Pestovanie bazalky zvládnu aj úplní začiatočníci. Ako sa o ňu starať od semiačka a čo robiť pri častých problémoch?
Fandíte kulinárskym dobrotám z vlastnej kuchyne? V tom prípade určite viete, aký je rozdiel v použití sušených a čerstvých byliniek. Sušené alternatívy sa nikdy nevyrovnajú sviežim korenistým chutiam v čerstvých zelených listoch. Bazalka (ocimum basilicum), ktorá nemôže chýbať v talianskej či v stredomorskej kuchyni, je jednou z najľahšie pestovaných bylín a môžete ju mať aj v interiéri. Bonus navyše – viete, že bazalka prirodzene odpudzuje muchy a komáre?
Výber odrody bazalky
Existuje najmenej 50 známych odrôd bazalky, dobrou správou je, že vo všeobecnosti všetky obľubujú teplé, slnečné prostredie. Darí sa im vonku v pôde, ale aj v nádobách vo vnútri domu. To, aký typ bazalky sa rozhodnete pestovať, záleží predovšetkým od chuťového profilu, ktorý preferujete.
K najbežnejším druhom bazalky patria:
- Bazalka Genovese: Najobľúbenejšia odroda bazalky, najčastejšie sa používa na prípravu pesta. Má jemne pikantnú chuť s príchuťou mäty a klinčeka.
- Sladká bazalka: Ďalšia populárna odroda bazalky je veľmi podobná bazalke Genovese. Je však o niečo sladšia, s nádychom sladkého drievka a má väčšie listy.
- Bazalka thajská: Bežne sa používa v ázijských jedlách. Keďže má hrubšie listy ako iné druhy bazalky, znesie aj vysoké teploty varenia. Má anízový podtón.
- Bazalka citrónová: Vďaka jemne citrusovej chuti a vôni je obľúbená aj v ázijskej kuchyni.
- Bazalka posvätná: Poznáme ju tiež pod názvom bazalka indická. Je neodmysliteľnou súčasťou indickej kuchyne. Má mierne korenistú chuť s nádychom klinčeka a sladkého
Pestovanie byliniek v interiéri
Najväčšou výhodou pestovania byliniek vo vnútri – na kuchynskom okne či na linke pod svetlom – je fakt, že ich môžete siať prakticky kedykoľvek počas roka. Myslite však na to, že bazalka potrebuje dostatok svetla.
Ako pestovať bazalku zo semien
Do kvetináčov s priemerom 10 centimetrov naberte vlhkú čerstvú zmes zeminy na výsev a povrch každého kvetináča posypte pár semiačkami bazalky. Zakryte ich tenkou vrstvou suchej pôdy a pevne zatlačte. Pôdu postriekajte vodou z rozprašovača a kvetináče voľne zakryte plastovou fóliou. Umiestnite ich na teplé miesto, ideálne k oknu. Vyrastené sadenice môžete pretriediť a ponechať len tie najsilnejšie. Pôdu udržiavajte vlhkú, ale nie premočenú.
Ako pestovať bazalku z odrezkov
Ďalšou možnosťou, ako jednoducho vypestovať viac trsov bazalky, je rozmnožovanie prostredníctvom odrezkov. Odstrihnite približne 10-centimetrovú vetvičku bazalky (vyhnite sa stonkám s kvetmi a ubezpečte sa, že na nej je viacero listov).
Väčšinu listov odstráňte, naplňte kvetináč s priemerom 10 centimetrov navlhčenou pôdou a prstom do nej urobte hlbokú dieru. Do nej vložte odrezok, spevnite okolitou pôdou, aby stál vo zvislej polohe. Rastlinku jemne zalejte a črepník voľne prikryte plastovou fóliou. Položte ho na svetlé, teplé miesto a raz za deň na chvíľu odstráňte fóliu, aby sa zemina prevetrala. Zakorenenie trvá asi mesiac.
Starostlivosť o bazalku
Bazalka potrebuje čo najviac slnečného svetla – minimálne 6 až 8 celých hodín denne. Na jej pestovanie sú preto ideálne okná s južnou alebo juhozápadnou orientáciou, ale poslúžia aj okná orientované na východ alebo západ.
Rastliny bazalky majú rady vlhké prostredie, preto je potrebné, priebežne im dopriať hydratáciu. Polejte ich raz za týždeň, vždy ráno. Znamením, že potrebujú zálievku je vysychajúca pôda na povrchu.
Pre rast bazalky je ideálna teplota, akú máme v domácnostiach – keďže je citlivá na chlad, v interiéri sa jej darí neraz omnoho lepšie. Nepotrebuje žiadnu špeciálnu zeminu, postačí univerzálna zmes, ktorá podporí dobré odvodnenie.
Prerezávanie a zber
Ak chcete, aby boli rastliny bazalky dlho svieže, musíte ich pravidelne prerezávať. Krásne sa rozvetvia a budete mať viac úrody. Ak vyrastú púčiky, čo najskôr ich odstráňte, pretože bylinka po odkvitnutí stratí veľkú časť chuti.
Dobrou správou je, že bazalka rastie rýchlo. Vyklíči za 10 dní a za mesiac je pripravená na zber.
Najčastejšie problémy bazalky
- Žltnúce listy: Žltnúce listy sú znakom nadmerného zalievania rastliny. Vrchná vrstva pôdy by mala byť medzi dvoma zálievkami mierne suchá. Doprajte rastline kvalitnú drenáž.
- Vädnutie: Vädnutie je znakom buď nedostatočnej zálievky alebo nadmerného polievania. Taktiež môže byť príznakom hniloby koreňov, ktorá je spôsobená nadmerným zalievaním alebo zlým odvodnením. K ovisnutým listom vedie aj preplnená nádoba a následne zlá cirkulácia vzduchu.
- Vošky: Vošky sú nepriateľom bazalky aj v interiéroch. Ak si ich všimnete, postriekajte rastlinu zmesou saponátu a vody (2,5 lyžičky saponátu na 4 litre vody).
- Choroby: Rastlina bazalky je náchylná na pleseň sivú a výskyt škvŕn na listoch. Oboje obmedzíte zalievaním rastliny ku koreňu – nikdy nie na listy.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: realsimple.com