09. 02. 2006
Zdieľať

Podlaha dominuje v interiéri spolu so stenami, stropom a s osvetlením a výrazne dotvára celkovú atmosféru domova. Trendy, ktoré k nám prichádzajú zo západnej Európy, smerujú k dreveným podlahám. Záujem o ne rastie aj u nás – ale vzhľadom na ekonomickú situáciu pomalšie. To je jeden z faktorov, ktorý posúva do popredia laminátové podlahy...

Laminátové podlahy boli vyvinuté ako náhrada za drevené. Ich vstup na trh bol podmienený najmä z hľadiska účelu. Postupne však prekročili tento rámec. Dnes ich sortiment hýri pestrosťou farieb, štruktúr, štýlov a profilov. Na trhu sa objavujú stále nové prvky, vďaka ktorým sú kvalitatívne parametre, povrchová úprava či spôsob kladenia laminátových podláh čoraz dokonalejšie. Aj u nás sa ich sortiment rozširuje. Dôkazom je aj stále väčší počet špičkových producentov. Podľa prieskumov v rokoch 1999 až 2000 sa v Európe zaznamenal doslova skokový nárast produkcie laminátových parkiet. Predpokladá sa, že veľký záujem o tento druh podlahy bude ešte niekoľko rokov pretrvávať.

Laminát pod lupou

Laminátové podlahy patria medzi najvyhľadávanejšie podlahové materiály v bytoch, rodinných domoch či vo verejných priestoroch, pri rekonštrukciách aj novostavbách.

Predurčujú ich na to tieto vlastnosti:

 • kvalita materiálu,


 • rýchla montáž,


 • prijateľná cena,


 • odolnosť proti tlaku (ťažký nábytok, nábytkové kolieska ani vysoké podpätky nezanechajú odtlačky),


 • sú ťažko horľavé a odolné aj proti cigaretovému popolu,


 • sú hygienické a nenáročné na údržbu,


 • vďaka uzavretému povrchu sa prach nemá kde usadiť, preto sú vhodným riešením aj pre alergikov,


 • sú farebne stále a nezostávajú na nich fľaky (od kávy, vína, čaju),


 • dobre odolávajú negatívnym vplyvom bežných čistiacich prostriedkov.

Nové technológie


Rozmanitosť laminátu

44347

V ostatnom čase prišli výrobcovia laminátových podláh s celou škálou nových patentovaných technológií, ktoré zvyšujú ich kvalitu a odolnosť. Jednou z relatívne čerstvých noviniek je aj „podlaha so zámkom“. Presnejšie povedané, ide o zámkový spoj, ktorý sa čoraz častejšie používa namiesto tradičného – pero, drážka a lepidlo. Pero a drážka sú pri zámkovom spoji tvarované tak, aby lamely držali pevne aj bez lepidla – len vďaka svojmu dômyselnému tvaru. Lamely do seba zapadnú – a hotovo. Taký spoj je aj oveľa pevnejší ako klasický lepený. Najväčšou výhodou zámkových spojov je, že sa nemusí použiť lepidlo – vyhneme sa tak nečistej práci, zápachu aj čakaniu na stvrdnutie. Praktickým dôsledkom je nielen zrýchlenie a „očistenie“ celého procesu montáže, ale aj to, že nábytok netreba z miestnosti vysťahovať – stačí ho len presúvať, pretože nová podlaha sa môže zaťažiť hneď po uložení. Lamelová podlaha so zámkovým spojom sa v prípade potreby dá bez problémov a poškodenia rozobrať. Možno tak napríklad vymeniť poškriabanú či zničenú lamelu alebo celá podlaha sa dá uložiť na iné miesto (napríklad pri sťahovaní).
Rozmanitosť laminátu

44350


Rozmanitosť laminátu

44351


Rozmanitosť laminátu

44352


Príklad zámkového spoja. Laminátové dosky vďaka premyslenému tvarovaniu spojovacích hrán do seba pevne zapadnú, pričom nie je potrebné lepidlo – po uložení a zapadnutí lamiel podlaha vyvíja v mieste spoja trvalé napätie bez škár.


Zámkový spoj uľahčuje ukladanie, šetrí čas a umožňuje aj rozobratie podlahy bez poškodenia jednotlivých častí.


Pri laminátových podlahách bývajú na rozdiel od iných podlahových krytín pomerne veľké cenové rozpätia. Rozdiel vyplýva z typu laminátu. V prospektoch výrobcov sa môžeme stretnúť s dvoma základným označeniami: buď je podlaha označená ako HPL, alebo DPL.


Rozmanitosť laminátu

44349

HPL znamená, že laminát je lisovaný pod vysokým tlakom na dvakrát, čím sa dosiahne vysoká tvrdosť. Pri DPL lamináte proces zalisovania nášľapnej vrstvy prebieha v jednej technologickej operácii. Výrobca tým síce ušetrí a môže tento druh podláh predávať v nižších cenových reláciách, ale podlahové lamely nie sú také odolné proti poškodeniu a opotrebeniu. Kvalitu laminátovej podlahy zvyšuje aj špeciálna izolácia proti krokovému hluku. Táto vrstva výrazne redukuje zvuk, ktorý vzniká pri chôdzi po takejto podlahe, a tak zabezpečuje väčší pokoj nielen v priestoroch o podlažie nižšie. Okrem toho znižuje aj výšku tónu zvuku – hlboké tóny človek vníma ako menej rušivé. Výrobcovia ponúkajú aj špeciálne laminátové podlahy, ktoré sú vďaka svojmu zloženiu určené do vlhkých priestorov, ako sú napríklad kúpeľňa či sauna.

Rozmanitosť dizajnu


Rozmanitosť laminátu

44345

Na to, koľko podôb môže mať laminátová podlaha, dáva odpoveď široké spektrum drevených dekorov – klasických alebo rustikálnych, z európskych aj exotických drevín. Ponuka sa dnes rozšírila aj o farebné dezény dreva moreného na sivý, modrý, zelený, lososový alebo červený odtieň. Okrem dreva môže laminátový povrch imitovať aj mramor, korok či kameň s rozličnými štruktúrami. Môže mať však povrch s akýmkoľvek vzorom, napríklad aj s čili papričkami.


Rozmanitosť laminátu

44344

Premyslenou kombináciou farieb či dekorov môže interiér získať individuálny a neopakovateľný vzhľad. Pri výbere farebnosti platí, že svetlé odtiene priestor zväčšujú a, naopak, tmavšie ho opticky zmenšujú. Do väčších miestností sú vhodné najmä veľké a výrazné vzory. Podlaha tak bude atraktívnejšia. Nezabudnite: hoci je vzorov v ponuke veľa, stále platí všeobecné pravidlo, že v jednoduchosti je krása.

Ako sa starať o laminát

Povrchovú vrstvu laminátových podláh tvoria melamínová živica a lak. Ich povrch je teda uzavretý a bez pórov, preto sú odolné proti nečistotám a prachu. Pretože najväčším nepriateľom väčšiny laminátových parkiet je príliš veľa vody, stačí ich zväčša len nasucho pozametať alebo povysávať a občas utrieť vlhkou handrou.

Hoci ich údržba je jednoduchá, mali by sme ovládať niektoré všeobecné pravidlá:

 • Optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti by sa mala pohybovať od 50 do 65 %, aby sa zachovala kvalita laminátových parkiet.


 • Vrchnú laminátovú vrstvu môže poškodiť abrazívne pôsobenie piesku a iných drobných tvrdých čiastočiek. Tomu zabránite tzv. prečisťovacími zónami vo vstupných priestoroch – rohožkami, malými koberčekmi a pod.


 • Laminátovú podlahu umývajte vždy iba zľahka navlhčenou handrou.


 • Laminátové povrchy nikdy nedrhnite – nepoužívajte prostriedky, ktoré obsahujú piesok alebo iné tvrdé častice, nie sú vhodné ani drôtenky či drsné strany umývacích hubiek.


 • Tekutiny, ktoré sa na podlahu vyliali, ihneď utrite a miesto očistite vlhkou handrou.


 • Na laminát nie sú vhodné parketové vosky a politúry, pretože vytvárajú na povrchu nepeknú matnú vrstvu.

Ako si vyberať laminátovú podlahu

Laminátových výrobkov je na trhu veľa a pre zákazníka nebýva ľahké zorientovať sa v ich ponuke. Vodidlom môže byť napríklad niekoľkoročná záruka, ktorá je svojím spôsobom aj garanciou kvality.


Rozmanitosť laminátu

44346

Pri výbere podlahy si treba uvedomiť, do akého priestoru ju dáme a aké funkčné nároky budeme na ňu klásť. Pozorne si treba všímať jej technické parametre a charakteristiky (tie bývajú často zrozumiteľne vysvetlené pomocou piktogramov) – napríklad či je podlaha vhodná do málo zaťaženého priestoru (akým je spálňa alebo izba pre hostí), stredne zaťaženého (do obývacej izby alebo do jedálne), alebo do veľmi zaťaženého priestoru (do chodby, kuchyne či obývacej izby). To isté platí aj pre verejné priestory. Odborne vám poradia aj projektanti a architekti, ktorí výber podlahy vnímajú v širších dispozičných a estetických súvislostiach a usmernia vás i na základe konkrétnych skúseností z praxe.

Odporúča sa kúpiť laminátovú podlahu u renomovaného dodávateľa a objednať si ju zároveň s odbornou montážou, teda i s potrebným príslušenstvom a s prípravou podkladu. Podkladová vrstva na položenie laminátovej podlahy sa vyrovná nanesením vyrovnávacej vrstvy (napríklad liatych samonivelizačných látok, cementového poteru a pod., toto vyrovnanie však nemusí byť potrebné) a uložením izolačných a tlmiacich fólií. Medzi doplnky patria obvodové lišty, rohové a spojovacie prvky, prípadne aj prahy. Niekedy treba vykonať aj ďalšie úpravy, napríklad skrátiť dverné krídlo. Preto je vhodné žiadať od dodávateľa predbežnú kalkuláciu, ktorú solídna firma pripraví zadarmo ako súčasť konzultácie a poradenstva.

Plávajúce lamelové podlahy dokážu rešpektovať váš životný štýl. Kvalitný laminát je zárukou dokonalého a dlhodobého pôžitku z komfortného bývania.

Kategória: Farby, materiály Materiály Podlaha, dlažba
Tagy: laminát laminátová podlaha podlaha
Zdieľať článok

Diskusia