Zdroj: iStock

Dizajnové trendy nového desaťročia: Udržateľnosť a dôraz na hodnoty

09. 06. 2020
Zdieľať

Nové desaťročie prevracia naruby trendy v architektúre, ale aj v interiérovom dizajne. Už nie je len o estetike, ale o filozofii bývania a vplyve na okolitý svet. Konzum ustupuje, na prvé miesto sa dostáva ekológia, udržateľnosť, podpora lokálnych výrobcov a miestnych materiálov.

Trvalo udržateľný dizajn

Ešte nedávno stačilo, keď boli niektoré výrobky označené ako „zelené“. Dnes to už nestačí. Novým heslom je „trvalo udržateľný“. Dôležité je, aby boli vyrobené z recyklovaného odpadu a nezanechávali žiadnu uhlíkovú stopu. Dizajnéri tak do výroby nových produktov zapájajú doposiaľ málo používané techniky a materiály. Udržateľnosť je na prvom mieste, ale nezaostáva ani štýl.

vintage komoda

Zdroj: iStock

Znovuzrodenie umenia a remesiel

V roku 2020 sa mnohí interiéroví dizajnéri vracajú k remeselnej tvorbe a starému umeniu. I moderné interiéry skrášľujú pár starostlivo vybranými prvkami dekoratívneho dizajnu. Jeden historický kus nábytku od miestneho remeselníka spolu so starým umeleckým dielom vytvorí veľmi silnú atmosféru.

Prečítajte si tiež
Oplatí sa investovať do originálneho kvalitného dizajnu?

Svietidlá ako umelecké diela

Svietidlá už nemajú formu len solitérnych kusov. Naopak, vytvárajú zoskupenia, ktoré v mnohom pripomínajú umelecké súsošia. Dizajnéri ich často používajú ako hlavný prvok, ktorý dáva charakter celej miestnosti. Dôležité je, aby boli vyrobené z prírodných materiálov: alabaster, kameň, drevo.

obývačka s kuchyňou

Zdroj: iStock

obývacia izba z prírodných materiálov

Zdroj: iStock

Nový mix štýlov

Jeden štýl nestačí. Trendom je sofistikovaný mix štýlov, zmes, ktorá obsahuje aj zdanlivé protiklady. Klasika s luxusnými prvkami, severský štýl s boho štýlom, starožitnosti s moderným minimalizmom – nebojte sa kombinovať.

Inšpirácia prírodou

Inšpirácia prírodou sa neprejavuje len v použití prírodných materiáloch. Do interiéru sa dostávajú najrôznejšie prírodné motívy ako vzory, potlače a textúry, ktoré upokojujú psychiku. Módna je tiež zelená farba – nie však len ako jeden odtieň. Čím viac odtieňov zelenej, tým lepšie.

tmavá spálňa s kvetinovými vzormi

Zdroj: iStock

spálňa s kvetinovými vzormi

Zdroj: iStock

Ikonické stoličky

Do pozornosti sa dostávajú dve ikonické stoličky. Prvou je Capitol Complex z roku 1951 od Pierrea Jeannereta, druhou stolička Standard, navrhnutá francúzskym dizajnérom Jeanom Prouvé v roku 1934. Nemusíte mať práve tieto stoličky, ale akékoľvek ikonické dielo z polovice minulého storočia váš interiér oživí.

Prečítajte si tiež
Dizajnérky radia: Ako zrekonštruovať a zariadiť malú kúpeľňu

Kvetinové tapety a textílie

Ak si pamätáte na tapety a látky z 80. rokov minulého storočia, určite sa vám vybavia drobné kvetinové motívy. Vracajú sa do našich interiérov, ale s jemnou obmenou – v kombinácii s eklektickou zmesou moderných a starožitných prvkov, aby vytvorili svieži neopakovateľný vzhľad.

Kvetinové tapety

Zdroj: IStock

sivá sedacia súprava s retro tapetou

Zdroj: IStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategória: Dizajn
Tagy: prírodné materiály retro štýl svietidlá tapety
Zdieľať článok

Diskusia