Porovnali sme za vás 3 čističky vzduchu. Jednej vydrží filter celé roky, ďalšia nás šokovala dizajnom
Čističky vzduchu nie sú len pre alergikov a astmatikov. Kvalitný vzduch znamená aj menej chorôb či lepší spánok.
Čo by ste mali vedieť pred kúpou?
- Zlepšenie kvality ovzdušia prospeje každému. Žiaľ, ani v interiéri nemáme ideálne prostredie. Dnu prenikajú zvonka znečisťujúce látky aj alergény a vnútri vzniká prach, uvoľňujú sa chemikálie z čistiacich prostriedkov, plastov a farieb. Tento proces neraz trvá celé roky.
- Kvalitné čističky vzduchu ticho a neviditeľne odstraňujú nielen prach, ale aj menšie častice vo vzduchu. V lete vám na vetranie stačí otvoriť okná a dvere, no v zime alebo v hlučnom prostredí plnom smogu je práve čistička dobrým spôsobom, ako zlepšiť kvalitu vnútorného ovzdušia.
- Keďže čističky vzduchu čistia a cirkulujú všetok vzduch v miestnosti, kľúčové je ich správne umiestnenie. Nikdy ich neumiestňujte príliš blízko k stene alebo nábytku. Potrebujú približne 10 až 20 cm voľného priestoru zo všetkých strán, aby vyčistený vzduchu mohol prúdiť.
- Tieto prístroje nasávajú stojatý a uvoľňujú čerstvý prečistený vzduch. V podstate ich môžeme nazvať pokročilými ventilátormi. Pri tomto procese však logicky vydávajú nejaký zvuk. Ak ste citliví na hluk alebo kupujete čističku do spálne, všímajte si údaje o hluku. Mnohé majú nastaviteľný tichý chod – nočný režim.
- Modely čističiek vzduchu sa líšia nielen veľkosťou, ale aj schopnosťami. Každá je určená na istú veľkosť miestnosti. Ak ju použijete do väčšej, vyčistenie vzduchu bude trvať oveľa dlhšie a bude menej kvalitné. Takže skôr ako sa začnete zaoberať tvarom, farbou či dizajnom čističky, zmerajte podlahovú plochu miestnosti, v ktorej chcete mať čistý vzduch.
Vyskúšali sme
Ak chcete, aby bola čistička vzduchu funkčná, vyberte takú, ktorá dokáže vzduch v určenom priestore vyčistiť približne päťkrát za hodinu. Vďaka tejto frekvencii budete mať v miestnosti kompletne prefiltrovaný vzduch každých 12 minút. Niektorí predajcovia tvrdia, že ich výrobky dokážu vyčistiť veľké priestory, v technických údajoch však nájdete, že vzduch vyčistia len 2- až 3-krát za hodinu.
1. Rýchlo a efektívne
Pure 500, Electrolux
Čistička vzduchu Pure 500 od spoločnosti Electrolux sa postará o odstránenie až 99,5 % baktérií, vírusov, peľov a prachu v ovzduší vášho domova. Má štvorstupňový filtračný systém, ktorý zabezpečí rovnomernú cirkuláciu vyčisteného vzduchu v celej miestnosti s minimálnym hlukom (20 dB v tichom režime). Údaje o kvalite vzduchu môžete prehľadne sledovať vďaka aplikácii, ktorá vám umožní ovládať čističku aj na diaľku.
VÝHODY: Filtrovanie vzduchu v miestnosti s plochou 10 m2 trvá len 10 minút.
NEVÝHODY: Ako pri každej čističke vzduchu, i pri tejto treba vymieňať vzduchový filter. Cena približne 50 €.
2. Nenápadne a prakticky
Stôl s inteligentnou čističkou vzduchu Starkvind, IKEA
Čistí vzduch na ploche až 20 metrov štvorcových v závislosti od toho, na akú frekvenciu ventilátora je nastavená. Čističku môžete ovládať prostredníctvom aplikácie. V automatickom režime sama deteguje jemné častice (PM2,5) vo vzduchu a prispôsobí rýchlosť ventilátora.
VÝHODY: Kábel môžete skryť v jednej z nôh na spodnej strane čističky vzduchu.
NEVÝHODY: Je zabudovaná do stolíka, preto ak máte problém s priestorom, prípadne stolík nepotrebujete, vyberte si inú.
3. Do veľkých miestností
Čistička vzduchu Shark NeverChange5 Air Purifier HP150UK
Výkonná čistička sama monitoruje kvalitu vzduchu a automaticky reaguje. Zvládne až 60 m2. Technológia Anti-Odour neutralizuje pachy z varenia a domácich zvierat. Pri čistení vzduchu uvoľňuje sviežu vôňu.
VÝHODY: Filter nemusíte meniť až 5 rokov.
NEVÝHODY: Vyššia cena.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock, Electrolux, IKEA, Shark
Zdroj: Časopis Môj dom