Zdroj: Studio Flusser

Ako prvé vás upúta jeho netradičná farba. Opotrebovaný dom zo 60. rokov sa radikálne zmenil, vnútri už starý interiér nečakajte

27. 05. 2024
Zdieľať

Vernosť miestu, ktoré sa úzko viaže k rodinnej tradícii, preukázal súčasný majiteľ vily v pražskom Podolí. Šesťdesiatročný objekt v chatrnom stave zveril do rúk ateliéru Aoc architekti, aby precitol do novej podoby a ponúkol vysoký rezidenčný štandard. Bohatá okolitá vegetácia doviedla architektov k nápadu použiť na fasáde zelenú.

Trojpodlažný rodinný dom, pôvodne poplatný forme a trendom svojej doby, sa nachádza v príjemnom prostredí záhradnej mestskej krajiny v časti Podolí – Dvorce. “Ide o pozoruhodnú parcelu na okraji vilovej štvrti s výhľadmi na protiľahlý breh Vltavy a kostol sv. Filipa a Jakuba na Zlíchove,” komentujú pochvalne autori jeho situovanie.

Zelený dom z exteriéru.

Zadaním pre architektov bola premena domu zo 60. rokov na moderné a komfortné bývanie. Zdroj: Studio Flusser

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Plus jeden byt v dome

Bývanie v nehnuteľnosti vo svahovitom teréne nebýva problematické, pokiaľ s tým projekt od začiatku počítal. V tomto prípade bolo potrebné vytvoriť vzťah medzi interiérom a exteriérom, ktorý neexistoval. Vila získala nielen novú fasádnu úpravu s množstvom okenných otvorov, ale i priestrannú terasu.

Prečítajte si tiež
Vrátili sa k socialistickej kocke a vedeli prečo. Pre rodinu s deťmi bol praktický dizajn odpoveďou na vytúžené bývanie

Na najnižšom podlaží vznikol samostatný ateliérový byt s vlastnou malou terasou. Rozvrhnutie jeho dispozície určili okenné otvory s orientáciou na východ a západ. Do bytu sa vstupuje cez chodbu s dverami do spálne, kúpeľne so sprchovacím kútom, WC a technickej miestnosti. Obývacia izba s kuchynským kútom je od nej oddelená posuvnými dverami.

Denná miestnosť s jedálenským stolom a kávovým stolíkom pri oknách.

V dome sú dve samostatné bytové jednotky. Na prízemí sa nachádza samostatný ateliérový byt, na poschodiach býva majiteľ domu. Zdroj: Studio Flusser

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Pre maximálne pohodlie

Do hlavnej časti objektu, teda rezidencie majiteľa na druhom podlaží, smeruje pohodlné drevené schodisko s dubovým obložením. Z predsiene sa otvára výhľad do obývacieho priestoru, ktorý tvorí nízka pohovka a jedálenský stôl z lešteného masívu tropickej dreviny padouk na oceľovej konštrukcii. Kuchyňa je opticky odčlenená, získala samostatné miesto za rohom.

Prečítajte si tiež
Farby zeme a veľa dreva? Na scandi štýl zabudnite, tento byt prekvapuje jedinečným dizajnom, v ktorom sa odráža i láska majiteľa

“Táto časť domu je po väčšinu dňa ponorená do príjemného šerosvitu,” prezrádzajú architekti. Ladenie zariadenia v zemitých farbách a voľba textúr znásobuje príjemnú atmosféru. Pozornosti neuniká ani kuchynská linka z nehrdzavejúcej ocele. Uplatnený dizajn je prehliadkou ušľachtilých materiálov v ich prirodzenosti.

Pohľad na jedálenský stôl so stoličkami v dennej miestnosti.

Jedálenský stôl je vyrobený z lešteného masívu tropickej dreviny padouk s charakteristickým červenohnedým sfarbením. Zdroj: Studio Flusser

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Spoločné priestory sú v popredí

Zariadenie domu tvoria interiérové svietidlá i nábytok na mieru, doplnený o staršie kúsky od klienta. Útulnosť domu dodávajú obrazy popredných súčasných umelcov, ako napr. Mikulka a Písařík, ale i fotografie majiteľa domu. Priestorový koncept vyzdvihuje spoločenské zóny, obslužné decentne ukrýva. Napríklad zelenú kúpeľňu a sklad na prvom poschodí objavíme schované za vstavanými skriňami v kuchyni.

Pohľad na drevené úložné skrine v kuchyni.

Zariadenie v obytnom priestore je ladené prevažne do zemitých odtieňov. Priestor po ľavej strane skríň vedie do zelenej kúpeľne a skladu. Zdroj: Studio Flusser

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Prepracovaná svetelná réžia

Z polovice otvorené tretie podlažie s dreveným stropom využíva rodina ako pracovňu a salónik s kozubom. Súčasťou výbavy miestnosti je i nezvyčajná čajová kuchynka s chladničkou, ukrytá za jednoduchým nábytkovým dielom. Monumentálne ateliérové okno ponúka výhľad cez rieku a je zdrojom rôznej svetelnej premeny počas celého dňa.

Prečítajte si tiež
Toto nie je obyčajný strešný byt. Každá miestnosť prekvapuje niečím novým, výhľad z obývačky by vám vyrazil dych!

Za bielymi posuvnými dverami, v druhej polovici pôdorysu, je situovaná oddelená súkromná zóna. Tvorí ju spálňa s východnou orientáciou, šatník a priestranná kúpeľňa s vaňou a WC v modrom ladení.

Miestnosť s mäkkými kreslami a písacím stolom.

Biele posuvné dvere v strede dispozície oddeľujú pracovňu so salónikom od súkromných priestorov spálne s rozmernou kúpeľňou a šatníkom. Zdroj: Studio Flusser

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Terasa miesto nevyužitého terénu

Všetky obytné priestory sú orientované na slnečnú stranu, ale vzhľadom na charakter pozemku a okolitú zastavanosť funguje dom v individuálnom režime. Premietlo sa to aj do prepracovanej kompozície okien na fasáde, ktoré pomáhajú riadiť rozloženie svetla.

Prečítajte si tiež
Svetlý priestor, čistý dizajn a zelená stena! Očakávali by ste takýto byt v dome zo 60. rokov?

Nová terasa na podperách s podlahou zo smrekovca zaujme odvážnou rozlohou, ktorá takmer kopíruje veľkosť podlažia. Je alternatívou k terénu, ktorý sa na rekreačné účely nedá plnohodnotne využiť. Terasa nadväzuje na obývaciu izbu, kuchyňu osvetľuje samostatné okno približne v jej šírke s priamym výhľadom na hornú záhradu.

“Záhrada domu je zatiaľ ponechaná v bujnom prirodzenom raste, existuje návrh zahŕňajúci okrem iného stromy nesúce exotické ovocie, vodný prvok a vinicu,” dodávajú architekti na záver.

Zelený dom s vysunutou terasou z exteriéru.

Terasa funguje ako exteriérové predĺženie obývačky s kuchyňou. Štedrá rozloha vynahrádza nerovný terén, ktorý sa nedá plnohodnotne využiť. Zdroj: Studio Flusser

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Zelený rodinný dom

Architekti: Aoc architekti (doc. MgA Ondřej Císler PhD a Ing. arch. Filip Rašek)
Lokalita: Praha – Podolí, Česká republika
Projekt: 2020 – 2022
Realizácia: 2023
Zastavaná plocha: 303 m²
Hrubá podlahová plocha: 206 m²
Úžitková plocha: 172 m²
Plochu pozemku: 1206 m²

Text: Katarína Mácová
Foto:
Studio Flusser
Zdroj: Linka.News

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: moderné bývanie rekonštrukcia domu rodinný dom
Zdieľať článok
Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračnéDom z tehly

Aj z lenivosti môže vzniknúť pekné bývanie – navyše viacgeneračné

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporuDom z tehly

Premýšľate nad vlastným domom? Tieto fakty vplývajú na úsporu

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Diskusia