Akú dlažbu vybrať na príjazdovú cestu a parkovacie státie? Určite inú ako na chodník, radí odborník.
Parkovacie miesto a príjazdová cesta budú zaťažované viac ako chodník či terasa. Aby vám dlažba dlhšie vydržala, treba voliť iný druh ako na ostatné exteriérové plochy.
Pri navrhovaní spevnených plôch určených na príjazdové cesty alebo parkovacie miesto berte do úvahy ich očakávanú záťaž, teda hmotnosť áut, ktoré tam budú parkovať. Parkovacia plocha pred garážou a príjazdová cesta k domu musia byť vydláždené inou betónovou dlažbou ako terasa či chodník.
Výber dlažby a správna hrúbka
Bežná exteriérová dlažba má hrúbku od 3 do 5 cm. Ak bude priestor využívaný na bežné parkovanie osobných vozidiel s hmotnosťou do 3,5 tony, minimálna hrúbka betónovej dlažby musí byť aspoň 6 cm. Ak plánujete parkovanie aj pre väčšie vozidlá, ako sú napríklad dodávky s hmotnosťou nad 3,5 tony, zvoľte hrúbku dlažby minimálne 8 cm. Zohľadnite aj potrebnú pevnosť a odolnosť dlažobných materiálov proti vyššiemu zaťaženiu v danom prostredí.
„Vybrať si zo širokej ponuky betónových dlažieb nie je jednoduché. Všetky exteriérové prvky by mali vhodne dotvárať celkový vzhľad domu a záhrady, ale zároveň by mali mať dlhú životnosť. Betónová dlažba patrí u majiteľov domov aj architektov a projektantov k obľúbeným voľbám. Ide o univerzálny stavebný materiál, ktorý poskytuje nekonečné kreatívne možnosti pri úprave vonkajšieho priestoru. Betónové dlažby sú navrhnuté tak, aby dobre zvládali vysoké nároky kladené na exteriérové plochy,“ hovorí Martin Hýrošš, marketingový špecialista spoločnosti Wienerberger za značku Semmelrock.
„Táto odolnosť zaručuje, že spevnené plochy ostanú aj pri častom používaní dlhé roky funkčné a vizuálne príťažlivé. Okrem mimoriadnej mechanickej odolnosti ponúkajú betónové dlažby aj skvelý výkon z hľadiska odolnosti proti dažďu, mrazu, UV žiareniu i posypovým soliam. Betónová dlažba navyše odolá aj tým najvyšším teplotám a je protišmyková,“ dodáva.
Záleží len na vašom vkuse a finančných možnostiach, aký rozmer dlaždíc a farebnosť si zvolíte. Okrem estetického hľadiska nezabudnite ani na funkčnosť. Pri tmavých farbách riskujete v letných mesiacoch prehrievanie, hlavne ak sú použité na miestach, kde celý deň svieti slnko.
Podklad a zaťaženie
Ak ste si už vybrali vhodnú dlažbu, musíte dodržať aj skladbu jednotlivých podkladových vrstiev, ktoré takisto závisia od predpokladaného zaťaženia a použitého typu dlažby. V žiadnom prípade nepodceňujte hrúbku podložia! Ak ostane poddimenzované, celá príjazdová cesta sa časom môže začať prepadávať a bude nebezpečná.
Dôležité je aj technologicky správne a kvalitné zhutnenie jednotlivých vrstiev, na ktoré sa ukladá podkladová vrstva. Pri plochách s väčším zaťažením nasypte 30- až 40-centimetrovú vrstvu štrku alebo použite drvené kamenivo. Nezabudnite na dôkladné zhutnenie. Pri kladení dlažby dodržiavajte veľkosť škár a kladenie kontrolujte pomocou šnúry alebo pravítka. Dlažobné kocky miešajte z viacerých paliet, vyhnete sa rozdielom vo farbe. Po uložení je vhodné dlažbu vibrovať a vyplniť medzery škárovacím materiálom.
Príjazd ku garáži musí spĺňať normu. Šírka jedného jazdného pruhu je minimálne 2,5 m, dvojpruhového vjazdu 4,5 m. Správne navrhnutý príjazd má krátku trasu. Je to výhodné z ekonomického hľadiska a v zimnom období budete mať menej práce s udržiavaním cesty. Sklon vyrovnávacej rampy, ktorá prekonáva rozdiel výšok medzi vjazdom do garáže a cestou, nemá byť väčší ako 17 %. Výstavbu príjazdovej cesty aj parkovacieho miesta odporúčame vždy konzultovať s odborníkom.
Nové trendy medzi dlažbou
Podľa Petra Halašku, marketingového manažéra firmy Premac, je stále horúcim trendom veľkoformátová dlažba.
„Vonkajšiemu priestoru dokáže dodať nový rozmer a zároveň pôsobí moderne a elegantne. Veľkoformátové dlažby sa hodia hlavne do moderných realizácií. Ich hladká povrchová úprava pôsobí minimalisticky a luxusne. Využiť ich môžete na všetky spevnené plochy okolo domu, ako sú chodníky či parkovacie plochy. Nemusíte sa ich báť ani v prípade, že váš priestor nie je dostatočne priestranný. Menšie priestory dokážu pekne opticky zväčšiť,“ hovorí Peter Halaška.
Alternatívou ku klasickým betónovým dlažbám je ekologická dlažba, ktorá má vyšší podiel otvorenej plochy, vďaka čomu je zabezpečená dostatočná priepustnosť povrchu pre zrážkovú vodu.
„Hlavným znakom, ktorý odlíši ekologickú dlažbu od tradičnej betónovej, sú drenážne otvory alebo širšie škáry po celej ploche. Tieto dištančné škáry majú rôzne šírky od 0,6 do 3 cm v závislosti od typu a určujú priepustnosť povrchu na meter štvorcový. Ekologické či vegetačné dlažby sú navrhnuté tak, aby dištančnými škárami účinne odvádzali zrážkovú vodu priamo do pôdy, čo umožňuje spevnenie celého povrchu. Tým sa zároveň regulujú prívalové dažde, zadrží sa voda v prostredí a následne sa odparuje, čím dochádza k ochladzovaniu prostredia a zlepšovaniu mikroklímy. Ďalším benefitom je zvýšenie stavu zásob podzemnej vody, redukovanie zaťaženia kanalizácie a čistiarne odpadových vôd,“ vysvetľuje Ing. Lucia Hollá, odborná poradkyňa pre firmu City Stone Design.
Text: Gabriela Mohrová
Foto: Shutterstock, Premac, City Stone Design, Wienerberger
Zdroj: Časopis Môj dom