Podkrovná izba s chladničkou a sedačkou.

5 vecí, na ktoré pamätať, keď zariaďujete podkrovie. Ako využiť priestor na maximum?

Galéria (7)
Zdroj: Daniel Jedzura/Shutterstock
27. 04. 2024
Zdieľať

Ak plánujete zariadiť podkrovie, najväčším problémom môže byť jeho svetlá výška. Na čo si musíte dať pozor?

Miesta v dome nikdy nie je dosť a práve podkrovné priestory ponúkajú skvelú možnosť, ako získať ďalšie metre štvorcové navyše. Bývanie v podkroví je originálne a má svoje čaro, ale jeho realizácia prináša aj isté obmedzenia. Nedajte sa odradiť, s pomocou interiérového architekta sa vám to určite podarí vyriešiť.

1. Využite celý priestor

Pri zariaďovaní podkrovia je podstatným faktorom tvar strechy a výška nadmurovky. Výška stien v podkroví sa zvyčajne pohybuje od 1,1 do 2,6 metra podľa typu domu. Podľa stavebného zákona môžeme výšku steny v podkroví znížiť aj na 2,3 metra, ale v zošikmenej časti musí byť najmenšia svetlá výška aspoň 0,6 m. Do podlahovej plochy sa započítava len plocha, nad ktorou je minimálna svetlá výška 1,3 m.

Pri navrhovaní obytného priestoru je dôležité zvážiť práve výšku stien, ktorá nám vo veľkej miere určí možnosti využitia a umiestnenie nábytku. V obytnom podkroví najčastejšie nájdeme spálňu, pracovňu alebo detskú izbu. Problémy pri zariaďovaní môže spôsobiť nedostatočná svetlá výška, ale aj viditeľné nosné prvky – trámy alebo stĺpy. Pri troche šikovnosti práve tieto konštrukcie môžete využiť vo svoj prospech a vďaka nim bude váš interiér originálny. Tam, kde je nízka výška stropov, máte možnosť otvoriť strechu a doplniť balkón.

Pohľad do podkrovnej obývačky s množstvom okien.

Viditeľné trámy alebo stĺpy môžu byť pri zariaďovaní prekážkou, ale s trochou šikovnosti ich viete využiť na doplnenie celkového dizajnu miestnosti. Zdroj: Shutterstock

Dôležitým prvkom pri zariaďovaní podkrovných priestorov sú práve okná. Ideálne je, ak sú umiestnené na streche, aby miestnosť mala dostatok denného svetla. Skosené strešné okná sú populárnym riešením, pretože okrem svetla umožňujú aj výhľad na okolie.

Prečítajte si tiež
Takto sa robí rekonštrukcia podkrovia! Z priestoru plného pavučín je dnes veselé bývanie v národnom štýle

Ak je priestor dostatočne široký, môžete do stredu miestnosti umiestniť deliacu priečku alebo priestor predeliť vyšším nábytkom. Pri navrhovaní podkrovného priestoru sa oplatí spolupracovať s odborníkom, ktorý vám pomôže s návrhom dispozície a s rozmiestnením okien aj rozvodov, aby bol váš nový obytný priestor plne funkčný a naplnil všetky vaše očakávania.

Záber na strešné okno z podkrovných priestorov.

Podkrovie je často viac vystavené vonkajším teplotným vplyvom, preto je dôležité dbať na dôkladnú tepelnú izoláciu. Zdroj: Shutterstock

2. Vhodný nábytok

Podkrovie je veľmi špecifické a vzhľadom na zošikmené steny sa tam obyčajne nezmestia štandardné skrinky, poličky alebo komody. V tomto priestore musíte vyriešiť nielen obmedzené možnosti umiestnenia nábytku, ale aj nedostatok úložného priestoru. V ideálnom prípade si nábytok dáte vyrobiť na mieru. Treba využiť každý centimeter, napríklad aj pod nízkou časťou strechy, kde nájdete vhodný priestor na vstavanú skriňu.

Prečítajte si tiež
Zbavte svoj domov neporiadku: 8 praktických tipov na úložné priestory v domácnosti

Atypické skrine si môžete prispôsobiť podľa potrieb a vytvoriť praktické úložné riešenie. Ak je to možné, zvoľte si posuvné dvere, ktoré sú menej náročné na priestor. Miesto ušetria aj poličky, ktoré sa zmestia takmer všade. Usporiadajte si veci podľa ich používania – na vyšších policiach môžete mať veci, ktoré nepotrebujete často, na nižších zas častejšie používané predmety.

Nezabúdajte ani na medzery a kúty, ktoré by inak zostali prázdne. Umiestnite tam police alebo výsuvné zásuvky, kde môžete uskladniť drobnosti, ako sú knihy, dekoratívne predmety alebo sezónne potreby. S množstvom nábytku to nepreháňajte, nechajte priestor „dýchať“, aby ste mali aj dostatok priestoru na chodenie.

Podkrovná spálňa s množstvom vstavaných úložných priestorov.

V podkroví je dôležité využiť každý centimeter. Pri zošikmených stenách je vhodné zvážiť výrobu nábytku na mieru a siahnuť aj po vstavaných úložných priestroch. Zdroj: Artazum/Shutterstock

3. Detská izba v podkroví

Práve táto časť domu môže byť skvelým miestom na vytvorenie detského kráľovstva. Je však obzvlášť dôležité zabezpečiť tu dostatok svetla a čerstvého vzduchu. Ten je v detskej izbe mimoriadne potrebný, pretože okrem iného vplýva aj na kvalitný spánok. Nové typy strešných okien majú zabudovanú aj ventilačnú klapku, ktorá umožňuje vetrať interiér, aj keď je okno zatvorené. Vďaka tomu je prísun čerstvého vzduchu zabezpečený aj v noci.

Ak vám to sklon strechy dovolí, umiestnite k stene– podľa výšky priestoru buď kolmo k nadmurovke, alebo pozdĺž nej. Dieťa by sa malo na posteli posadiť a neudrieť si pritom hlavu. Podkrovie je ideálnym miestom na vytvorenie herne. Môžete tam umiestniť hraciuposteľ  podložku, rozkladaciu pohovku alebo obľúbené vankúšové sedenie

Prečítajte si tiež
10 veľkých chýb pri zariaďovaní detskej izby

Staršie dieťa potrebuje aj miesto na učenie a pracovný stôl. Odporúčaná výška pracovnej plochy sa pohybuje od 65 do 75 cm, na pracovný stôl vám bude postačovať už výška pomúrnice od 110 cm (platí pre strechy so sklonom 45°). Ak dieťa píše pravou rukou, denné svetlo by malo dopadať na pracovnú plochu zľava, aby si pri písaní netienilo, a platí to aj naopak.

Znížený priestor pod šikmou strechou najlepšie využijete atypickým nábytkom vyrobeným na mieru. Ďalšou možnosťou je kúpiť hotové spodné skrinky a doplniť ich vrchnými skrinkami alebo policami od stolára. Môžete pridať police na knihy a úložné priestory na potrebné školské pomôcky. Pre príjemnú atmosféru v detskej izbe použite na stenách svetlé odtiene. Vhodné sú pastelové farby, ktoré sa môžu striedať s bielou alebo inou farbou podľa vkusu dieťaťa. Využite sklonené steny podkrovia ako priestor pre tvorivosť. Môžete maľovať na steny, pridať tapetu s veselým vzorom alebo použiť samolepku na vytvorenie zaujímavého vzhľadu. Pri každom návrhu a realizácii detskej izby je dôležité dbať na zvýšenú bezpečnosť pri umiestňovaní nábytku. Vždy si overte, že nábytok je stabilný a dobre ukotvený.

Detská izba s hojdacím kreslom a posteľou.

Priestor pod zošikmenými stenami môžete využiť na umiestenie postele. Dieťa by si však malo vedieť sadnúť bez toho, aby si udrelo hlavu. Zdroj: Liloon/Shutterstock

4. Farby a doplnky

Farba stien dokáže ovplyvniť celý interiér. Jasné a svetlé farby na stenách a strope priestor vizuálne zväčšia a odľahčia, preto je vhodné použiť ich práve tu, kde je nižšia svetlá výška. Biela farba miestnosť opticky zväčší, zatiaľ čo tmavé odtiene urobia presný opak. Ak nechcete obyčajnú bielu, môžete vyskúšať napríklad aktuálne veľmi moderné odtiene béžovej. Vhodné sú aj drevené prvky a prírodné materiály, ktoré do podkrovia pridajú teplý a útulný vzhľad a často sú aj súčasťou priznanej nosnej konštrukcie.

Prečítajte si tiež
Farbami nešetrili, ale gýču sa vyhli. V dome pre rodinu s tromi deťmi majú veľa praktických riešení a ružový kuchynský ostrovček

Výraznejšie farby vyniknú na doplnkoch, ako sú vankúše, deky alebo koberce, ktoré po čase ľahko vymeníte. Práve doplnky dokážu do priestoru priniesť tú správnu atmosféru, ale nie je to len estetická záležitosť. Mnohé z nich sú aj praktické a môžu vám pomôcť ušetriť miesto – napríklad úložné boxy alebo rôzne štýlové krabice. Rovnako ako pri nábytku, aj tu platí všetko s mierou a s doplnkami to netreba preháňať. Pri zariaďovaní podkrovia si zvoľte farby, materiály a dekorácie, ktoré vytvoria príjemnú atmosféru.

Pohľad do podkrovnej spálne s posteľou a úložným nábytkom.

Svetlé odtiene odrážajú svetlo a vytvárajú ilúziu väčšieho a otvorenejšieho interiéru. Zdroj: Shutterstock

5. Dostatočné osvetlenie

V podkroví je dôležité nielen prirodzené, ale aj umelé svetlo. Každá miestnosť by mala mať centrálne a doplnkové osvetlenie. Centrálne osvetlenie si zvoľte skôr menšie a jednoduchšie, veľké svietidlo zavesené zo zníženého stropu by prekážalo v pohybe. Vhodné je napríklad bodové svetlo, ktoré môže miestnosť opticky zväčšiť. V miestach určených na relax dobre poslúžia aj stojacie lampy umiestnené na podlahe. Svetlo tak prichádza zdola, čo vytvára príjemnú a pokojnú atmosféru. Funkciu doplnkového osvetlenia splnia aj stolové alebo nočné lampy, ktoré zároveň môžu vytvoriť zaujímavý interiérový detail.

Text: Gabriela Mohrová
Foto: Shuttersrtock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: podkrovie podkrovná izba podkrovný priestor zobytnenie podkrovia
Zdieľať článok
Povala sa premenila na štýlový penthouseDom z tehly

Povala sa premenila na štýlový penthouse

Zápach z práčky: Ako sa ho zbaviť a ktorým častiam práčky venovať pozornosť?Urob si sám

Zápach z práčky: Ako sa ho zbaviť a ktorým častiam práčky venovať pozornosť?

Domáci zeleninový bujón bez chémie: Takto si ho pripravíte raz-dva aj do zásobyUrob si sám

Domáci zeleninový bujón bez chémie: Takto si ho pripravíte raz-dva aj do zásoby

Budleja: Raj pre motýle alebo nebezpečná invázna rastlina?Záhrada

Budleja: Raj pre motýle alebo nebezpečná invázna rastlina?

Diskusia