Zdroj: Mountfield
15. 03. 2024 Zdieľať

Odzimovanie bazéna, t. j. úprava bazénovej vody po zimnom období a samotné uvedenie bazéna do prevádzky, by sa malo uskutočniť v čase, keď minimálne nočné teploty vzduchu už nie sú trvalo pod bodom mrazu a teplota vody v bazéne sa pohybuje medzi 10 a 15 °C.

Ak si na to najmete profesionálnu firmu, budete mať nielen menej starostí, ale aj istotu, že váš bazén bude na sezónu dobre pripravený. Ak však nemáte na svojom bazéne nainštalované žiadne nadštandardné technológie, ako je úprava vody, protiprúd, ohrev atď. môžete sa do odzimovania bazéna pustiť aj sami. V takom prípade vám určite prídu vhod nasledujúce rady. Nie je to zložité, ako to teda urobiť?

Bazén nevypúšťajte

„Pri zazimovaní nikdy nevypúšťajte vodu z bazéna úplne, iba znížte hladinu vody asi 10 cm pod skimmer. Tlak vody fixuje fóliu na stenách a dne a vytvára protitlak na zem pod bazénom. Navyše v prípade vysokej hladiny podzemnej vody v pôde pod bazénom hrozí pri vypúšťaní bazénovej vody vysoké riziko poškodenia alebo deformácie bazénového telesa v dôsledku protitlaku, ktorý vyvíja podzemná voda,“ vysvetľuje Bohdan Bláha, vedúci oddelenia kopaných bazénov spoločnosti Mountfield.

Bazén očistite

Najskôr sa musí odstrániť zimný kryt resp. plachta. Pred napustením bazéna vodou vyčistite úroveň nad hladinou špeciálnym prípravkom určeným na tento účel. Vyčistené miesta potom dôkladne opláchnite vodou. Hrubé nečistoty z vody a dna bazéna odstráňte pomocou sieťky na dno. Plávajúce nečistoty z hladiny bazéna pozbierajte pomocou hladinovej sieťky na teleskopickej tyči.

Zapojte filtráciu a ohrev

Prierez filtrácie.

Prierez filtrácie. Zdroj: Mountfield

Pripojte filtráciu podľa pokynov a pripojte ak máte aj systém ohrevu vody. Skontrolujte a utiahnite všetky spoje. Väčšina bazénov je v súčasnosti vybavená výkonnými pieskovými filtráciami. Na zachovanie ich správneho čistiaceho výkonu sa však odporúča každé dva roky vymeniť špeciálnu pieskovú náplň. Ak ste to teda neurobili minulý alebo predminulý rok, teraz je naozaj ten správny čas. Náplne, ako aj prípravky na údržbu bazénovej vody a testery, o ktorých bude reč neskôr, môžete zakúpiť v obchodoch, ktoré sa špecializujú na predaj bazénov a príslušenstva.

Doplňte vodu

Teraz naplňte bazén vodou až po úroveň stredu vstupného otvoru skimmera, zapnite filtračný okruh a nepretržite filtrujte obsah bazéna aspoň 24 hodín. Potom vysajte dno a očistite steny bazénovým vysávačom.

Skontrolujte a upravte tvrdosť vody

Prúžkový tester Quick check 4v1.

Prúžkový tester Quick check 4v1. Zdroj: Mountfield

„Zároveň je potrebné upraviť kvalitu vody. Pomocou testera zmerajte tvrdosť a zásaditosť vody a v prípade potreby ju upravte na správne hodnoty podľa pokynov na obale príslušných výrobkov,“ vysvetľuje Jan Linhart, produktový manažér spoločnosti Mountfield. Ďalej použite kvapkový tester na kontrolu a úpravu hodnoty pH a potom použite šokový chlórový prípravok. Ten spôsobí rýchle zachlórovanie vody, čím sa zničia všetky baktérie, plesne a vírusové zárodky. Po 24 hodinách zmerajte koncentráciu voľného chlóru, opäť pomocou kvapkového testera pre pH aj Cl. Podľa nameraných hodnôt (obsah chlóru by nemal presiahnuť 0,3 mg/l) aplikujte chlórovú tabletu do plávajúceho dávkovacieho zariadenia alebo do tzv. chlorátora umiestneného pri pieskovej filtrácii. V prípade „slaného“ bazéna pridajte potrebné množstvo soli a zapnite salinátor.

Používajte preverené prípravky

Produkty na čistenie bazénov Azuro pri bazéne.

Prípravky AZURO na udržanie čistej vody zo sortimentu spoločnosti Mountfield. Zdroj: Mountfield

Pri výbere prípravkov určených k odzimovaniu  (a vôbec k starostlivosti o bazénovú vodu po celú sezónu) vždy volte len preverené značky s potrebnými hygienickými a zdravotnými testami.

Máte odzimované a váš bazén je pripravený na novú sezónu!

Viacej informácií na www.mountfield.sk.

Zdroj: PR článok Mountfield a.s.

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: bazén bazénová filtrácia záhradné bazény
Zdieľať článok
Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriťUrob si sám

Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriť

Zemiaky sú náročné na pôdu. Kedy a ako ich hnojiť?Záhrada

Zemiaky sú náročné na pôdu. Kedy a ako ich hnojiť?

Urobte zimu prívetivejšou aj pre vtáky! Ako vyrobiť lojové gule jednoducho a s nápadom?Urob si sám

Urobte zimu prívetivejšou aj pre vtáky! Ako vyrobiť lojové gule jednoducho a s nápadom?

Najzelenšiu univerzitu na Slovensku nájdete v Nitre. SPU postúpila v globálnom rebríčku vďaka obnoviteľným zdrojomASB.sk

Najzelenšiu univerzitu na Slovensku nájdete v Nitre. SPU postúpila v globálnom rebríčku vďaka obnoviteľným zdrojom