16. 11. 2005
Zdieľať

Skôr než sa pustíte do obkladania stien v kúpeľni, odporúčame vám preskúmať aj vek stúpacích vedení, odpadového a vodovodného potrubia, aby ste sa s novými obkladačkami nemuseli onedlho rozlúčiť. Steny, ktorým nedoprajeme nový módny „odev“, musíme ošetriť vápennou štukovou omietkou alebo špeciálnou zmesou, ktorá je odolná proti vlhkosti. Ak sa sťahujete do bytu v starej zástavbe, kde steny nie sú veľmi rovné, môžete ich obložiť sadrokartónovými doskami. Na obklady a priečky v kúpeľni používame len sadrokartón určený do vlhkého prostredia.

Opäť keramika


Nechajme sa rozmaznávať (2. časť)

35112

Na obklady stien v kúpeľni sa najčastejšie používajú glazované keramické obkladačky. Zo všetkých materiálov sú najvhodnejšie do vlhkého prostredia, sú príjemné na pohľad a ľahko sa udržiavajú. Obklady môžu byť glazované alebo neglazované (spekané), môžu mať rozličné hrúbky a rozmery, vybrať si môžete aj z celej škály farieb a vzorov.

Do malých kúpeľní odporúčame stredne veľké jednofarebné obkladačky a škárovanie vo farbe obkladu. Vytvoríme tak na pohľad jednoliatu plochu a priestor sa opticky zväčší. V tmavých miestnostiach bez okien je vhodnejšie použiť obklad v svetlých farbách, ktorý oživíme farebnými doplnkami. Pri kupovaní obkladu treba rátať aj s odpadom pri rezaní a s rezervou na prípadné opravy. Preto k vypočítanému množstvu materiálu treba pridať asi 15 percent.


Nechajme sa rozmaznávať (2. časť)

35107

Na lepenie obkladu sa používajú malty a špeciálne viaczložkové lepidlá. Pred samotným obkladaním stien treba na ne naniesť hydroizolačnú clonu. Obklad sa lepí na vyrovnávaciu vrstvu. Dokonalé vyškárovanie tesniacou vrstvou zabráni prieniku povrchovej vody do hĺbky a poškodeniu podkladovej vrstvy. Hoci sa ešte stále používa najmä biela škárovacia hmota, netreba sa báť experimentovať – pokojne si môžete zvoliť aj iný farebný odtieň, ktorý môže buď kontrastovať, alebo ladiť s farbou obkladu. Ak budú škáry vo farbe obkladu, získame jednoliatu plochu, ktorá priestor opticky zväčší, odlišným odtieňom zasa docielime zaujímavé farebné kontrasty.

V hlavnej úlohe príroda


Nechajme sa rozmaznávať (2. časť)

35087

Ak ste sa rozhodli, že steny kúpeľne obložíte drevom, musíte, podobne ako pri drevenej podlahe, vyberať starostlivo. S materiálmi s visačkou „made in exotika“ určite nič nepokazíte. Sú prispôsobené vlhkému prostrediu a v kúpeľni sa budú cítiť ako doma. Môžete použiť aj drevo domácej proveniencie, ale malo by mať kvalitnú hĺbkovú alebo povrchovú úpravu. Okrem dreva sa na obklad stien hodí aj korok, ktorý vlhko absorbuje a potom ho postupne uvoľňuje. Kúpeľňa obložená kameňom patrí k tým najluxusnejším variantom, ale ak na ňu máte, smelo do toho.

Vydarená napodobenina

V porovnaní s prírodným kameňom môže byť umelý kameň cenovo prijateľnejší, no neplatí to vždy. Jeho vlastnosti často prevýšia aj prírodný vzor, z rovnakého materiálu si môžete zaobstarať nielen obklad, ale aj napríklad umývadlo. Umelý kameň je pevný, trvanlivý, odolný proti mechanickému i chemickému poškodeniu, niektorí výrobcovia ponúkajú aj umelý kameň s antibakteriálnou povrchovou úpravou.

Módne trendy


Nechajme sa rozmaznávať (2. časť)

35113

Dalo by sa povedať, že pri výbere farieb a vzorov dnes neplatia nijaké obmedzenia. Niekto má rád svetlé farby a čisté jednoduché línie, ďalší siahne po africkom etno vzore alebo ázijských motívoch v duchu feng šuej, iného oslovia žiarivé farby a pop-art. Stačí si len vyhradiť dostatok času na prehliadku kúpeľňových štúdií a prezeranie vzorkovníkov a iste nájdete množstvo aktuálnych inšpirácií.

Veľmi módne je v ostatnom čase aj používanie sklenených tvaroviek. Ak vybudujeme z nich v kúpeľni priečku, vymedzíme tak priestor určený na hygienu, ale zároveň pustíme svetlo aj do tmavších kútov. Atraktívne sú aj obklady z číreho skla. Často sa používajú v miestnostiach, kde je materiál stien viditeľný (betón, lícová tehla a pod.).

Kategória: Farby, materiály Kúpeľňa, WC Steny a fasády
Tagy: kod kúpeľňa obklad steny
Zdieľať článok

Diskusia