravili sme niekoľko základných bodov, ktoré vás pri rozhodovaní a výbere drevenej, vinylovej alebo laminátovej podlahy nasmerujú.

Cena môže byť určitým ukazovateľom kvality , ale nie 100 % . Každopádne ak si kúpite napríklad v hobby markete výrazne lacnú podlahovinu , potom od nej nemožno očakávať rovnakú kvalitu ako pri sortimente od špecializovaných predajcov . Ceny kvalitných a nekvalitných produktov sa totiž môžu líšiť o desiatky až stovky percent , záleží na predajcoch a typoch materiálov . Odborní predajcovia vám navyše zabezpečia aj súvisiaci servis k pokládke či následnej dlhodobej údržbe . Či už sa vydáte tam či tam, určite sa oplatí informovať sa o pôvode krytiny , jej štruktúre a vyhotovení. U viacvrstvových konštrukcií , ktorým sa v článku prevažne venujeme , býva všeobecne najväčším problémom tzv. delaminácia , teda oddelenie jednotlivých vrstiev krytiny. Táto vada je však okom len ťažko rozpoznateľná.

DREVO (lamely viacvrstvové so zámkovým spojom pre pokládku voľným spôsobom)

Častým zdrojom problémov pri drevených krytín býva nesprávne vysušenie podlahy pri výrobe. Komplikácie sa objavujú najmä u ázijských výrobcov, pretože klíma v mieste výroby je od toho stredoeurópskeho odlišné. Ku vzniku škár medzi lamelami, trhlín v nášľapnej vrstve, krútenia dosiek či zmieňovanej delaminácii tak môže dôjsť, aj keď sa dodrží správny postup pokládky vrátane aklimatizácie krytiny. Zlú kvalitu možno niekedy rozpoznať ešte pred samotnou pokládkou, často sa jedná o neprirodzene skrútené lamely či výskyt plesne, najmä na spodnej strane lamiel. Pričom problémy u drevených podláh nastávajú pri ich nedostatočnom vysušení alebo naopak presušení.


Pri kúpe podlahy sa oplatí staviť na kvalitu. Ako ju ale spoznať?

1319643
Kratochvíl parket profi, s. r. o.

Veľmi dôležitou súčasťou viacvrstvových drevených podláh sú zámkové spoje, u nekvalitných zámkov dochádza k vzniku škár medzi lamelami či nadmernému vŕzganiu pri chôdzi, nie prirodzenému miernemu praskaniu, ktoré je pre drevené podlahy typické a ktorého úroveň ovplyvňuje aj klíma v miestnosti. Nekvalitný zámok môže spolu s pôsobením nesprávnej klímy v miestnosti viesť k netesnosti a následnému vzniku škvŕn alebo zašlých škár medzi lamelami.

Lamely musia byť presné z výroby, nesmú mať výškové presahy ani špáry väčšie, než povoľuje norma. Drobným nepresnostiam sa dá predísť voľbou drevených lamiel s V-drážkou.

LAMINÁT (viacvrstvové lamely so zámkovým spojom pre pokládku voľným spôsobom)

Rovnako ako u podláh drevených je u tých laminátových dôležitým prvkom kvalita zámkového spoja. Okrem vzniku škár, v ktorých sa postupne zadržiava špina a prach, sa u nekvalitných zámkov môžu vyskytnúť nepríjemné a „neoprávnené“ zvuky pri chôdzi. Rada výrobcov ponúka zámkové spoje s impregnáciou proti vlhkosti. Spoj chráni vrstva vosku, zabraňujúca pretečeniu vody do škár a následnému poškodeniu krytiny. S väčším nánosom vody, ktorá by na krytine zostala dlhšiu dobu, si však ani impregnácia neporadí.

Lamely by mali byť vyrobené presne, bez výškových presahov, pri pokládke k sebe musia na všetkých stranách dokonale pasovať.


Pri kúpe podlahy sa oplatí staviť na kvalitu. Ako ju ale spoznať?

1319647
Kratochvíl parket profi, s. r. o.

Dôležitá je aj samotná štruktúra lamiel, určite voľte tzv HDF (High Density Fibreboard) nosnú dosku. Značkoví výrobcovia väčšinou prichádzajú s ponukou typov so zníženou nasiakavosťou. Konkrétnym príkladom môže byť technológia Aqua-Protect, ktorú používa nemecká značka WINEO Witex. Pri laminátových podláh sa pri pokládke nevyhnete kročajovej podložke, niektorí výrobcovia (napr. spomínaný WINEO Witex) ju ponúkajú ako automatickú súčasť konštrukcie. Tieto podlahy sú tichšie než štandardné lamináty, zákazník má istotu kvalitnej podložky a pokládka je rýchlejšia.

VINYL (tvrdený, viacvrstvový (heterogénny) so zámkovým spojom i bez)

Kvalite vinylu nahráva sama podstata materiálu, je elastický, nehlučný, vodeodolný (ak sa nejedná o konštrukciu s drevovláknitým HDF nosičom). K odolnosti prispieva PU tvrdený povrch, ktorý u značkových vinylov býva samozrejmosťou.

Pri kúpe si treba dať pozor na rozmerovú stálosť, ktorá je uvedená v technickom liste. Platí, že čím menšia hodnota, tým lepšie. Niektorí výrobcovia ponúkajú hodnotu až 0,15% (pri dĺžke dielca 1200 mm sa krytina môže pôsobením tepla natiahnuť až o 1,8 mm), na trhu však zoženiete aj kolekcie s hodnotou 0,05% (napr. značka WINEO DESIGNline).


Pri kúpe podlahy sa oplatí staviť na kvalitu. Ako ju ale spoznať?

1319641
Kratochvíl parket profi, s. r. o.

Podobná, okom nerozoznateľná vlastnosť, je odolnosť voči bodovému zaťaženiu, ktorú tiež nájdete uvedenú v technickom liste. Taktiež platí teória, čím menšia hodnota, tým lepšie. Parameter určuje, aké pretlačenie vznikne v podlahe pôsobením ťažkých predmetov. Hodnota uvádza hĺbku prípadného pretlaku

Pre viac informácií navštívte www.1floor.eu.

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: podlahy
Zdieľať článok