Zdroj: isifa/Shutterstock

14 trikov, ako mať peknú záhradu za 15 minút denne

24. 03. 2023
Zdieľať

Atraktívna, svieža, plná zelene, rozkvitnutá a úrodná. Dokonale pôsobiaci exteriér je odmenou za správnu a dôkladnú celosezónnu starostlivosť. Čo však vtedy, ak na to zostáva minimum času?

Základom úspechu je zvoliť správne druhy a odrody rastlín, ktoré nevyžadujú veľkú starostlivosť. Vyplatí sa tiež zvoliť efektívnejšie spôsoby pestovania a dbať na dômyselnejšie kombinovanie rastlín. Nie je dobré sústrediť do záhrady množstvá rôznych druhov, hlavne nie vo veľmi malých záhradách.

1. Správne priority záhradkára

O všetko živé v záhrade sa treba starať. Ak teda nemáte čas na záhradníčenie, skúste sa zamyslieť nad tým, čo je vo vašej záhrade jeho najväčším požieračom. Starostlivosťou o skalky, jazierka, záhony letničiek, živé ploty či trávniky môžete stráviť celé hodiny. Náročné na starostlivosť sú aj niektoré okrasné kry a stromy, najmä rýchlo rastúce a opadavé druhy a tiež tie, ktoré vyžadujú pravidelný rez. Navyše, na jeseň budete mať veľa práce aj s opadanými listami. Ani zeleninové či kvetinové záhony nie sú výnimkou – treba ich zavlažovať, odburiňovať a často aj strihať.

lavička pod stromom v záhrade

Náročné na starostlivosť sú aj niektoré okrasné kry a stromy. Zdroj: BLOOM GARDEN DESIGN

2. Dobré plánovanie záhrady

Pri výbere okrasnej zelene sa zamerajte na pestovateľsky nenáročné a osvedčené rastliny, ako sú dlhoveké trvalky, okrasné trávy, opakovane kvitnúce ruže, pomalšie rastúce ihličnany a vždyzelené listnáče či niektoré menej náročné kvitnúce okrasné kry, cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Sústreďte sa na novšie druhy a odrody – majú nielen atraktívnejší vzhľad, ale často sú aj odolnejšie proti chorobám a škodcom. Rastliny vyberajte podľa podmienok, ktoré sú charakteristické pre vašu záhradu (stanovište, pôda).

záhradný nábytok na štrkovej ceste medzi záhonmi

Rastliny vyberajte podľa podmienok, ktoré sú charakteristické pre vašu záhradu (stanovište, pôda). Zdroj: James Knowler

3. Nemôžete mať v záhrade všetko

Ak máte na starostlivosť o záhradu minimum času, nesnažte sa vypestovať všetko. Najskôr sa však rozhodnite, či bude mať vaša záhrada okrasný alebo úžitkový charakter. V rámci svojej voľby potom vyberte radšej menej rastlinných druhov (ideálne pestovateľsky nenáročných) a z každého viacero kusov. Vyberte si druhy, o ktoré sa budete vedieť postarať, dokážete im poskytnúť ideálne podmienky a nepatria k tým, ktoré vyžadujú každoročný rez alebo ošetrovanie postrekmi.

dospelý a dieťa sadia do záhona zeleninu a bylinky

Najskôr sa však rozhodnite, či bude mať vaša záhrada okrasný alebo úžitkový charakter. Zdroj: isifa/Shutterstock

4. Mať alebo nemať trávnik?

Trávnik patrí k prvkom, ktoré si vyžadujú celosezónnu starostlivosť. Vyriešiť to síce dokáže aj odborná firma, no obracať sa na ňu každý mesiace nemusí byť komfortné. O trávnik sa treba starať a zďaleka nestačí len sem-tam ho pokosiť.

Prečítajte si tiež
Čo si všímať pri výbere kosačky a ako sa rozhodnúť pre tú správnu

Potrebné je aj pravidelné zavlažovanie, prerezávanie, prevzdušňovanie, prihnojovanie, likvidácia burín a mnoho ďalších úkonov. Ak sa napriek tomu nechcete zeleného koberca vzdať, zvoľte prírodnejší (lúčny) typ trávnika, ktorý treba kosiť najviac dvakrát ročne. Vo veľmi malých záhradách alebo na svahoch je však lepšie vyhnúť sa mu úplne.

05_Jeremy Phillips

Trávnik patrí k prvkom, ktoré si vyžadujú celosezónnu starostlivosť. Ak sa napriek tomu nechcete zeleného koberca vzdať, zvoľte prírodnejší (lúčny) typ. Zdroj: Jeremy Phillips

5. Nenáročný zelený koberec

Pestovať trávnik na problémových miestach nemá zmysel. Trávnik tu nikdy nebude prosperovať a vy budete stále riešiť problém, čo s tým. Uľahčite si prácu a vysaďte na miesta pod stromami, krami, na svahoch či v tmavších kútoch nenáročnú pôdopokryvnú zeleň. V ponuke záhradníctiev nájdete druhy vhodné na slnečné aj polotienisté, či dokonca tienisté miesta. Vhodne zvolené rastliny sa na týchto miestach rýchlo rozrastú a šancu udomácniť sa tu nebude mať ani burina. No a pohľad na súvislé plochy nízkej zelene bude vľúdnejší než pohľad na holú pôdu.

pôdopokryvná zeleň

Uľahčite si prácu a vysaďte na miesta pod stromami, krami, na svahoch či v tmavších kútoch nenáročnú pôdopokryvnú zeleň. Zdroj: Lumigreen

6. Okrasné dreviny, ktoré nepotrebujú rez

Okrasné dreviny môžu byť zaujímavé kvetmi, peknými listami alebo plodmi. Väčšina z nich však vyžaduje rez aspoň raz ročne, inak strácajú charakteristický habitus, menej kvitnú, sú rozložitejšie, neforemné a zaberajú príliš veľa miesta. Rez zaberie veľa času, najmä ak súčasne likvidujete aj odpad, ktorý vznikol. Naopak, sú aj odrody, ktoré budú vďačné, ak sa im s nožnicami v ruke vyhnete.

Prečítajte si tiež
Korunkovky, magnólia aj mrkva… Čo v marci potrebuje vašu pozornosť v záhrade?

Patria medzi ne napríklad stromy s kompaktnými guľovitými korunkami (agát ‘Umbraculifera’, okrasná višňa ‘Globosa’) alebo kvitnúce druhy (magnólia, hamamel), či tie s dekoratívnymi listami (okrasný javor).

Magnolia na trávniku

Sú aj dreviny, ktoré budú vďačné, ak sa im s nožnicami v ruke vyhnete, napríklad magnólia. Zdroj: isifa/Shutterstock

7. Vyriešte zavlažovanie

Počas letnej sezóny zaberie v záhrade veľa času zavlažovanie. Bez pravidelného prísunu vlahy však zeleň trpí, kvety predčasne opadávajú, plody úžitkových rastlín nebývajú dostatočne vyvinuté a zvyšuje sa náchylnosť na choroby a škodce.  Dôležité je naučiť sa správne zavlažovať. Vo všeobecnosti platí, že lepšie je dopĺňať vlahu ráno alebo večer, no nie príliš neskoro. Radšej polievajte menej často a väčšími dávkami vody. Efektívnym pomocníkom môže byť hlavne v okrasných výsadbách automatická závlaha, no tá by nemala smerovať na vyslovene suchomilné druhy rastlín. Vlahu pomôže udržať v pôde aj vhodne zvolená nástielka a najmä jej ideálna vrstva.

záhony s kvetmi a krhlou pri červenom vidieckom dome

Dôležité je naučiť sa správne zavlažovať. Zdroj: isifa/Shutterstock

8. Dômyselné maskovanie

Veľakrát je v exteriéri potrebné zakryť nevzhľadné múry, steny či ploty. Ak takýto problém riešite a zároveň sa pasujete s nedostatkom času, zvoľte nenáročné vždyzelené popínavé rastliny. Zakrátko splnia svoj účel, prinesú zeleň a nebudú vyžadovať veľa pozornosti. Nenáročný a prispôsobivý je napríklad brečtan.

brečtan na múre

Zaujímavou voľbou je brečtan popínavý ‘Sagittifolia’. Nepôsobí mohutne a má dekoratívne, hlboko vykrajované listy. Zdroj: Michael Hennessey Architecture

9. Doprajte si osvieženie vodným prvkom

Záhradné jazierko je nepochybne veľkou ozdobou záhrady, no ak ho budete chcieť udržať v príťažlivej podobe, bude vás to stáť veľa času a zrejme aj peňazí. Vodnú plochu treba priebežne čistiť od napadaného lístia, potrebné je redukovať rozrastené rastliny, dbať, aby sa nerozmnožovali riasy a v lete dopúšťať vodu. Príjemným a nenáročným vodným prvkom je širšia dekoratívna misa, ktorú naplníte vodou, pridať môžete i tiché obehové čerpadlo, ktoré zabezpečí cirkuláciu vody.

malé záhradné jazierko, fontánka

Príjemným a nenáročným vodným prvkom je širšia dekoratívna misa, ktorú naplníte vodou. Zdroj: Adam Robinson

10. Zeleň v kvetináčoch

Predstava kvetináčov, ktoré sú plné rozkvitnutej alebo bohato olistenej zelene, je určite lákavá, no aj v tomto prípade je to najmä výsledok správnej a pravidelnej starostlivosti. Substrát v kvetináčoch vysychá omnoho rýchlejšie než v záhone, v horúcom lete stačí dva, tri dni nezaliať a rastliny hynú. Dobrým riešením sú samozavlažovacie nádoby. Nehodia sa však na všetky rastliny. Tiež treba myslieť na to, že rastliny je potrebné aspoň raz, dvakrát do mesiaca prihnojiť, prípadne upraviť rezom. Preto zvážte, či má pre vás výsadba v nádobách zmysel.

kvety v dvoch kvetináčoch a červená záhradná stolička

Zvážte, či má pre vás výsadba v nádobách zmysel. Zdroj: IKEA

11. Šetrite si čas aj chrbát

Skvelou možnosťou pre zaneprázdnených záhradkárov sú vyvýšené záhony. Sú ideálne hlavne na pestovanie úžitkových rastlín – zeleniny, vybraných ovocných druhov aj byliniek. Vďaka princípu, na akom sú založené, sú v nich rastliny úrodnejšie, vitálnejšie a odolnejšie, netrpia tak suchom alebo nedostatkom živín. Sú tu dokonca ochránené pred niektorými škodcami, a tak nebudete musieť v tomto smere zasahovať. Často sa v nich lepšie darí aj rastlinám, ktoré sa bežne pestujú na hriadkach.

Prečítajte si tiež
Osvedčili sa vám vyvýšené záhony? Aké sú ich výhody a úskalia?

Starostlivosť o druhy vo vyvýšených záhonoch (ak sú správne vysadené a skombinované) býva jednoduchšia a nezaberie až tak veľa času. Navyše, pestovanie vo vyvýšených záhonoch je veľmi pohodlné a príjemné aj pre boľavý chrbát.

vyvýšené záhony s kvetmi, drevený plot a záhradný domček

Skvelou možnosťou pre zaneprázdnených záhradkárov sú vyvýšené záhony. Zdroj: WoodBlocX

12. Nedajte burine šancu

Burina je postrachom každého pestovateľa. Už pri príprave pôdy v novej záhrade, pred prvými výsadbami je dôležité zbaviť sa náletových drevín a hlavne všetkej trvácej buriny. Tieto druhy treba zlikvidovať veľmi precízne a aj s koreňmi, aby sa neskôr neobjavili opäť. Potom by ich likvidácia bola problematickejšia. Rozrastanie buriny dokáže v už zabehnutej záhrade obmedziť nastielanie záhonov vhodným organickým materiálom a tiež voľba hustých výsadbových sponov, napríklad v trvalkových záhonoch. Snažte sa vyhnúť využitiu mulčovacích textílií, pôda pod nimi trpí, je zhutnená, málo priepustná, rastliny nemajú šancu sa rozrastať do okolia.

muž v záhrade naberá do dlaní mulčovaciu kôru

Rozrastanie buriny dokáže v už zabehnutej záhrade obmedziť nastielanie záhonov vhodným organickým materiálom. Zdroj: isifa/Shutterstock

13. Kompostujte

Kompost je najcennejšie hnojivo, zároveň ho môžete použiť na nastielanie záhonov, čím zabránite rýchlemu vyparovaniu vlahy a podporíte rozvoj užitočných mikroorganizmov, ktoré často zabraňujú zbytočným pestovateľským problémom. Kompostér vám zároveň vyrieši problém, čo s prípadným záhradným odpadom. Ten stačí umiestniť do kompostéra (s výnimkou burín a chorých rastlín) a vy nebudete musieť strácať čas jeho vyvážaním do zberných dvorov.

pestré živé ploty na hranici trávnika

Riešením sú aj voľne rastúce živé ploty, ktoré si môžete založiť z nenáročných kvitnúcich krov. Zdroj: isifa/Shutterstock

14. Hranice záhrady bez práce

Obľúbeným spôsobom ohraničenia pozemkov sú živé ploty. Lenže ak majú plniť účel a zároveň krášliť, musí byť o ne dobre postarané. Okrem dôkladného zavlažovania v suchších obdobiach a prihnojovania je potrebný najmä dôkladný rez. Vyžadujú ho tvarované formy živých plotov, a to aspoň dvakrát ročne. Výsledok je síce zaujímavý, no tvarovanie zaberie veľa času a vyžaduje veľa energie, niekedy na to treba aj dvoch ľudí.

Prečítajte si tiež
Čo by ste mali vedieť o živých plotoch, kým sa pre ne rozhodnete

Riešením sú voľne rastúce živé ploty, ktoré si môžete založiť z nenáročných kvitnúcich krov. Predpokladom úspechu je však nechať pre tieto dreviny aspoň dva metre široký priestor, aby sa mohli rozrásť. Takéto dreviny nebudú vyžadovať každoročné tvarovanie ani žiadne iné špeciálne úkony a zaskvejú sa na slnečných miestach.

Vedeli ste, že…

  • K nenáročným druhom záhradných rastlín patria bylinky. Poskytnú úžitok a mnohé majú aj okrasnú hodnotu.
  • Trávnik je lepšie mať celistvý. Kosenie trávy okolo jednotlivých vysadených stromov a krov býva náročnejšie.
  • Stromy s guľovitými korunkami sú ideálnou voľbou aj pre menšie záhrady.
  • Veľa suchomilných odrôd nájdete medzi okrasnými druhmi – drevinami, trvalkami, okrasnými trávami aj hľuznatými rastlinami. Tie sa oplatí pestovať, ak ste často mimo domu v lete.  Nezabudnite, že najviac smädný býva trávnik.
  • Zaujímavou voľbou je brečtan popínavý ‘Sagittifolia’. Nepôsobí mohutne a má dekoratívne, hlboko vykrajované listy.

TEXT: Daniel Košťál, Katarína Paukeje
FOTO: JENNY BLOOM GARDEN DESIGN, JAMES KNOWLER, JEREMY PHILLIPS, LUMIGREEN, MICHAEL HENNESSEY ARCHITECTURE, ADAM ROBINSON DESIGN, IKEA, WOODBLOCX, isifa/SHUTTERSTOCK
ZDROJ: časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady Zo života rastlín
Tagy: vyvýšené záhony záhrada zakladanie trávnika zavlažovanie živý plot
Zdieľať článok
Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?Záhrada

Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pesZáhrada

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pes

Martin Čurda odpovedá: Dá sa vytvoriť vyvýšený záhon na slnečnom mieste s ílovitou pôdou?Záhrada

Martin Čurda odpovedá: Dá sa vytvoriť vyvýšený záhon na slnečnom mieste s ílovitou pôdou?

Ako založiť živý plot z kontajnerovaných sadeníc? Postupujte podľa týchto osvedčených krokovZáhrada

Ako založiť živý plot z kontajnerovaných sadeníc? Postupujte podľa týchto osvedčených krokov

Diskusia