Architekti sa úžasne vynašli. Príťažlivý domček s nádhernými výhľadmi postavili z dreva, ktoré iní chceli spáliť
Saltviga House, ako nazývajú rekreačný dom postavený z dubového dreva jeho autori, prirodzene zapadá do lesa na nórskom juhovýchodnom pobreží. Vďaka stavebným postupom a výberu materiálov sa priam dokonale prispôsobuje osobitostiam lokality. Autori stavby zužitkovali zvyšky dreva a prehodnotili staré metódy – využili moderný jazyk efektívneho využívania zdrojov.
Severské krajiny si v súvislosti s ekologickou architektúrou a umením zužitkúvať materiály do posledku nesú dobré meno. Podčiarkuje ho aj oddychový dom od Erika Kolmana Janoucha a Victora Boyeho Julebäka. Pri svojom skúmaní naďabili na drevo spoločnosti Dinesen – a to buď vo forme tradičných podláh, alebo v podobe odpadu, zvyškov a odrezkov z výroby. Práca s týmto materiálom ich doviedla k úvahám, na čo všetko by sa dali efektne zužitkovať. Vznikla predstava postaviť zo zvyškov, ktoré by sa inak použili ako palivové drevo, príjemnú stavbu.
Uhlíková neutralita
Okrem toho, že sú zvyšky dreva pekné, odrezky majú nízky obsah zabudovaného uhlíka (a teda sú uhlíkovo neutrálne, čo je dnes pri zdravých ekologických stavbách veľmi dôležité). Vďaka tejto skutočnosti sa priam núkajú ako alternatíva k bežne používaným a viac uhlíkovo pozitívnym materiálom.
Zvyškový materiál architekti vytriedili podľa veľkosti, množstva a kvality, dokonca z neho najskôr vytvorili niekoľko makiet v mierke 1 : 1. Na týchto maketách skúmali rôzne kombinácie stohovania a vrstvenia dreva a ich technické i estetické vlastnosti.
12 000 odrezkov
Na výrobe a montáži drevených prvkov na stavbu sa zúčastnilo viacero skúsených tesárov, stolárov a dodávateľov. Je až neuveriteľné, že na dom použili 12 000 dubových odrezkov z výroby podláh. Aby minimalizovali odpad, vopred ich narezali na požadovanú veľkosť, predvŕtali a už pred prepravou ošetrili dechtom.
Autori do prostredia, v ktorom stavba stojí, zasiahli len minimálne. Namiesto úpravy pozemku stavbu dôsledne prispôsobili svahovitému terénu. Vytvorili tri hmoty umiestnené na piatich výškových úrovniach. Medzi nimi sú dva odlišné vonkajšie priestory oddelené otvárateľnou veternou bariérou: k lesu smeruje dvor chránený pred vetrom a k moru zase otvorená paluba s výhľadom cez „okenný pás“ v ihličnanoch.
Každý priestor je iný
Vnútri nenájdete ani jednu miestnosť, ktorá by mala zhodné rozmery s inou. Odlišná je aj výška stropov. Chrbtica domu – centrálna chodba – umožňuje vďaka oknám po celej dĺžke fasády výhľad na more a zároveň prepája rôzne úrovne domu. Na rozdiel od exteriéru majú drevené obklady vnútri mierne teplejší odtieň, vyvážený neutrálnymi podlahami z betónovej stierky. Vonkajší dubový obklad sa časom zmení na striebristosivý a splynie s bridlicovou a žulovou krajinou.
„Rekreačný dom v konečnej podobe dotvára krajinu skál, lišajníkov, papradí, ihličnanov a listnatých stromov na útese s výhľadom na prieliv Skagerrak,“ charakterizujú svoje dielo architekti.
Saltviga House
Dokonalé zužitkovanie zvyškov z iných realizácií.
Ateliér: Kolman Boye Architects
Autori: Erik Kolman Janouch a Victor Boye Julebäk
Zastavaná plocha: 175 m2 objekt
Hrubá podlahová plocha: 140 m2
Realizácia: 2022
Materiály:
dubové odrezky
betónové stierky
Text: Sabína Zavarská
Foto: Johan Dehlin
Zdroj: Časopis Môj dom