Zdroj: Shutterstock

Príprava bazéna na sezónu krok za krokom: Ako vyčistiť zelenú vodu a čo vám pomôže zbaviť sa rias?

22. 06. 2024
Zdieľať

V horúcich letných dňoch niet príjemnejšieho potešenia ako osviežiť sa vo vlastnom bazéne. Je najvyšší čas pripraviť ho na novú sezónu. Viete, ako na to a čo na to potrebujete?

 1. Prekrytý

Ak máte bazén prekrytý fóliou alebo zastrešením, údržba je o trochu jednoduchšia. Nemusíte z bazéna vypúšťať všetku vodu, pretože vďaka moderným čistiacim prostriedkom môžete len vyčistiť tú z minulého roka. Ušetrí vám to čas aj financie. Stačí odstrániť veľké nečistoty z dna a dôkladne vyčistiť steny od rias a vápenatých usadenín.

Pomôcky: sieťka, bazénový vysávač, hubka.

2. Neprekrytý

Z neprekrytého bazéna treba všetku zvyšnú vodu po zime vyčerpať. Predtým však takisto odstráňte hrubé nečistoty pomocou sieťky. Čistenie vám v tomto prípade zaberie podstatne viac času. Dôslední buďte najmä v miestach spojov medzi dnom a stenou. Šikovnou pomôckou je v tomto prípade tlakový čistič.

Prečítajte si tiež
Bazén alebo záhradné jazierko? Zhrnuli sme výhody a nevýhody oboch riešení

Skôr ako začnete napúšťať čistú vodu do bazéna, nezabudnite dôkladne prepláchnuť rozvody dýz. Inak by vyšla vaša námaha s čistením bazéna nazmar. Ako na to? Niekoľko minút púšťajte do skimmera vodu, ktorá vám všetky usadeniny cez dýzy vyplaví. Púšťajte ju dovtedy, kým z dýz nezačne tiecť priezračná voda. Týmto krokom nielenže odstránite usadené nečistoty, ale aj zabezpečíte efektívnu filtráciu.

Pomôcky: ponorné čerpadlo, tlakový čistič, kefa, hadica.

Muž v prázdnom zapustenom bazéne čistí obklad vysokotlakovým čističom

Vysokotlakový čistič je ideálna pomôcka na odstránenie nečistôt z dna, stien aj spojov bazéna. Zdroj: Shutterstock

 3. Kontrolné úkony

Pred napustením čistej vody je potrebná dôkladná kontrola. Jednak treba prezrieť samotný bazén (fóliový môže mať trhliny) a schodíky (nezabudnite na dôkladné vyčistenie), ale aj bazénové príslušenstvo – filtračné zariadenie, čerpadlo, ohrevný systém. Všetko musí stopercentne fungovať.

 

Náš tip – vymieňajte piesok vo filtrácii

Piesok v pieskovej filtrácii sa časom zanáša a opotrebúva, čím sa znižuje jeho schopnosť zachytávať na povrchu nečistoty. Navyše postupným zmenšovaním zrniek sa piesok zhutňuje a na to, aby ním voda pretiekla, je potrebný vyšší tlak. Aby filtrácia pracovala efektívne, zbytočne sa vám nezvyšovali náklady na bazénovú chémiu a nemuseli ste častejšie preplachovať filter, piesok pravidelne vymieňajte. Ako zistíte, kedy je na to čas? Podľa manometra na čerpadle. Ak je tlak vysoký, čerpadlo potrebuje prepláchnuť. Ak však tlak rýchlo stúpa aj po tomto úkone, treba piesok vymeniť. Zvyčajne to býva raz za dve-tri sezóny.

Detail na pomôcky k údržbe a čisteniu bazéna.

Všetky čistiace pomôcky a prípravky potrebné k úprave vody si zaobstarajte ešte pred začatím sezóny. Zdroj: Shutterstock

4. Napúšťame zo studne

Keď je bazén vyčistený a všetko skontrolované, môžete začať s napúšťaním. Ak bazén napúšťate vodou zo studne, vyjde vás jeho prevádzka určite lacnejšie. Hneď po napustení aplikujte prípravok na úpravu takejto vody. Ponúkajú ho rôzne značky bazénovej chémie pod názvom Studňa. Prostriedok vždy dávkujte podľa návodu na obale. Do vody pridáva iba raz do roka na začiatku sezóny.

Náš tip – Čo použiť na riasy a baktérie?

Na jednorazové účinné vydezinfikovanie bazéna na začiatku sezóny je dobré použiť tzv. chlór šok prípravok, ktorý efektívne zlikviduje plesne, riasy, baktérie a iné mikroorganizmy. Eliminuje zelenanie vody a vznik mazľavých povlakov.

Napúšťanie bazéna pomocou vody zo záhradnej hadice.

Ak napúšťate bazén vodou zo studne, vyjde vás to lacnejšie. Nezabudnite však otestovať jej kvalitu a upraviť ju pomocou bazénovej chémie. Zdroj: Shutterstock

5. Z verejných zdrojov

Majiteľov bazénov, ktorí v záhrade nemajú studňu a napúšťajú bazén z verejného vodovodu, vyjde táto letná zábavka, samozrejme, drahšie. Meter kubický pitnej vody momentálne stojí dve-tri eurá podľa regiónu.

Náš tip – Spýtajte sa na cisternovú dodávku

Vzhľadom na to, že nárazové napúšťanie bazénov môže spôsobovať problémy s dodávkou pitnej vody (zníženie tlaku v potrubí, zákal pitnej vody), niektoré vodárenské spoločnosti ponúkajú službu cisternovej dodávky.

6. Kontrola č. 2

Hneď po napustení skontrolujte pH (ideálna je hodnota 7,0 – 7,4), tvrdosť vody a v prípade potreby ju pomocou prípravkov upravte. Pridajte do vody chlórový prípravok alebo iný dezinfekčný prostriedok. Ostatné prípravky na ošetrenie vody si môžete rozmiešať vo vedre s vodou a vliať ich priamo do bazéna alebo do filtra.

Prečítajte si tiež
Do bazéna rovno z interiéru? Diagonálny dom efektívne využíva priestor

Spustite filtráciu na niekoľko hodín, aby sa voda dôkladne premiešala. Pamätajte, že čím budú teploty vyššie (nad 20 °C), tým bude voda náchylnejšia na tvorbu rias a choroboplodných zárodkov. Počas horúcich dní okrem pravidelnej kontroly kvality vody a dávkovania prostriedkov na jej úpravu zvýšte frekvenciu filtrácie.

Náš tip – Ako dlho nechať bežať filtráciu?

Ako dlho nechať filtráciu bežať, aby prečistila celý objem vody v bazéne, si môžete jednoducho vypočítať. Stačí vydeliť objem vody v bazéne hodnotou hodinového prietoku vašej filtrácie. Dostanete tak potrebný čas v hodinách.

7. Čo sledovať?

  • Chlór slúži na dezinfekciu. Do vody sa pridáva v tekutej, granulovanej alebo tabletovej forme. Jeho optimálna hodnota sa pohybuje v rozmedzí 0,3 – 0,6 mg/l. Alternatívou k chlóru je starostlivosť o bazén s aktívnym kyslíkom. Voda je obohatená o peroxid vodíka bez nepríjemného zápachu a je šetrnejšia k pokožke.
  • pH udržiava vodu v dobrej kondícii, mení sa v dôsledku pridávania čistiacich a ošetrovacích prostriedkov do bazéna, ako aj vplyvom nečistôt a teploty vody. Na dosiahnutie optimálnej hodnoty sa používajú prípravky pH plus a pH mínus.
  • Tvrdosť vody, s ktorou majú zvyčajne problém bazény napúšťané z verejných zdrojov. Ideálne hodnoty sú v rozmedzí 140 – 210 ppm. Ak sú vyššie ako 320 ppm, dochádza k nadmernej tvorbe vodného kameňa, ktorý môže poškodiť bazénovú techniku a na stenách vytvára vápenaté usadeniny.
Pohľad zhora na zelenú vodu v bazéne.

Ak voda v bazéne zozelenela, na vine môže znečistenie, filtrácia alebo pH. Zdroj: Shutterstock

8. Na farbe záleží

Stráca vaša voda azúrovú farbu? Tu sú možné príčiny a ich riešenia:

  • Zelená voda indikuje problém s filtráciou, prípadne narušené pH alebo priveľa organického znečistenia. Následkom toho sa rýchlo premnožia riasy. Ako prvý krok prepláchnite pieskovú filtráciu. Následne upravte pH a použite nárazovú chloráciu (Quick Shock, Chlor Shock). Nezabudnite povysávať zelené usadeniny z dna bazéna a filter opätovne prepláchnuť.
  • Mliečna farba vody znamená príliš vysoké pH. Takisto treba najskôr prepláchnuť filter a upraviť pH. Potom použite vločkovač a filtráciu nechajte nepretržite pracovať aspoň 6 hodín. Následne filter opäť dôkladne prepláchnite. Pri kartušovom filtri bezpodmienečne vymeňte kartušu.
  • Hnedá farba svedčí o usadeninách železa alebo medi. Je to častý problém studničnej vody. Postup je podobný ako pri mliečnom zakalení: najskôr dôkladne prepláchnite filter, v prípade potreby upravte pH. Použite prípravok Studňa a po 24 hodinách pridajte vločkovač. Takisto nezabudnite na intenzívnu filtráciu a následné prepláchnutie filtra alebo výmenu kartuše.

Text Denisa Slančová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: bazén bazénová filtrácia záhradné bazény
Zdieľať článok
Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriťUrob si sám

Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriť

Aké nebezpečenstvá striehnu na záhrade? Niektoré len ťažko dostať pod kontroluUrob si sám

Aké nebezpečenstvá striehnu na záhrade? Niektoré len ťažko dostať pod kontrolu

O teplú vodu v bazéne sa postará slnko: Zvoliť radšej slnečné kolektory alebo fotovoltické panely?ASB.sk

O teplú vodu v bazéne sa postará slnko: Zvoliť radšej slnečné kolektory alebo fotovoltické panely?

Aký povrch je vhodný okolo bazéna? Rozhodnúť môže odolnosť aj nároky na údržbuUrob si sám

Aký povrch je vhodný okolo bazéna? Rozhodnúť môže odolnosť aj nároky na údržbu

Diskusia