Zdroj: Yevhenii Avramenko

Farby zeme a veľa dreva? Na scandi štýl zabudnite, tento byt prekvapuje jedinečným dizajnom, v ktorom sa odráža i láska majiteľa

22. 01. 2024
Zdieľať

Majitelia bytu plného dreva sú manželia, ktorí pred časom odišli do dôchodku. Muž sa síce 35 rokov venoval práci v IT sektore, no v 60-tke ho upútalo rezbárstvo, a tak si v dome, ktorý trvalo obývajú, rovno zriadil aj dielňu. A práve táto jeho záľuba ho inšpirovala aj pri spoločnej kúpe bytu.

Záľubu pracovať s drevom podedil po otcovi aj jeho syn, ktorý so svojou ženou vlastní nábytkársku dielňu. Pri svojej práci sa zoznámili s dizajnérkou Yanou Molodykh. A keďže sa ich názory v spoločných projektoch zhodovali, poradili rodičom, aby dizajn ich bytu zverili jej. Zo zadanej úlohy sa postupne stal vzrušujúci projekt na kyjevskom historickom predmestí, ktorý vo výsledku slúži na voľnočasové aktivity páru s rodinou a priateľmi.

Časť bytu s drevenými policami, stolom aj stoličkami.

Byt koncipovaný ako miesto na trávenie víkendov sa vo francúzštine nazýva Piede-à-Terre. Rovnako nazvali aj tento projekt. Zdroj: Yevhenii Avramenko

Byt v meste, mesto v byte

Byt je typickým príkladom Piede-à-Terre, čo je francúzsky termín pre byt v meste, ktorý sa pre niektorých stáva miestom dočasných zastávok alebo menším hotelom. Názov presne vystihuje  funkciu priestorov – manželia totiž bývajú v súkromnom dome v inom meste a byt využívajú len cez víkendy.

Prečítajte si tiež
Chata na brehu Labe pripomína plachetnicu. Rodine poskytla priestor na skvelý víkendový relax

Dizajn interiéru sa opiera aj o samotnú štvrť, ktorá je jednou z najstarších a najmalebnejších častí mesta. Miešajú sa v ňom prvky klasickej a modernistickej architektúry. Je skvelou voľbou pre manželský pár, ktorý sem cestuje za oddychom. Byt si klienti nevybrali náhodne. Lokalita im silne pripomína miesto, kde majú svoj pôvodný dom, s ktorým toto miesto zdieľa rovnako ľahký a eklektický charakter.

Časť obývačky so svetlou sedačkou a dvoma kreslami.

Dizajn bytu odráža aj samotnú štvrť, v ktorej sa bývanie nachádza. Zdroj: Yevhenii Avramenko

Hlavná výzva – odstránenie nedostatkov

Dizajnérka Yana Molodykh sa do navrhovania bytu pustila s vervou. Stála totiž pred náročnou úlohou premeniť technické nedostatky miestností na ich výhody. Zároveň bolo potrebné zhmotniť všetko do priestoru medzi kovovými stĺpmi a stenou. Podkrovie tiež obsahovalo niektoré z konštrukčných prvkov, ktoré sa museli zvážiť.

Prečítajte si tiež
Neuveriteľné, na akom mieste stála bývalá továreň na mramor. Po obnove je z nej loft s atmosférou nekonečnej dovolenky

Napokon ostali trámy a kovové stĺpy odkryté, akurát ich čiastočne skryli police v obývačke a skrine v spálni. Do interiéru dizajnérka zakomponovala i viaceré prvky modernej architektúry Bytu dodala farby konštruktivizmu a pozadie z dreva, ktoré sa stalo zároveň súčasťou dekorácie podkrovných izieb.

Záber na kuchynskú linku v drevenom dizajne v tvare U.

Byt obsahoval množstvo technických nedostatkov, napríklad v podobe mohutných trámov. Zdroj: Yevhenii Avramenko

Vzdušný priestor s dizajnérskym akcentom

Keďže majitelia bytu radi varia a pozývajú k sebe aj hostí, prioritou pri dizajnovaní boli funkčná kuchyňa a útulná obývačka. Tomuto cieľu bol prispôsobená voľba nábytku.

„Svetlá pohovka a kreslá, tvar stola a stoličky neboli vybrané náhodou – dôležité bolo nezaťažiť priestor masívnymi predmetmi. Namiesto toho som chcela vytvoriť ľahkú, vzdušnú atmosféru života pod strechou,“ vysvetlila dizajnérka.

Prečítajte si tiež
Dom postavený na ,,krídlach“ sa akoby vznáša vo vzduchu a ponúka neopakovateľné výhľady na okolitú krajinu

Ani zariadenie spálne nebolo úplne bezproblémové. Ide totiž o najmenšiu izbu s rozlohou 6,4 m2. Malý priestor je však kompenzovaný dômyselným zariadením pre pohodlný pobyt. Nájdeme v nej posteľ na vyvýšenom pódiu, šatník za stĺpom vo výklenku či police a zásuvky umiestnené blízko postele. Trám na strope bol skrytý do sadrokartónu, aby sa opticky odľahčila jeho masívnosť a majitelia sa vyhli pocitu ťažkej konštrukcie nad hlavou.

Detail na časť spálne s posteľou a policami.

Spálňa je najmenšou izbou v byte s rozlohou len 6,4 metra štvorcového. Zdroj: Yevhenii Avramenko

Odraz konštruktivizmu

Súčasťou vstupného priestoru je malá chodba, kde je k dispozícii samostatná šatňa so skriňami vloženými medzi konštrukcie trámov a stĺpov. Priestor je navrhnutý podľa princípov konštruktivizmu, medzi ktoré patrí i vzdušnosť a priehľadnosť miestností, priznané materiály či  geometrické tvary a čisté línie.

Prečítajte si tiež
Časté chyby očami dizajnérov: Tomuto sa vyhnite, aby ste nezničili atmosféru domova!

Tieto princípy sú použite aj inde v priestore, napríklad pri dlaždiciach v kúpeľni. Tie sú zmesou štyroch rôznych značiek a zároveň reprodukujú estetiku, tvar aj farbu tohto štýlu. Akcentami sa stali keramické nástenné svietniky v odtieni terakoty – umelecký predmet z dielne dizajnérky Yulie Kononenko. Požiadavkou majiteľov bolo, aby mali v kúpeľni vaňu aj sprchovací kút, čo sa im napokon aj splnilo.

Pohľad do vstupnej chodby so skriňami v štýle konštruktivizmu.

Šatník s prvkami konštruktivizmu je elegantný a praktický. Zdroj: Yevhenii Avramenko

Steny s odkazom na detstvo

Ak nahliadnete do interiéru bývania, zaujme vás jeho farebná škála. Svetlé odtiene dreva sa tu nachádzajú v spojení s modernistickými akcentami červenej, čiernej, modrej, terakotovej a bielej farby. Steny sú podľa slov dizajnérky natreté farbou s teplým odtieň mokrej hliny. Tento malý detail bol jej zámerom. Pri práci si totiž spomenula na epizódu zo svojho detstva, keď ako dieťa pomáhala babke vybieliť steny domu v Polesí hlinou zriedenou s vodou. Túto spomienku pretavila do súčasnosti, a preto malo aj vápno použité pri maľovaní bytu rovnaký teplý odtieň bielej.

Detail na okrúhly stôl s dizajnovými stoličkami.

Biely náter stien je inšpirovaný dizajnérkinou spomienkou z detstva. Zdroj: Yevhenii Avramenko

Byt Piede-à-Terre

Interiérový dizajn: Yana Molodykh
Lokalita: štvrť Podil, Kyjev, Ukrajina
Rozloha: 50 m2

Text: Natália Turcovská
Fotografie: Yevhenii Avramenko

Kategória: Návšteva
Tagy: dizajnový nábytok drevo v interiéri mestské byty rekonštrukcia bytu víkendový dom
Zdieľať článok
Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Vysušte si šípky na prášok: Ako na to a kde všade ho využijete?Záhrada

Vysušte si šípky na prášok: Ako na to a kde všade ho využijete?

Diskusia