Zdroj: Amazing Places

Po spustnutom bitúnku na Liptove už niet ani stopy. Dve ženy ho svojpomocne zmenili na príťažlivé miesto s atmosférou vidieka

10. 11. 2023
Zdieľať

Príroda a zmysel pre ekológiu sa spojili v jedinečnom dizajne. Vkusne zariadené izby, kvalitné materiály. Monika a Alena sa držali filozofie udržateľnosti a ekologických princípov, kde šancu dostal nielen objekt v katastrofálnom stave, ale aj staré predmety. Spoločne vytvorili oázu pokoja na Liptove.

Originálny vzhľad budovy, modré okná, biela fasáda a príznačná atmosféra. Chalupa, z ktorej vznikol penzión Burina, má nielen príjemnú atmosféru, ale je i ekologická. Jej majiteľky Monika a Alenka sa držia princípov udržateľného bývania, ktoré je šetrné k svojmu okoliu a najmä k planéte. Navyše tu dominuje vegánska kuchyňa, ktorou len podčiarkujú, že to myslia naozaj vážne. Tak ako zvonku, očarí Burina svojich návštevníkov aj zvnútra.

Obrat o 180 stupňov

Ako sa to však celé začalo? „Hľadali sme objekt v blízkosti Liptovského Mikuláša, keď nám z inzercie vyskočila budova s krásnymi oblúkovými prvkami v tom čase v dezolátnom, nepoužívanom stave. Polovicu objektu sme nanovo zrekonštruovali a druhá polovica nám vyrastala pod rukami. Zo starých pôvodných humien neostalo nič,“ hovoria majiteľky.

Prečítajte si tiež
Drevostavbu v Štiavnických Baniach inšpirovanú starými banskými domami zvládli svojpomocne. Koľko im to trvalo a ako postupovali?

Tie sa nakoniec nebáli pustiť sa do náročnej opravy. „Budova bola pôvodne postavená ako predajňa mäsa s maštaľou a slúžila aj ako bitúnok. Takže spolu s nami celý priestor zmenil smerovanie o 180 stupňov,“ dopĺňajú s úsmevom.

Pohľad na Burinu z exteriéru.

Po bývalej predajni mäsa s bitúnkom už dnes niet stopy. Zdroj: Amazing Places/Martin Pitonak

Dominantná modrá

Prerábkou vznikol dispozične aj pocitovo veľkorysý priestor. „Stavba má 980 m2 a časť reštaurácie je podpivničená s pôvodnými klenbami, sú tam toalety, ktoré prislúchajú reštauračnej časti a technické zázemie. Reštauračná časť je orientovaná k hlavnej ulici, za ňou sú rozdelené časti kuchyne a skladové priestory a kotolňa. Na prízemí sa nachádza ešte vstup z parkoviska pre zásobovanie a recepčný vchod, ktorý vedie okrem iného aj do wellnessu. Uzatvára ho priestranná lyžiareň, ktorá cez leto slúži na odloženie bicyklov,“ vysvetľuje Monika a Alenka ju dopĺňa: „Na prvom poschodí máme zrekonštruovanú časť pôvodného podkrovia, kde sú disponované izby a dva apartmány.“

V celkom objekte dominuje drevo a tehlové obklady. „Čo sa týka farieb. výrazné zastúpenie má modrá farba – v obklade kúpeľní a reštaurácie, farba okien a dverí plus mozaiky vo wellnesse,“ hovorí Alenka.

Obývačka v Burine s dvoma sedačkami.

Sýtu modrú nájdeme v každej miestnosti. Priestorom vnáša farebnosť a celé ich oživuje. Zdroj: Amazing Places/Martin Pitonak

Dlhoveký nábytok i zrecyklované tehly

Čo však znamená filozofia udržateľného bývania či ubytovania v praxi? Majiteľky hovoria, že už pri rekonštrukcii zachovali väčšinu drevených prvkov, ktoré potom umiestnili do interiéru ako časti nábytkov, napríklad ako police pod umývadlové misy a rôzne doplnky.

Prečítajte si tiež
K neobývateľnej ruine pri Štiavnici sa presekávali dva týždne. Dnes je z nej útulná chalupa s nádhernými výhľadmi na okolie

„Veľká časť nábytku je vyrábaná zo starých kusov masívu a tie, ktoré sme dali vyrábať na mieru, sú z masívneho dubového dreva s takmer neobmedzenou životnosťou. Tehlový obklad použitý v exteriéri a interiéri pochádza zo starých tehlových budov, ktoré boli po kusoch rozobraté a rezané na obkladový prvok.“

Spálňa v Burine s doma oddelenými posteľami.

V izbách je nábytok robený na mieru a doplnky sú vyrobené z recyklovaného dreva. Zdroj: Amazing Places/Martin Pitonak

Hlinená omietka a premyslené parkovisko

Časť, kde sa nachádza wellness, je z veľkej časti omietnutá hlinenou omietkou, ktorá slúži ako prirodzený regulátor vlhkosti. Parkovisko nemá zámkovú dlažbu, ale naopak štrkový podklad, do ktorého dažďová voda nasiakne a cez horúce letné dni sa prirodzene odparuje a ochladzuje prostredie. Časť striech je založená ako zelené strechy a na ohrev teplej úžitkovej vody a kúrenia slúžia zas dve tepelné čerpadlá.

Okrem energií je však dôležité aj separovanie odpadu a používanie prostriedkov šetrných k prírode.

Prečítajte si tiež
12 tipov, ako si z chalupy vytvoriť dokonalý priestor na dobitie energie

„Kúrenie a ohrev teplej vody je nastavené tak, aby sme regulovali ochladzovanie vody v budove a prednastaveným cyklom činnosti cirkulačného čerpadla. V každej izbe sa nachádzajú koše na separovaný a bio odpad. Celé večerné osvetlenie spoločných priestorov je riadené senzormi,“ pokračujú majiteľky vo vymenúvaní toho, ako vytvorili celý koncept udržateľnosti v objekte. A dodávajú, že akákoľvek drogéria – či už čistiaca, alebo kozmetická – je s ekologickým certifikátom.

Kúpeľňa s dvoma umývadlami, ladená do bielo-modra.

Hlinená omietka slúži ako regulátor vlhkosti. Zdroj: Amazing Places/Martin Pitonak

Čo sa dalo, zachovali

Staré veci nevyhodili, naopak využili ich ďalej. „V reštauračnej časti sme ponechali dvadsať stoličiek, ktoré boli súčasťou staršej prevádzky a boli z masívneho dreva.  Zanechali sme všetky dobové lyže, korčule, tretry, rádia a dokonca sme zrekonštruovali krňačky. Všetko toto ležalo pod čiastočnou suťou a senom z pôvodnej hospodárskej budovy, vysvetľuje Monika, ako získali staré predmety, ktoré dostali druhú šancu.

Prečítajte si tiež
Tradičné prvky, prírodný materiál a remeselnícka zručnosť. Útulný dom oslavuje krásy regiónu, ale nestráca na funkčnosti

Zeleň neodmysliteľne patrí k prírode. A inak tomu nie je ani v Burine. „V objekte máme veľmi veľa zelených rastlín. Sú síce náročnejšie na údržbu, ale celému priestoru vdychujú život a to doslova,“ uzatvárajú dnešnú návštevu Monika a Alenka.

Pohľad do reštauračného priestoru s rôznymi stoličkami v Burine.

Reštauračnú časť tvoria drevené stoly a stoličky rôznych tvarov a farieb. Niektoré boli ešte súčasťou staršej prevádzky. Zdroj: Amazing Places

Penzión Burina

Toto ubytovanie nájdete v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Čechách, ale aj na Slovensku, v Rakúsku, Taliansku a najnovšie aj v Poľsku a na Bali.

www.amazingplaces.sk

 Text: Martina Bauman
Foto: Amazing Places, Martin Pitonak
Zdroj: Amazing Places

Kategória: Ekolife Návšteva
Tagy: historický dom penzión renovácia nábytku rustikálny štýl
Zdieľať článok
Renovácia starej stoličky za jeden víkendUrob si sám

Renovácia starej stoličky za jeden víkend

Renovácia nočného stolíka pomocou nového náteru, výmeny úchytiek a nábytkových nožičiekUrob si sám

Renovácia nočného stolíka pomocou nového náteru, výmeny úchytiek a nábytkových nožičiek

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!Urob si sám

Ako jednoducho opraviť škrabance na drevenom nábytku? Pomocou vlašského orecha!

Dať šancu starému nábytku sa oplatí! Z tuctových nástenných skriniek je dnes originálny príborníkUrob si sám

Dať šancu starému nábytku sa oplatí! Z tuctových nástenných skriniek je dnes originálny príborník

Diskusia