Pozor na škodcov izbových rastlín

05. 04. 2013
Zdieľať

Mať ukážkové a bohato olistené izbové rastliny je snom každého milovníka zelene. Krása ale nie je zadarmo a aj izbové rastliny potrebujú pravidelnú starostlivosť a kontrolu. Vďaka tomu hneď na začiatku zabránite, aby sa na rastline udomácnili neželaní škodcovia, napríklad puklice či štítničky.

Puklice

Puklice (červec izbový) sa zvyčajne sústreďujú na spodnej časti listov, okolo stredovej žilky. Príznakom, že škodca veselo parazituje na liste figovníka či dracény, a teda zrejme aj iných častiach rastliny, je lesklý povrch spodnej časti listu a množstvo lepkavých kvapiek. Tie sa pri intenzívnejšom napadnutí môžu objaviť aj na nábytku, či dokonca na kobercoch a podlahe. Vo všeobecnosti sú puklice prisaté len na jednom mieste, mladšie vývojové štádiá tohto škodcu sa však zvyčajne presúvajú. Puklice na rozdiel od štítničiek nevytvárajú štítok, ale majú voskový pancierik, a teda vypuklejší tvar. Pri pokuse zbaviť sa ich sa dajú celé odlúpiť.


Prítomnosť puklíc prezradí množstvo lepkavých kvapiek na listoch.

1207386
archív Jaga


Prítomnosť puklíc prezradí množstvo lepkavých kvapiek na listoch.


Puklice aj štítničky sa spravidla sústreďujú na spodnej časti listov okolo stredovej žilky.

Puklice aj štítničky sa spravidla sústreďujú na spodnej časti listov okolo stredovej žilky.
wikimedia.org

Štítničky

Podobné pukliciam sú štítničky. Mladé larvy štítničiek sa takisto pohybujú po liste, no dospelé jedince sú trvalo prichytené na jednom mieste, najčastejšie na spodnej strane listu okolo stredovej žilky. Cicajú obsah rastlinných buniek, pričom okolo miesta vpichu sa objavujú červenkasté škvrny. Štítničky si vytvárajú rohovitý štítok a oproti pukliciam sú menšie. Pod štítkom je samotný živočích, ktorý po odlúpnutí štítka (napríklad nechtom) zostáva na rastline prisatý. Štítničky na rozdiel od puklíc nevylučujú lepkavú tekutinu.


Štítnička brečtanová parazituje aj na liste oleandra.

Štítnička brečtanová parazituje aj na liste oleandra.
Juraj Matlák

Prevencia

Nezabúdajte na prevenciu. Koncom zimy a začiatkom jari je dobré miestnosť s izbovými rastlinami počas slnečných dní pravidelnejšie vetrať, vypláca sa aj zvyšovať v nej vzdušnú vlhkosť, prípadne rastliny postrekovať vlažnou vodou.

Výskyt 

Veľmi často sa puklice a štítničky objavujú v miestnostiach so suchším vzduchom na figovníku lesklom, jukách, aspidistre, citrusoch, krotónovcoch, kordylínkach, izbovom brečtane či viacerých druhoch paliem


Pozor na škodcov izbových rastlín

1207384
thinkstock.com

.

Ako s nimi bojovať

Ak rastlinu napadnú puklice či štítniky, nie je to nič príjemné. Najideálnejšie je zasiahnuť hneď v začiatočnom štádiu, keďže títo škodcovia sa veľmi rýchlo šíria. Puklice aj štítničky sa likvidujú podobne. Mechanicky možno škodcov odstrániť vatou namočenou v 70-percentnom liehu liehu. Je to síce prácne, ale účinné riešenie. Ak je výskyt škodcu intenzívnejší len na niektorej časti rastliny, môžete napadnuté časti odrezať. Pri väčšom rozsahu použite vhodný olejnatý prípravok na ekologickej báze alebo chemický prípravok. Tie už ale aplikujte v miestnosti, ktorá nie je obývaná. Na prvý postrek použite Karate Zeon 5 CS, na druhý o desať dní neskôr Dursban 480 EC. Ak by bolo potrebné rastliny viackrát ošetriť, prípravky striedajte. Na udržanie rastlín bez škodcov môžete v ďalšom období v mesačných intervaloch používať ekologický prípravok na báze draselného kokosového mydla. Na našom trhu sa v malospotrebiteľskom balení predáva pod obchodným názvom CoCana.


Pozor na škodcov izbových rastlín

1207388
thinkstock.com

Odborník radí

Napadnuté aj ošetrované rastliny je dobré izolovať. Umiestnite ich do neobývaných miestností, až kým sa škodcov nezbavíte. V prípade, že ide o druh s hladkými listami, vyplatí sa pridať do postrekovej tekutiny zmáčadlo, napríklad Silwet. 
Kategória: Zo života rastlín
Tagy: izbové rastliny
Zdieľať článok

Diskusia