Svetlo s vyznaniami lásky

Svetlo s vyznaniami lásky

16. 01. 2006
Zdieľať

Luster Zettel’z je skutočným majstrovským dielom dizajnéra Inga Maurera. Zettel’z je interaktívne osvetľovacie teleso, na ktorom prívesky z kryštáľového skla nahradili popísané lístky z písacieho stola neúnavného romantika. Prostredníctvom ľúbostných lístkov v mnohých jazykoch svietidlo vytvára dialóg so svojím okolím. Lístky sa individuálne pripájajú na štíhle drôty pomocou štipcov. Prázdne lístky pozývajú majiteľa lustra, aby sám prispel svojou kreativitou k jeho dotvoreniu (31 lístkov je s potlačou, 49 lístkov bez potlače).


Lampa je vyrobená z antikora, termostatického matného skla a japonského papiera; svetlo preniká cez výstrižky papiera. Svietidlo Zettel’z sa, podobne ako mnohé iné diela dizajnéra Inga Maurera (napr. Bulb, Little Black Nothing, Porca Miseria, Lucellino Wall, Wo bist du Edison?), dostalo do zbierky Múzea moderného umenia v NewYorku.


Svetlo s vyznaniami lásky

41603

Ingo Maurer (1935) začínal svoju kariéru v roku 1965, keď si založil „jednochlapovú“ firmu Design M. Jeho prvé lampy – napr. Bulb – vznikali v pivničnej dielni. Žiarovka (Bulb) sa nesie dielom tohto dizajnéra ako vodiaca niť. Vždy ho fascinovala a bola pre neho symbolom ideálneho spojenia techniky a poézie. Firma Design M sa postupne rozrastala, z pivnice sa presťahovala do väčších a lepších priestorov a transformovala sa na spoločnosť s názvom Ingo Maurer GmbH. Výrobou klasických komerčných svietidiel si zabezpečila financie na vývoj moderných a avantgardných dizajnérskych kúskov. V 70. rokoch Inga Maurera fascinovali tradičné japonské výrobné metódy, bambusový a ryžový papier a začal ich využívať na výrobu lámp. Vznikla originálna kolekcia lámp The MaMo Nouchies. Svoje nekomerčné diela Ingo Maurer prvýkrát ukázal verejnosti v roku 1989.

S menom Ingo Maurer sa spájajú aj spomienky na mnohé happeningy alebo neprekonateľne úspešný nízkovoltový systém Ya Ya Ho. Dôkazom Maurerovho neúnavného bádania vo vývoji svietidiel sú jeho experimenty s LED technikou už v roku 1999 alebo spolupráca s módnym návrhárom Isseja Mijakeho, na ktorého módnej prehliadke v La Villete inštaloval osvetlenie so špeciálnymi efektmi. Svietidlá Zettel’z predáva Uni Light, s. r. o. Zettel’z 6 je menšie a stojí 39270 Sk s DPH, Zettel’z 5 má cenu 40624 Sk s DPH.

Kategória: Dizajn
Tagy: dizajn luster svetlo
Zdieľať článok

Diskusia