Zdroj: WPC - WoodPlastic

Uvažujete nad terasou z WPC? Nechajte si poradiť od profesionálov

25. 03. 2022 Zdieľať

Terasy z drevoplastu patria k fenoménom, ktoré dokážu rozprúdiť nejednu zaujímavú debatu. Hoci WPC je na tuzemskom trhu už pekných pár rokov, stále budí pozornosť. Názory naň sa líšia od nadšených odporúčaní až po rozhorčené výhrady. Čo stojí za tak nejednoznačným vnímaním dosiek na terasu?

Česká spoločnosť WPC – Woodplastic patrí k popredným európskym výrobcom a dodávateľom kompozitného dreva. Vo svojom závode v stredočeských Bukovanoch vyrobí denne viac ako 6 km plnoprofilových dosiek značky Terafest® z dreva obohateného polyetylénom. Vďaka patentovanej zmesi a licencii na americkú technológiu Strandex vedia tieto produkty bez problémov a dlhodobo čeliť všetkým rozmarom počasia.
Mnohé z výrobkov Terafest® pritom mieria do zahraničia.

Kompozitná terasa so zeleňou

Terasové dosky Terafest®, výrobca WPC – Woodplastic. Zdroj: WPC – WoodPlastic

Zákazníci na starom kontinente najčastejšie oceňujú exkluzívny dizajn dosiek, bezpečnosť, ekologickosť a dlhú životnosť bez väčšej potreby údržby. Klienti v Afrike, na Blízkom východe či v ázijských krajinách kvitujú tiež mimoriadnu odolnosť voči často extrémnym klimatickým podmienkam. Vo všetkých prípadoch sa WPC ukazuje ako ideálna náhrada dreva, vrátane toho exotického, ktorého zásoby celosvetovo ubúdajú.

Pozor na lacné nekvalitné výrobky

Zdá sa teda, že WPC je dnes trendy, tak v čom je problém? Predovšetkým v tom, že na boomu dosiek z kompozitu parazitujú aj firmy, ktoré nemajú s výrobou a predajom kvalitného WPC skúsenosti, alebo zámerne ponúkajú nekvalitné dosky bez uvedenia zloženia a pôvodu. Niektoré z nich potom kompenzujú nižšiu kvalitu ponúkaných výrobkov lákavou cenou, ktorá je však výhodná iba zdanlivo. Nie je neobvyklé, že takéto dosky obsahujú okrem odpadového dreva aj starý papier, celulózu, obilné otruby mäkčené PVC…

Kompozitná terasa so schodami a sediacim dievčatkom

Terasové dosky Terafest®, výrobca WPC – Woodplastic. Zdroj: WPC – WoodPlastic

Tieto dosky nedisponujú UV stabilizátormi farieb, sú nasiakavé a po dvoch rokoch sivejú, napúčajú, drobia sa a praskajú. Ich majitelia potom nemôžu prísť kompozitu na meno, nehovoriac o zdravotnej, respektíve ekologickej stránke celej veci. „Čím ďalej tým viac sa na nás obracajú ľudia, ktorí majú WPC terasu z dutých dosiek od nejakého no name výrobcu a sú trpko rozčarovaní jej ´kvalitou´. Nie je neobvyklé, že už po pár rokoch sú tieto dosky úplne zdeformované, a zákazníci sa na nás obracajú so žiadosťou, aby sme ich vymenili za tie naše,“ dodal Mgr. Petr Hromek, obchodný manažér firmy WPC – Woodplastic.

Terasa z kompozitných dosiek pri bazéne

Terasové dosky Terafest®, výrobca WPC – Woodplastic. Zdroj: WPC – WoodPlastic

Nechajte si zdarma poradiť, ako na to

Ošemetné je, že každý domáci majster si dnes môže ľahko a rýchlo v akomkoľvek okresnom hobby markete zaobstarať nejaké lacné drevoplastové dosky a dúfať, že jeho „akcia terasa“ nakoniec dopadne dobre. Potenciálny záujemca o drevený kompozit by ale určite urobil lepšie, keby sa najskôr bezplatne a nezáväzne poradil s niektorým z certifikovaných slovenských partnerov renomovaného výrobcu a dodávateľa dosiek Terafest®. „Klienti ku nám často prichádzajú s nejakou svojou predstavou, ako by ich terasa mala vyzerať, a často sú v zajatí určitých stereotypov. Rozumiem im, pretože nemôžu vedieť, aké zaujímavé možnosti vynikajúce WPC ponúka, že ho možno ohýbať a podobne,“ uvádza Petr Hromek a dodáva: „Zvyčajne chcú rovnú dosku k záhradnému bazénu s tým, že by mala byť drážkovaná, pretože niekde počuli, že taká je najmenej šmykľavá. Ďalšia ich preferencia býva hnedá farba, pretože si nevedia predstaviť iný odtieň, než má klasické lakované drevo.“

Kompozitná terasa so zeleňou a sedením

Terasové dosky Terafest®, výrobca WPC – Woodplastic. Zdroj: WPC – WoodPlastic

Terasa z kvalitného WPC vydrží desiatky rokov

Pridaná profesionálna konzultácia spočíva práve v tom, že sa počas nej záujemca dozvie, aké rozličné možnosti drevený kompozit ponúka a ktoré sú ideálne práve pre jeho stavbu. Odborník klienta zdarma navštívi, poradí mu s výberom, návrhom i kalkuláciou. Predovšetkým ho však upozorní na rad praktických detailov – čo si vybrať, pokiaľ má čiastočne zastrešenú terasu, aký povrch zvoliť, aby na ňom nebolo vidno peľ z neďalekého repkového poľa, pre ktoré drážky sa rozhodnúť v prípade, že vedľa terasy rastie ihličnan, aký kladačský plán mu zabezpečí minimalizáciu straty z odpadu…

Podľa Petra Hromka potom takýto záujemca odchádza zvyčajne spokojný s detailným návrhom terasy z dosiek s bezpečným, ale zamatovo hladkým povrchom, vo svetlo šedom alebo pieskovo žltom odtieni. „Keď potom v reáli vidíte, ako tá nová terasa nádherne ladí s fasádou domu a so záhradou, uvedomíte si, že sa vám podarilo posunúť celé to prostredie niekam úplne inam. A vďaka kvalite dosiek a precíznej montáži to tak môže zostať pokojne aj ďalšie štyri desiatky rokov,“ uzatvára zástupca firmy WPC – Woodplastic.

Pozrite si video

Zdroj: PR článok WPC – WOODPLASTIC a.s.

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: Drevoplastové výrobky kompozitné materiály terasové platne terasy Terasy WoodPlastic
Zdieľať článok