Ako sa správne starať o záhradný nábytok a ošetrovať ho podľa druhu materiálu
Domáce terasy a lodžie sa stávajú našimi exteriérovými obývačkami. Záhradný nábytok má síce vyššiu odolnosť než interiérový, ale i tak mu treba venovať starostlivosť.
Je niekoľko faktorov, ktoré by ste pred kúpou záhradného nábytku mali zvážiť, a to najmä z hľadiska budúcej starostlivosti. Ak zvolíte kvalitné a trvácne materiály, vaše exteriérové sedenie nebude vyžadovať pri údržbe toľko námahy.
Počítajte s tým, že vo vonkajšom prostredí budú na nábytok pôsobiť vlhkosť, dážď, premenlivá teplota vzduchu, ale aj slnko. Problémová je hlavne stojatá voda a dlhodobá vlhkosť, ktoré môžu mobiliár znehodnotiť. Takéto prostredie vytvára ideálne podmienky pre vznik plesní a hniloby.
Ďalším neželaným javom je postupné deformovanie nábytku. Týka sa to predovšetkým drevených výrobkov, ktoré sú na zmeny vonkajšieho prostredia najcitlivejšie a rýchlo degradujú.
Kovy, ktoré obsahujú železo či oceľ, sú pri dlhodobom vystavení vode a kyslíku pre zmenu náchylné na koróziu. Môžu sa z nich zároveň uvoľniť skrutky či iné upevňovacie prvky, ktoré nábytok držia pohromade. Slnečné žiarenie zase z nábytku, ľudovo povedané, vyťahuje farby, prípadne spôsobuje vznik nepekných škvŕn.
Pred kúpou nábytku na terasu či do záhrady
Odpovedzte si na tieto otázky ešte pred samotnou kúpou nábytku. Pomôžu vám vyjasniť si, aký typ mobiliára a akú kvalitu materiálu, respektíve jeho odolnosť budete potrebovať:
- Kde chcete záhradné sedenie využívať? Bude situované pod strechou, pergolou, stromami alebo na priamom slnku?
- Ako často a koľkí ľudia budú nábytok používať? Čím väčšej záťaži výrobky vystavíte, tým odolnejšie a trvácnejšie kúsky si musíte vyberať.
- Koľko času môžete venovať údržbe nábytku? Budete mať čas každoročne pretierať drevené záhradné ležadlá a stolíky?
- Kde budete nábytok skladovať? Máte dostatočný priestor na jeho bezpečné uloženie v zimných mesiacoch?
Drevo
Nebudeme si klamať, do prírodného prostredia záhrady sa hodí azda najviac, zároveň však vyžaduje najväčšiu pozornosť. Hoci exteriérový nábytok sa vyrába aj z odolnejších miestnych druhov dreva, ako sú napríklad borovica, smrek, buk a dub, oveľa trvácnejšie sú exotické dreviny, ktoré nevyžadujú takú starostlivosť, napríklad tík, meranti, akácia, durian či eukalyptus. Samozrejme, musíte počítať s tým, že pri ich kúpe načriete hlbšie do peňaženky.
Vlastnosti akéhokoľvek dreva dokážete zlepšiť pravidelnými nátermi, a to impregnačnými aj povrchovými. V prvom prípade chránite vnútornú štruktúru dreva pred napadnutím plesňami, hmyzom či drevokaznými hubami. Povrchový náter zasa vytvorí ochranný film, ktorý zvyšuje odolnosť dreva proti vlhkosti i slnečnému žiareniu a chráni materiál pred plesňami či riasami.
Čistenie drevených povrchov
Drevený nábytok by ste mali dôkladne vyčistiť už po skončení letnej sezóny a uskladniť na suché a tmavé miesto. Na začiatku leta je dobré ho ešte raz dôkladne skontrolovať, či nenesie známky poškodenia hmyzom alebo hubami. Ak ste ho nestihli očistiť už na jeseň, urobte tak teraz, napríklad pomocou vysokotlakového čističa.
Dostupné sú aj rôzne čistiace prostriedky určené špeciálne na ošetrenie dreva. Môžete použiť aj rozličné činidlá proti zosiveniu dreva alebo činidlá na odstránenie zelených rias. Tie sa zvyčajne v určitom pomere riedia s vodou. Ak povrchový náter vyzerá opotrebovaný, treba ho obnoviť.
Olej ako všeliek
Azda najlepším prostriedkom, ktorým môžete ošetriť tento citlivý materiál, sú oleje. Existujú aj bezfarebné impregnácie na báze prírodných olejov, ktoré vsiaknu do dreva a navyše ho chránia pred slnečným žiarením.
Dôležité je však takýto náter opakovať dvakrát do roka, ideálne pred začiatkom sezóny a po jej skončení. Aby ste dosiahli ešte lepší výsledok, ošetrenie olejom po zaschnutí prvej vrstvy zopakujte (zvyčajne po 24 hodinách).
Pozor na citlivé miesta
Povrchové nátery pre drevený nábytok by mali obsahovať UV absorbéry, ktoré pohlcujú UV žiarenie a chránia tak drevo pred starnutím a ďalším poškodením. Farebné emaily, resp. krycie farby obsahujú pigmenty, ktoré prirodzene blokujú účinky slnečného žiarenia. Dôkladne ošetrujte najmä citlivé miesta spojov, v okolí skrutiek, stopy po zárezoch a škrabancoch, ale tiež priečne rezy.
Ratan a pleteniny
V exteriéri sa stretávame najmä s umelými napodobeninami ratanu, ten prírodný je totiž veľmi háklivý na rozmary počasia a používa sa výlučne v interiéri.
Originálny materiál sa vyrába z popínavých tropických rastlín, ktoré sa vyskytujú v pralesoch. Vyznačuje sa pevnosťou, odolnosťou a po zahriatí aj vysokou poddajnosťou, vďaka čomu ho možno rozličnými spôsobmi spletať. Vo finále teda nábytok z ratanu pôsobí ako umelecké košikárske dielo.
Syntetický ratan sa okrem pružnosti môže pochváliť odolnosťou proti ultrafialovému žiareniu, extrémnym teplotám aj vlhkosti. Na trhu však nájdete aj rôzne druhy pleteného nábytku z bambusu, morskej trávy, banánových listov či vŕbového prútia.
Prírodný ratan
Ak ošetrujete prírodný ratan, ktorý predsa len plánujete umiestniť na terasu, postarajte sa o to, aby bol vždy pod strechou, chránený pred dažďom a slnkom. V čase, keď ho nepoužívate, môžete nábytok prekryť vodoodolnou plachtou.
Dobré je tiež materiál naimpregnovať, napríklad olejom. Slnečné žiarenie ho totiž nielenže poškodzuje, ale aj vysušuje, takže stráca prirodzenú pružnosť a môže začať vŕzgať. Vyhnite sa tiež vapkám. Namiesto toho použite navlhčenú handričku a dôkladne vyčistite všetky záhyby výpletu.
Umelý ratan
Vyrába sa napríklad z polyvinylchloridu (PVC) a vďaka sfarbeniu do prírodných odtieňov môže byť na nerozoznanie od originálneho ratanu. Syntetický však stačí vyčistiť vlažnou mydlovou vodou a dodatočne aj vysokotlakovým čističom, aby ste dôkladne pozmývali nielen špinu, ale tiež zvyšky mydla.
Kov
Súčasný kovový záhradný nábytok je prakticky bezúdržbový, výrobcovia ho totiž ponúkajú s povrchovou úpravou, ktorá zvyšuje odolnosť proti poveternostným vplyvom, ale aj mechanickému poškodeniu. Najčastejšie sa stretnete s antikorom, resp. inoxom (ľudovo nazývaným nehrdzavejúca oceľ, nesprávne tiež nerez), práškovaným lakom či eloxovanými povrchmi, čo je špeciálna elektrochemická úprava využívaná najmä na ochranu hliníka.
Takýto nábytok môžete bez obáv vystaviť na terase aj bez zastrešenia, či dokonca v zimných mesiacoch. Počas letnej sezóny zvyčajne stačí iba raz týždenne zotrieť prach, prípadne mobiliár zbaviť nánosov peľu. Znečistenie viete odstrániť navlhčenou handričkou – ak je silnejšie, môžete pridať trošku saponátu alebo mydla, ideálne však zvoľte čistiaci prostriedok určený špeciálne na kovové povrchy.
Takto nie!
Nepoškodené kovové povrchy nikdy nečistite drôtenkou alebo tvrdými kefami, inak riskujete vznik rýh a škrabancov, ktoré sú otvorenou bránou pre vodu a vlhkosť. Dôsledkom môže byť hrdzavenie materiálu.
Ak dôjde k poškodeniu
Problémom kovového mobiliára bývajú po dlhšom používaní najmä miesta spojov, ktoré sa zvyčajne opotrebujú ako prvé. Na povrchu sa tiež po čase objavujú rôzne škrabance, ktoré narúšajú celistvosť ochrannej vrstvy. Vtedy je namieste nábytok pretrieť farbou, lakom na kovy, alternatívne aj voskom na auto.
Ako odstrániť hrdzu
S hrdzou sa môžete stretnúť najmä pri staršom nábytku z tepanej ocele. Pri slabšie rozvinutej korózii vám postačí babský trik. Kovové povrchy potrite octom, ktorý necháte pôsobiť približne hodinu, následne hrdzu odstráňte handričkou. V opačnom prípade skorodované časti opatrne zoškrabte drôtenou vlnou, poškodené miesta obrúste a ošetrite protikoróznym sprejom a farbou.
Náš tip
Nenechávajte mobiliár na otvorených plochách, ktoré môžu zmoknúť, alebo sú po veľkú časť dňa vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Krytá terasa váš nábytok ochráni pred nepriaznivými vplyvmi najlepšie a navyše zabráni tomu, aby sedenie muselo po daždi dlho schnúť alebo sa príliš zahrialo a zostalo – najmä v prípade kovov – rozpálené a nepríjemné na dotyk.
Plast a živica
Umelé syntetické materiály, ako sú plasty a živice, sú vo svete outdoorového nábytku nesmierne rozšírené. Nové výrobné procesy umožňujú vytvárať z polymérov hybridné kompozity, takisto ich možno formovať a odlievať do všemožných tvarov. Často sa navrhujú tak, aby bolo viac kusov možné bez problémov stohovať. Typické sú tiež farebnou stálosťou, nevyžadujú dokonca žiadne vrchné nátery ani ošetrenie.
Samotná údržba je hotová hračka – vystačíte si s vodou a čistiacim prostriedkom. Záhradný nábytok, a najmä výplety pripomínajúce ratan môžu byť taktiež zhotovené z polyetylénovej živice. Medzi jej výhody patrí ekologický charakter (neobsahuje chemikálie a je 100-percentne recyklovateľná), vysoká hustota, a teda aj odolnosť, rezistencia proti UV žiareniu, ale tiež nízka hmotnosť a ľahká údržba.
Ako na biely plast?
Spomedzi plastového mobiliára nám zvykne robiť vrásky jedine ten biely, na ktorom najviac vidieť všetky nečistoty, napríklad zvyšky blata, trávy, opadaných listov, plesne, riasy či vtáčie výkaly. Obvykle je vhodné vyčistiť stoličky vodou s obsahom saponátu alebo univerzálneho čistiaceho prostriedku.
V prípade plesní a rias použite vlastnoručne vyrobený roztok z octu a vody, kde ocot bude tvoriť asi jednu štvrtinu tekutiny. Dobrý výsledok vám prinesie aj prípravok z pol hrnčeka sódy bikarbóny rozpustenej v 3 litroch vody. Sóda má totiž aj mierny abrazívny účinok. Ak chcete, aby nábytok opäť žiaril bielou ako nový, môžete vyskúšať bieliaci prášok na báze kyslíka.
Textil
Veľkým vývojom prešlo aj čalúnenie exteriérového nábytku a textilné doplnky, ako sú sedáky a vankúše. Outdoorové textílie dokážu odolávať aj prírodným živlom, rýchlo schnú a na slnku len tak ľahko nevyblednú. Mnohé firmy, ktoré dodávajú nábytok aj do prímorských oblastí, zvyšujú aj ich odolnosť proti soli.
Najčastejšie sa vyrábajú zo syntetických nití s obsahom plastov, využívajú sa však aj technológie z jachtárskeho priemyslu. Takéto tkaniny sú mäkké, pružné, pohodlné, extrémne odolné a ľahko sa udržiavajú. Mnohé z nich stačí prejsť vlhčenou handrou, niektoré poťahy sú dokonca snímateľné a možno ich oprať v práčke.
Ani ryba, ani rak
V súčasnosti ľahko narazíte na mobiliár, ktorý kombinuje rôzne materiály. Mnohé sedenia majú napríklad pevnú konštrukciu z hliníka, ktorú dopĺňa ľahšia plastová sedacia časť a outdoorové čalúnenie. Zriedkavé nie sú ani kombinácie kovu a plastu alebo dreva a plastu. Pri čistení a pravidelnej údržbe, ale tiež pri skladovaní preto berte ohľad na potreby jednotlivých materiálov.
Text: Anna Salvová
Foto: shutterstock.com, Lights4fun, OKA UK, Nest/Hay, Dobbies
Zdroj: časopis Môj dom