Zdroj: Jade Cantwell

Ako so skromným rozpočtom vytvoriť v záplavovej oblasti špeciálny dom

30. 05. 2022
Zdieľať

Majitelia malého domčeka na predmestí veľkomesta hľadali skromné riešenie, ako rozšíriť priestor o príjemné útočisko, kde by si mohli oddýchnuť v súkromí pri pohári vína. Zároveň však nechceli prísť o veľký zadný dvor. Riešenie znamenalo rozlúštenie viacerých problémov, vrátane nie najlepšej orientácie voči svetovým stranám. Výsledok však má všetko, čo majitelia chceli.

Domčeky na severe Melbourne sú typické zadnou časťou domu, ktorá je znížená a zahŕňa neprakticky umiestnenú kuchyňu a kúpeľňu. Tieto miestnosti zakrývajú spojenie s exteriérom a sú tmavé. Podobne to bolo aj v tomto prípade. Cieľom architektov bolo prestavať zadnú časť domu a vytvoriť novú kuchyňu s obývacou izbou, jedálenským kútom a nadväzujúcou terasou vonku.

Malý ekologický moderný domček geometrických tvarov so zeleným a hnedým obkladom

Nezvyčajná fasáda domu v podobe sýtozelených obkladov pripomína staré krčmy na severe mesta. Zdroj: Jade Cantwell

Jedným z hlavných problémov bolo, že zadná časť domu bola tmavá a uzavretá. Autori projektu z Circle Studio Architects sa preto rozhodli strechu novej časti zdvihnúť nad existujúci dom a tesne pod ňu osadiť okná. Takto dostali do interiéru maximum prirodzeného svetla prakticky zo všetkých strán.

Prečítajte si tiež
Modulárny domček je zhmotnením absolútnej pohody a pokoja. Najkrajší výhľad ponúka z postele

Skromný rozpočet, záplavová oblasť a ďalšie prekážky

„Vytvorenie niečoho špeciálneho so skromným rozpočtom bolo tiež výzvou, s ktorou sme bojovali, a tak padlo rozhodnutie ponechať povrchovú úpravu interiéru skromnú a nechať žiariť vonkajší obklad. Rozšírenie muselo byť situované v zadnej časti s minimálnym objemom pri pohľade z ulice.

Malý ekologický moderný domček geometrických tvarov so zeleným a hnedým obkladom

V kontraste so zelenou farbou sú veľké posuvné presklené dvere v čiernom kovovom ráme, starý tehlový múr susediaceho domu a hnedá škvrnitá plocha terasy. Zdroj: Jade Cantwell

Okrem toho sa na mieste nachádza aj záplavová zóna, čo znamenalo, že sme nemohli znížiť prístavbu pod úroveň existujúcej podlahy a museli sme udržiavať rozšírenie pod 40 m2,“ architekti opisujú ďalšie peripetie, ktoré museli zobrať do úvahy.

Prečítajte si tiež
Rozlohou skromný, a predsa čarovný: Jednoduchý rekreačný domček nad mestom

Trblietavá fasáda, staré tehly a škvrnitá paluba

Nezvyčajná fasáda domu v podobe sýtozelených obkladov pripomína staré krčmy na severe mesta. Odrážajú počas dňa meniace sa svetlo slnka, ktoré ich roztrbliece. V kontraste so zelenou farbou sú veľké posuvné presklené dvere v čiernom kovovom ráme, starý tehlový múr susediaceho domu a hnedá škvrnitá plocha terasy. Vnútorný priestor harmonizuje množstvo dreva s výraznou kresbou.

Retro moderná obývačka so skosenou stenou a veľkým presklením

Cieľom architektov bolo prestavať zadnú časť domu a vytvoriť novú kuchyňu s obývacou izbou, jedálenským kútom a nadväzujúcou terasou vonku. To sa podarilo. Zdroj: Jade Cantwell

Veľmi príjemným miestom na relax alebo čítanie je posedenie vytvorené pri okne v rohu pristavenej miestnosti. Smerom na juh – do dvora sa fasáda prístavby znižuje a vytvára intímnejší pocit. V najnižšom mieste sú oceľové posuvné dvere, ktoré vedú na terasu v podobe zakrivenej paluby so schodíkmi. Zakrivenie má za cieľ zjemniť spojenie medzi domom a trávnikom.

Dreveno kovová moderná minimalistická kuchyňa s otvorenými policami a jedálňou

Smerom na juh – do dvora sa fasáda prístavby znižuje a vytvára intímnejší pocit. Zdroj: Jade Cantwell

Namiesto plynu hydronické vykurovacie panely

Nakoniec do projektu zasiahla aj pandémia 2020/2021. Počiatočný dátum realizácie bol odložený, práve kvôli nej. Našťastie architektom sa s klientom i staviteľom skvele spolupracovalo a všetko dopadlo na výbornú. Netradičná zelená stavba má aj prvky udržateľnosti.

Prečítajte si tiež
Videli ste niekedy krajší a zaujímavejší záhradný domček?

Okrem stratégii v štýle energeticky pasívnych stavieb (okná a odkvapy na severe, dvojité zasklenie, krížové vetranie) domáci namiesto plynu používajú elektrické hydronické vykurovacie panely.

Malý ekologický moderný domček geometrických tvarov so zeleným a hnedým obkladom

Nezvyčajná fasáda domu v podobe sýtozelených obkladov pripomína staré krčmy na severe mesta. Zdroj: Jade Cantwell

Green House

architektonický ateliér: Circle Studio Architects

lokalita: Melbourne, Austrália

plocha projektu: 53 m2

plocha pozemku: 480 m2

realizácia: 2021

stavebná spoločnosť: Woollard Constructions

Sabína Zavarská

Foto: Jade Cantwell

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené obklady ekologické domy keramické obklady malý byt malý dom moderné bývanie retro štýl terasy udržateľnosť
Zdieľať článok

Diskusia