Po spustnutom bitúnku na Liptove už niet ani stopy. Dve ženy ho svojpomocne zmenili na príťažlivé miesto s atmosférou vidieka
Príroda a zmysel pre ekológiu sa spojili v jedinečnom dizajne. Vkusne zariadené izby, kvalitné materiály. Monika a Alena sa držali filozofie udržateľnosti a ekologických princípov, kde šancu dostal nielen objekt v katastrofálnom stave, ale aj staré predmety. Spoločne vytvorili oázu pokoja na Liptove.
Originálny vzhľad budovy, modré okná, biela fasáda a príznačná atmosféra. Chalupa, z ktorej vznikol penzión Burina, má nielen príjemnú atmosféru, ale je i ekologická. Jej majiteľky Monika a Alenka sa držia princípov udržateľného bývania, ktoré je šetrné k svojmu okoliu a najmä k planéte. Navyše tu dominuje vegánska kuchyňa, ktorou len podčiarkujú, že to myslia naozaj vážne. Tak ako zvonku, očarí Burina svojich návštevníkov aj zvnútra.
Obrat o 180 stupňov
Ako sa to však celé začalo? „Hľadali sme objekt v blízkosti Liptovského Mikuláša, keď nám z inzercie vyskočila budova s krásnymi oblúkovými prvkami v tom čase v dezolátnom, nepoužívanom stave. Polovicu objektu sme nanovo zrekonštruovali a druhá polovica nám vyrastala pod rukami. Zo starých pôvodných humien neostalo nič,“ hovoria majiteľky.
Tie sa nakoniec nebáli pustiť sa do náročnej opravy. „Budova bola pôvodne postavená ako predajňa mäsa s maštaľou a slúžila aj ako bitúnok. Takže spolu s nami celý priestor zmenil smerovanie o 180 stupňov,“ dopĺňajú s úsmevom.
Dominantná modrá
Prerábkou vznikol dispozične aj pocitovo veľkorysý priestor. „Stavba má 980 m2 a časť reštaurácie je podpivničená s pôvodnými klenbami, sú tam toalety, ktoré prislúchajú reštauračnej časti a technické zázemie. Reštauračná časť je orientovaná k hlavnej ulici, za ňou sú rozdelené časti kuchyne a skladové priestory a kotolňa. Na prízemí sa nachádza ešte vstup z parkoviska pre zásobovanie a recepčný vchod, ktorý vedie okrem iného aj do wellnessu. Uzatvára ho priestranná lyžiareň, ktorá cez leto slúži na odloženie bicyklov,“ vysvetľuje Monika a Alenka ju dopĺňa: „Na prvom poschodí máme zrekonštruovanú časť pôvodného podkrovia, kde sú disponované izby a dva apartmány.“
V celkom objekte dominuje drevo a tehlové obklady. „Čo sa týka farieb. výrazné zastúpenie má modrá farba – v obklade kúpeľní a reštaurácie, farba okien a dverí plus mozaiky vo wellnesse,“ hovorí Alenka.
Dlhoveký nábytok i zrecyklované tehly
Čo však znamená filozofia udržateľného bývania či ubytovania v praxi? Majiteľky hovoria, že už pri rekonštrukcii zachovali väčšinu drevených prvkov, ktoré potom umiestnili do interiéru ako časti nábytkov, napríklad ako police pod umývadlové misy a rôzne doplnky.
„Veľká časť nábytku je vyrábaná zo starých kusov masívu a tie, ktoré sme dali vyrábať na mieru, sú z masívneho dubového dreva s takmer neobmedzenou životnosťou. Tehlový obklad použitý v exteriéri a interiéri pochádza zo starých tehlových budov, ktoré boli po kusoch rozobraté a rezané na obkladový prvok.“
Hlinená omietka a premyslené parkovisko
Časť, kde sa nachádza wellness, je z veľkej časti omietnutá hlinenou omietkou, ktorá slúži ako prirodzený regulátor vlhkosti. Parkovisko nemá zámkovú dlažbu, ale naopak štrkový podklad, do ktorého dažďová voda nasiakne a cez horúce letné dni sa prirodzene odparuje a ochladzuje prostredie. Časť striech je založená ako zelené strechy a na ohrev teplej úžitkovej vody a kúrenia slúžia zas dve tepelné čerpadlá.
Okrem energií je však dôležité aj separovanie odpadu a používanie prostriedkov šetrných k prírode.
„Kúrenie a ohrev teplej vody je nastavené tak, aby sme regulovali ochladzovanie vody v budove a prednastaveným cyklom činnosti cirkulačného čerpadla. V každej izbe sa nachádzajú koše na separovaný a bio odpad. Celé večerné osvetlenie spoločných priestorov je riadené senzormi,“ pokračujú majiteľky vo vymenúvaní toho, ako vytvorili celý koncept udržateľnosti v objekte. A dodávajú, že akákoľvek drogéria – či už čistiaca, alebo kozmetická – je s ekologickým certifikátom.
Čo sa dalo, zachovali
Staré veci nevyhodili, naopak využili ich ďalej. „V reštauračnej časti sme ponechali dvadsať stoličiek, ktoré boli súčasťou staršej prevádzky a boli z masívneho dreva. Zanechali sme všetky dobové lyže, korčule, tretry, rádia a dokonca sme zrekonštruovali krňačky. Všetko toto ležalo pod čiastočnou suťou a senom z pôvodnej hospodárskej budovy,“ vysvetľuje Monika, ako získali staré predmety, ktoré dostali druhú šancu.
Zeleň neodmysliteľne patrí k prírode. A inak tomu nie je ani v Burine. „V objekte máme veľmi veľa zelených rastlín. Sú síce náročnejšie na údržbu, ale celému priestoru vdychujú život a to doslova,“ uzatvárajú dnešnú návštevu Monika a Alenka.
Penzión Burina
Toto ubytovanie nájdete v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Čechách, ale aj na Slovensku, v Rakúsku, Taliansku a najnovšie aj v Poľsku a na Bali.
www.amazingplaces.sk
Text: Martina Bauman
Foto: Amazing Places, Martin Pitonak
Zdroj: Amazing Places