21. 12. 2007
Zdieľať

Krajina pokrytá čerstvou snehovou prikrývkou… Pre niekoho zimná idyla, pre iných zase dôvod na plač, pretože musia vziať do rúk lopatu alebo metlu, aby sa dostali ku garáži či k bráne. Ako premeniť drsnú realitu na takmer zimné radovánky? Jednoducho – zaobstarajte si snehovú frézu, ktorá vám uľahčí boj so snehom.
Jednostupňová alebo dvojstupňová?


Zima bez bariér

124215

Jednostupňová snehová fréza (presne frézovacia závitovka) naberá sneh, ktorý okamžite vyhadzuje cez komín. Ak ste majiteľom rodinného domu v meste a v zime väčšinou potrebujete odstrániť len tenšiu vrstvu snehu z príjazdovej cesty či chodníkov, postačí vám jednostupňová fréza. Ak však žijete v horskej alebo podhorskej oblasti bohatej na snehové prívaly, mali by ste uvažovať nad väčším modelom – dvojstupňovou snehovou frézou.

Frézovacia závitovka najprv sneh uvoľňuje, reže a naberá do turbínového kolesa, ktoré vyhadzuje sneh cez komín. Dvojstupňová technika je síce konštrukčne náročnejšia aj drahšia, ale o to výhodnejšia. Zatiaľ čo jednostupňové frézy vykonajú svoju prácu pri čerstvo napadnutom snehu, pri zamrznutom alebo zľadovatenom snehu narazia na hranice svojich možností. Naopak, dvojstupňové frézy sa dokážu prehrýzť takmer metrovými snehovými závejmi a problémom pre ne nie je ani mokrý, ťažký či zamrznutý sneh.Bezpečnosť  • 1. Obsluhujúca osoba by mala vždy pracovať v smere vetra, nie naopak. Vietor by mal brať a odnášať sneh v smere jeho vyhadzovania.
  • 2. Pod snehom sa nedajú rozoznať prekážky a predmety, ktoré by mohla frézovacia závitovka vymrštiť. To znamená určité nebezpečenstvo pre frézovaciu závitovku aj pre ľudí, ktorí sa zdržiavajú v oblasti dohodu snehovej frézy. Predmety vymrštené dohora môžu prirodzene ohroziť aj autá a sklá. Preto treba dbať na dostatočne veľkú bezpečnostnú vzdialenosť od všetkých ohrozovaných osôb a objektov.


Zima bez bariér

124217


Zima bez bariér

124218


Snehová fréza Kärcher STH 8.66 má šírku záberu 66 cm, otočný vyhadzovací komín (dokáže sa otočiť o 190°), výškovo nastaviteľnú naberaciu lopatu, prevodovku s piatimi prevodmi vpred a dvoma vzad, pracovné osvetlenie a štvortaktný zimný motor. Vydrží pracovať nepretržite 2,5 hodiny. Je vhodná najmä na odpratávanie snehu z väčších plôch.


So snehovou frézou Kärcher STH 5.56 môžete odpratať sneh rovnako dobre v okolí domu či na väčšej ploche. Fréza má šírku záberu 56 cm, štvortaktný motor a poradí si aj so zľadovateným snehom.


Zima bez bariér

124216


Honda ponúka snehové frézy s hybridným pohonom. Frézovaciu časť stroja priamo poháňa benzínový motor, ktorý zároveň dodáva časť energie generátoru elektrického prúdu. Generátor poháňa elektromotory na podvozku, ktoré zabezpečujú pohyb gumových pásov fréz. Jednoduché ovládanie otáčok elektromotorov zároveň umožňuje ovládať smer a rýchlosť snehovej frézy.


Zima bez bariér

124219


Zima bez bariér

124220


Jednostupňová fréza Ariens SS 722 C je určená na odpratávanie vyšších vrstiev snehu z veľkých plôch. Má výkonný motor 7 HP, široký záber, diaľkové ovládanie smeru odhadzovania snehu – to oceníte najmä pri dlhodobej práci, keď si z miesta obsluhy presne nastavíte smer.


Na odpratávanie (aj zmrznutého) snehu napríklad z dlhých príjazdových ciest pri chatách a penziónoch je určená dvojstupňová snehová fréza TORO 1028 LXE. Vďaka širokému záberu a systému Power Max zvládne odpratať veľké množstvo snehu za krátky čas. Systém Free Wheel umožňuje pre ľahké zatáčanie odpojiť pohon jedného či oboch kolies. Súčasťou stroja je aj výkonný svetlomet.


Zima bez bariér

124223


Jednostupňová snehová fréza Stiga SNOW REX patrí medzi najmenšie výrobky z ponúkaného sortimentu. Šírka jej pracovného záberu je 53 cm, má otočný vyhadzovací komín (ovláda sa pomocou kľuky), sklopnú rukoväť na prepravu. Fréza je vhodná na odpratávanie čerstvo napadnutého snehu v okolí domu.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: snehová fréza záhrada
Zdieľať článok

Diskusia