7 nápadov na najkrajšie vonkajšie sedenie. Takto si ho podľa odborníkov vytvoríte aj u seba doma
Teplé dni – ak nie sú až priveľmi horúce – sú ideálne na zábavu vonku, no nie každý má záhradu pripravenú na rodinný relax. Isté je, že pri plánovaní príjemného miesta na čerstvom vzduchu treba zvážiť mnoho aspektov. Čo odporúčajú odborníci?
Určte si priority
Perfektný vonkajší priestor by mal plynule nadväzovať na okolité prostredie. Ak máte dostatok miesta na vonkajšiu kuchyňu s jedálňou a je to vaším cieľom, varnú zónu aj jedálenský priestor umiestnite do závetria. Nezabudnite na tienenie a dostatočný počet miest na sedenie.
Príjemným doplnkom na chladnejšie dni či večery je ohnisko alebo ohrievač a, samozrejme, funkčné a estetické vonkajšie osvetlenie. Nemal by chýbať dostatok zelene – zasadenej buď v črepníkoch, alebo priamo v záhrade. Či večeriate pod holým nebom, alebo si vychutnávate slnko s priateľmi, pohodlie je nevyhnutné.
1. Štýlová atmosféra
Drobnosťami vyčaríte veľa, či už vnútri, alebo vonku. Pri záhradnom sedení nezabudnite ani na vankúše, svietniky, kvetináče, solárne svietidlá. Špeciálne prestieranie doplňte praktickými pomocníkmi – napríklad pohodlnými farebnými vankúšmi na sedenie na deke či hojdačke.
Tri tipy od odborníkov
I. Definujte účel
V prvom rade si zadefinujte účel vonkajšieho priestoru, ktorý vytvárate. Bude slúžiť na pohostenie návštev alebo na oddych vašej rodiny? Alebo to bude miesto, kde sa budú hrať vaše deti? Či vonkajšia jedáleň?
II. Modulová pohovka
Pohodlná modulová pohovka je nevyhnutnosťou nielen v interiéri, ale aj vonku. Vyberte si takú, ktorá je odolná proti škvrnám. Nezabudnite ju doplniť nadýchanými, ale najmä vodoodolnými vankúšmi.
III. Farebná paleta
Jednotná farebná paleta pomáha skĺbiť priestor. Zmiešajte prírodné tóny s čiernou, jemnou zelenou, béžovou a s odtieňmi hrdzavej či terakotovej.
2. Posedenie vonku
Vonkajší stôl môžete využiť aj inak než len na samotné stolovanie – napríklad na záhradníčenie či sušenie byliniek. Deti si tu môžu modelovať z hliny či plastelíny a vy sa nemusíte báť, že poškodia nábytok.
Jedna záhrada, mnoho využití
Žiadne dve záhrady nie sú rovnaké. Nejde len o úpravu exteriéru, ale aj o tvar pozemku a jeho svahovitosť.
Ak máte rozľahlú záhradu, investujte do väčších súprav vonkajšieho nábytku, aby ste využili priestor. Jedálenský stôl umiestnite na jeden koniec a sedaciu súpravu na druhý.
Ak máte menšiu záhradu alebo terasu, zvoľte multifunkčný nábytok.
Dobrou voľbou je modulová pohovka, ktorá vám umožní jesť a odpočívať na jednom mieste. Doplňte ju stolíkmi na kolieskach a stohovateľnými stoličkami, ktoré použijete podľa počtu hostí. Skvelé sú výškovo nastaviteľné stolíky, ktoré poslúžia ako kávové a po zvýšení nožičiek aj ako jedálenské.
3. Multifunkčný stolík
Zvýšte potenciál vonkajšej sedacej zóny multifunkčným príručným stolíkom. Môžete naň odložiť nápoje, dezerty, knihu či časopisy. Poslúži aj na prácu s notebookom vonku. Ako konferenčný odporúčame kovový stolík so zvýšeným okrajom.
Stoličky, lavice a bar
Ak vám skutočne ide o pohodlie, samostatné stoličky vyhrávajú nad spoločnou lavicou.
Lavica je zvyčajne menej pohodlná a zároveň nepraktická. Aj preto, že ak chce jeden sediaci odísť alebo si prisadnúť doprostred, musia sa presunúť všetci, ktorí na lavici sedia.
Okrem samostatných stoličiek pouvažujte aj nad tvarom stola. Okrúhly alebo oválny stôl zlepšuje možnosť komunikácie stolujúcich.
Výhodou je vonkajší barový pult s vysokými stoličkami, ktoré sa dajú zložiť. Zbytočne nezavadzajú a vždy sú poruke. Dizajn a čaro stoličiek dotvoríte pohodlnými vankúšmi na sedenie.
4. Pohodlie pri sedení
Samostatné stoličky sú pohodlnejšie, príjemnejšie a najmä flexibilnejšie než lavice.
Presuňte kuchyňu von
Interiér a exteriér kedysi tvorili dva nezlučiteľné svety. Ak takto uvažujete aj dnes, je najvyšší čas na zmenu. Vrcholom moderného života vonku, ktorý nadväzuje na interiér, sú vonkajšie kuchyne. Navyše dnes už nie je problém vytvoriť cenovo dostupné a plne funkčné vonkajšie kuchyne vybavené kvalitnými spotrebičmi.
Ak máte vonkajší priestor obmedzený, zvážte dizajn vonkajšej kuchyne v tvare U alebo L, aby ste využili rohy. Miesto ušetríte aj kompaktnými spotrebičmi. Na uskladnenie kuchynských potrieb využite priestor nad pracovnými plochami. Dobrým pomocníkom je stôl so zabudovaným úložným priestorom.
Ak máte obmedzený rozpočet, použite na pracovnú dosku cenovo dostupné materiály, ako tehly, drevo alebo obklady z paliet. Skvelou možnosťou sú aj porcelánové dlaždice. Výber varného prvku závisí od vašich osobných preferencií: ak máte radi pizzu, perfektným doplnkom bude pec na pizzu; ak preferujete grilovačky, zvoľte šikovný gril.
5. Na terase
Nielen v záhrade, ale aj na terase si môžete vytvoriť vonkajšiu mini kuchynku. Nezabudnite ani na stolík a stoličky pre najmenších.
Doladenie do dokonalosti
Ani vonkajší priestor v záhrade či na terase by nemal byť bez osvetlenia. Najjednoduchšou voľbou je solárne, ktoré môžete zapichnúť do pôdy, kvetináčov alebo zavesiť na pergolu či stromy. Nezabudnite na fantastickú atmosféru, akú dokáže vytvoriť plápolajúci oheň – moderné ohniská a terasové ohrievače vás zahrejú a poskytnú pôsobivé svetlo.
Poslednou bodkou pred dokonalým večerom či popoludním strávením vonku je príjemná nerušivá hudba, ktorá by mala slúžiť len ako „podmaz“. Ak ste fanúšikmi kvalitného zvuku, zaobstarajte si vonkajšie reproduktory, ktoré sú vodoodolné (a ideálne aj odolné proti najrôznejším škvrnám).
Podobne, aby ste mali čo najmenej práce a čo najviac pohodlia, vyberte si kreslá a pohovky čalúnené odolnými luxusnými tkaninami, ktoré sa ľahko udržiavajú a sú príjemné na dotyk. Nezabudnite pridať farby a textúry pomocou dekoračných vankúšov, plédov, vonkajších kobercov a doplnkov, ktoré vám a vašej rodine umožnia prejaviť váš vlastný štýl. Smelo do toho!
6. Svieže farby
Premeňte záhradný stôl na veselý farebný priestor, ktorý vám vždy zlepší náladu. Neodmysliteľným doplnkom sú čerstvé kvety a girlandové osvetlenie.
Materiály do záhrady
Ratan sa toto leto objavuje ako súčasť rôznych štýlov, takže sa ho vôbec nemusíte báť použiť. Syntetický ratan, ktorý sa ľahšie udržiava, je praktickejšou, hoci nie prírodnou voľbou.
Kvalitný hliníkový nábytok je ľahký a takmer bezúdržbový. Vopred sa však uistite, že je práškovo lakovaný. Ten má dlhú životnosť a odoláva hrdzi.
Aj vonkajšie textílie, ak sú správne tkané, môžu byť rovnako mäkké ako vlna a také pohodlné ako vnútorný nábytok.
7. Vaňa v záhrade
Ak máte kútik pri múre, máte zároveň vhodné miesto na umiestnenie vonkajšej vane. Vynikajúce osvieženie počas horúcich letných dní ocenia deti i dospelí.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Archív firiem
Zdroj: Časopis Môj dom