02. 02. 2006
Zdieľať

Odolnosť okrasných drevín proti chorobám a škodcom závisí do veľkej miery od vhodnosti stanovišťa a intenzívnej starostlivosti o ich zdravý rast. Dôležité je primerané hnojenie, prevetrávanie porastov (nesmú byť príliš zahustené), udržiavanie optimálneho stavu pôdy pomocou prirodzených prostriedkov, aby sme podporili rozvoj užitočných mikroorganizmov.

Stav porastov treba kontrolovať, aby sme mohli proti prípadnej chorobe alebo škodcovi zasiahnuť včas. Pri prvých príznakoch stačí škodcu zničiť mechanicky, pri slabom zasiahnutí chorobou iba napadnuté časti (konárik odstrihnúť a spáliť). Vhodné je aj použitie opatrení na posilnenie odolnosti drevín, ako sú postreky odvarmi alebo výluhmi z vybratých rastlín (praslička, pŕhľava).

Ekologickým spôsobom ochrany je aj podpora prirodzených nepriateľov škodcov, preto treba na pozemku vytvoriť podmienky na udomácnenie lienok a zlatoočiek (ich larvy a dospelce požierajú vošky), pavúkov, výsadba vodných rastlín v jazierkach pritiahne vážky. Užitočné sú aj hmyzožravé netopiere, ježkovia, jašterice a spevavé vtáky.


Ochrana rastlín

43687

Napriek všetkej starostlivosti sa niekedy stáva, že kultúrne rastliny napadnú choroby alebo škodce. Napadnutie sa prejaví vädnutím listov alebo mladých výhonkov, zasychaním kvetov, múčnatým povlakom, škvrnami rôznych farieb (oranžovými, červenými, hnedými), mäknutím aj nekrózou (odumieraním) pletív, chrastavosťou alebo mumifikáciou plodov. Parazitický hmyz škodí cicaním štiav alebo obhrýzaním listov, prejavuje sa jednak kolóniovým napadnutím, prípadne aj pavučinovým povlakom či vylučovaním sladkej medovice, ktorá láka ďalšie škodce a choroby. Pri silnom napadnutí je nevyhnutné použiť na ochranu chemické prípravky – pesticídy. Pesticídy sa používajú na hubenie alebo prerušenie vývoja organizmov, ktoré rastlinám škodia, či už sú to hubovité choroby (fungicídy) alebo obťažujúci hmyz (insekticídy). Biologický spôsob ochrany predstavuje cielené nasadenie prirodzených nepriateľov škodcov (dravé roztoče, parazitické osičky), ktorých pestovaním sa zaoberajú špecializované firmy.

Chemická ochrana drevín

Vzhľadom na široký sortiment drevín a aj veľké množstvo chorôb i rôznych ochranných prostriedkov treba sa ochranou drevín zaoberať individuálne podľa druhu dreviny. Chemické látky na hubenie parazitických húb (fungicídy) sa používajú pri silnom napadnutí múčnatkou, hubovou škvrnitosťou (kuprikol, antracol), pri vädnutí listov spôsobenom upchatím cievnych zväzkov (saprol) a ďalších chorobách. Preventívne ich možno použiť pri predpestovaní sadby alebo na ochranu klíčiacich rastlín, či ako preventívna ochrana pred čiernou škvrnitosťou ruží (dithane).


Ochrana rastlín

43689

Prípravky proti škodcom (zoocídy) sa delia podľa účinnosti proti určitej skupine živočíchov. Ideálnym obdobím na ošetrenie drevín proti niektorým prezimujúcim škodcom ako sú húsenice, vošky, puklice atď., je predjarie. Možno použiť dotykový prípravok Torant alebo biologicky čistejší Frutapon 7E. Medzi významných a nepríjemných škodcov v priebehu vegetačného obdobia patria vošky (dá sa proti nim použiť Pirimor, Aztec, Biool) a molice (Mospilan a Applaud 25).

Pred použitím chemickej ochrany treba najprv správne identifikovať chorobu alebo škodcu a potom použiť zodpovedajúci prostriedok, ktorý dostať v špecializovaných predajniach.

Odburiňovanie chemickými
prípravkami


Ochrana rastlín

43685

Pri starostlivosti o kultúrne rastliny, ktorá zahŕňa najmä zalievanie a hnojenie, podporujeme zároveň aj rast burín. Proti burinám môžeme okrem mulčovania a okopávania výhodne použiť aj rôzne chemické prípravky – herbicídy. Na veľkých plochách, rumoviskách, ale aj pri zakladaní záhrady sa bez nich nezaobídeme. Na týchto stanovištiach je výhodné použiť neselektívny herbicíd Roundup alebo Touchdown na hubenie širokého spektra jednoročných a vytrvalých burín vrátane pýru plazivého. Už vysadené (alebo zatrávnené) plochy možno ošetriť prípravkami ako Bofix, Starane 250 EC, Lontrel 300, Agrofit kombi. Tieto prípravky pôsobia selektívne, postihujú len dvojklíčne rastliny (trávy tvoriace trávnik sú jednoklíčne), hubia buriny, ako sú sedmokráska, kapsička, skorocel, púpava a pod. Používajú sa v práškovej forme alebo v roztoku, vždy podľa návodu výrobcu. Ak chceme zvýšiť pôsobenie herbicídu, pridáme do postrekovej kvapaliny hnojivo rozpustné vo vode. Chemické prípravky treba používať len v najnutnejších prípadoch, keď sa výskyt burín nedá potlačiť iným spôsobom.


Ochrana rastlín

43688

Tu treba pripomenúť, že ak je trávnik alebo záhon založený na dobre pripravenej a vopred odburinenej ploche, nebudeme mať problémy s vytrvalými burinami vyrastajúcimi z koreňov, ale ako mladé sa oveľa ľahšie odstránia buriny, ktoré vyrastajú zo semenného náletu.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: moz208 rastliny záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia