Dokonalý relax, sviežosť a jednoduché radosti. Stredomorské interiéry vám ukážu, ako sa vytvára priateľský a pohodový domov
Stredomorský interiérový štýl si nachádza svojich milovníkov aj ďaleko za hranicami Španielska, Francúzska či Grécka. Do domácností vnáša pokoj a útulnosť vďaka prírodným materiálom, svetlým farbám a prepojeniu vnútorných a vonkajších priestorov. Dôraz kladie na jednoduchosť a harmóniu a váš domov dokáže oživiť atmosférou plnou tepla a prímorskej pohody.
1. Relaxačná atmosféra
Mediteránny interiérový dizajn je inšpirovaný životom na pobreží Stredozemného mora, ktorý zahŕňa jednoduchosť a lásku k prírodným materiálom. Charakterizuje ho paleta jemných farieb s dôrazom na prirodzené svetlo. V tomto štýle sú bežné odhalené drevené trámy, biele steny a kamenné podlahy. Dôležité je aj usporiadanie vnútorných a vonkajších priestorov tak, aby vytvorili útulné a relaxačné prostredie.
2. Prírodné materiály
Drevo a prírodný kameň sú v tomto štýle nevyhnutné. Drevo vyniká v podobe trámov a je hlavným materiálom nábytku, čím vzniká rustikálny nádych interiéru. Na podlahy, múry i dekorácie sa používa kameň.
V typických stredomorských interiéroch nesmie chýbať ani keramika. Uplatní sa najmä na podlahách a dekoratívnych obkladoch. Plusom je ručná výroba a maľba, ktorá priestor oživí farbou a vzormi. Ďalším „povinným“ materiálom je ručne kované železo.
Tip od dizajnéra
Ratan a prútie dokonale dopĺňajú stredomorskú estetiku. Použite ich vo forme stoličiek, košov alebo svietidiel.
3. Jasné farby
Farby v stredomorskom štýle odrážajú krásu a pokoj pobrežného prostredia, využívajúc svetlé prírodné tóny. Na stenách a stropoch prevláda biela, ktorá zosilňuje prirodzené svetlo a vytvára pocit priestrannosti a sviežosti. Béžové a pieskové odtiene sa používajú na textíliách, nábytku a dekoratívnych prvkoch.
Modré a zelené odtiene dekorácií a doplnkov evokujú more a rastlinstvo. Môžete ich použiť aj na obkladoch a textíliách. Nezabudnite na žlté a zlaté odtiene, ktoré interiéru poskytnú dávku jasu a vitality.
4. Pôvod stredomorského štýlu
Stredomorský štýl v interiérovom dizajne má bohatú a pestrú históriu, ktorá čerpá z rôznych geografických a kultúrnych vplyvov:
- Pobrežné regióny okolo Stredozemného mora (južné Španielsko, Taliansko a Grécko) ťažili z mierneho podnebia, dostatku prirodzeného svetla a prístupu k prírodným materiálom, ako je kameň, drevo a železo.
- Domy v týchto oblastiach mávajú veľké okná a dvere, ktoré umožňujú vstup morského vzduchu a slnečného svetla.
- Stredomorský štýl ovplyvnili kultúrne a obchodné kontakty medzi viacerými krajinami. Od starovekých Grékov a Rimanov až po Arabov – všetci zanechali osobitnú stopu.
- Stredomorská architektúra si počas stredoveku osvojila prvky opevnenia a jednoduchosti z dôvodu neustálej hrozby vpádov. Talianska renesancia však zaviedla novú éru elegancie a zdobenia, pričom zachovala vnútorné nádvoria a fontány.
- 20. storočie prinieslo reinterpretáciu týchto tradičných prvkov a prispôsobilo ich moderným potrebám bez straty podstaty. Výsledkom je dizajn, ktorý si aj vo svojej jednoduchosti a funkčnosti zachováva hlboké spojenie s historickými koreňmi.
- Hlavné krajiny stredomorského dizajnu sú Španielsko, Taliansko a Grécko.
5. Terasy a exteriéry
Žiadnemu stredomorskému príbytku nesmú chýbať vonkajšie priestory, najmä kamenné terasy dostupné z rôznych častí domu. Fungujú ako prirodzené rozšírenie interiéru, o čom svedčí aj dekorovanie v podobnom rozsahu. Nechýba ani pohodlný nábytok, bujné rastlinstvo a dekorácie z prírodných materiálov.
6. Detaily a dekorácie
Vďaka nim je stredomorský interiér taký autentický a osobitý. Ručne maľovaná keramika je jedným z najreprezentatívnejších dekoratívnych prvkov tohto štýlu. Ozdobte police či steny ručne zdobenými taniermi, vázami, miskami s geometrickým alebo kvetinovým vzorom. Vyberte si kombináciu odtieňov modrej, zelenej a zemitých tónov. Ďalším skvelým prvkom sú dekoratívne dlaždice alebo maľované keramické umývadlá.
7. Dispozícia
Rozloženie priestoru v stredomorskom štýle vyplýva z možnosti získať čo najviac prirodzeného svetla vnútri, ako aj z prepojenia interiéru s vonkajšími priestormi. Interiér je čo najviac otvorený a plynulý, uľahčuje cirkuláciu prirodzeného svetla. Izby sú harmonicky prepojené materiálmi ako drevo a kameň.
8. Olivovníky a citrusy
Tento dizajnový štýl nebude fungovať bez zelene. Rastliny sú v stredomorskom interiéri nevyhnutné, dodávajú sviežosť a priame spojenie s prírodou. Obzvlášť sa cenia olivovníky a citrónovníky – na terasách i vnútri. Čo sa stane, keď tieto rastliny zakomponujete do dizajnu domácnosti? Okrem skrášlenia priestoru dosiahnete lepšiu kvalitu vzduchu a silnejšie prepojenie s prírodným prostredím.
9. Bez pravidiel to nepôjde
Ak chcete mať doma stredomorský interiér, hoci len čiastočne, pripravte sa na pravidlá, bez ktorých to nepôjde:
- Stredomorský štýl je založený na jednoduchosti a rovnováhe. To však zároveň znamená, že budete musieť udržať neporiadok pod kontrolou.
- Aj minimalistická výzdoba má svoje pravidlá. Doplnky vyberajte starostlivo tak, aby zdôraznili krásu prírodných materiálov a architektúry. Dbajte o to, aby mal každý kus jasný účel a ladil s celkom.
- Použite neviditeľné úložné riešenia a udržiavajte čisté povrchy. Získate pocit priestrannosti a pokoja. Vstavané skrine, integrované police a koše z prírodných vlákien sú ideálnymi možnosťami na uskladnenie predmetov a udržanie poriadku.
- Ak sa bojíte zmeny, začnite opatrne, napríklad začlenením svetlých a zemitých odtieňov. Na steny a stropy použite biele a béžové odtiene, ktoré dokonale odrazia prirodzené svetlo.
- Nenápadnú farebnosť spestrite odtieňmi modrej a zelenej. Evokujú more a typickú vegetáciu stredomorského regiónu. Najkrajšie vyznejú na vzoroch bytových textílií, ručne maľovaných obkladačkách či keramike.
- „Nerobte si starosti so zladením farieb alebo vzorov, majte však na pamäti, že veci, ktoré si vyberáte, podporujú váš osobný životný štýl,“ hovorí dizajnér David Lucas, spoluzakladateľ interiérovej firmy Lucas zo Seattlu (lucasinterior.com), a my sa prikláňame k jeho názoru.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock, Sweetpea & Willow, Terratinta Group, Gräflich Münster’sche Manufaktur, Abigail Borg, Talenti, Mexambiente e.K., Hohenberger Manufaktur für Tapeten, Katie Fischer GmbH Poster Store
Zdroj: Časopis Môj dom