Čističky vzduchu v redakčnom teste

11. 03. 2019
Zdieľať

Na prvý pohľad sa nič nedeje. V kúte obývačky pribudne škatuľa, ktorá na seba z času na čas upozorní monotónnym zvukom alebo chladivým prúdom vzduchu. Keď sa však z domácnosti začne vytrácať najjemnejší prach a vzduch začne byť sviežejší, je jasné, že nastala premena. Razom dýchate ľahko ako na prechádzke lesom.

Čo by ste mali VEDIEŤ

1. Výkon

Potrebujete čističku, ktorá za hodinu prefiltruje 450 m3 vzduchu, alebo sa uspokojíte i so štvrtinou výkonu? Všetko záleží nielen na veľkosti miestnosti, ale aj na dennom ruchu. Kým v spálni má čistička prácu len pri každom zatrasení perinou, v obývačke, pracovni alebo jedálni bude mať kopu roboty po celý deň. Výkon veľkých modelov určite využijete.

2. Filtre

Harmonika zo sklených vlákien na prach, peľ a roztoče, voština s uhlíkovým granulátom na prchavé látky a pachy, plastová mriežka ako predfilter. Záleží iba na výrobcovi, či všetky vrstvy spojí do jedného bloku alebo ich osadí do čističky samostatne. Čím väčšiu plochu filter má, tým tichšia a výkonnejšia je čistička.

3. Senzory

Ak má čistička senzory, výrobca na ne určite rád upozorní. Prachový senzor reaguje na častice, VOC senzor zaznamená prchavé látky, svetelný senzor vytuší príchod noci. Nejde iba o to, aby čistička na displeji alebo mobile prezradila, ako na tom s čistotou vzduchu ste. Ak zacíti pohárik alkoholu, riedidlo, farby alebo prach, zvýši svoj výkon.

4. Hlučnosť

Kým bude ventilátor v čističke fit, nebude hlučnejšia ako svišťanie vzduchu pri cestovaní lietadlom. Všetky modely majú nastaviteľný prietok vzduchu – manuálne, automaticky alebo diaľkovým ovládačom. Ide o monotónne šušťanie, na ktoré sa dá privyknúť i v tichej domácnosti, čistička je tichšia ako teplovzdušný ventilátor.

5. Umiestnenie

Ak má byť vzduch čistý v celej miestnosti, musí byť v neustálom pohybe. Čistička preto patrí na ústredné miesto, okolo ktorého je najviac pohybu. Nesnažte sa ju zatlačiť do kúta, ku kvetom alebo do výklenku v nábytku – tam by svoje poslanie nenaplnila úplne. Čističky vzduchu sú ľahké a mobilné, ráta sa s ich pohybom a presúvaním.

6. Služba navyše

Ak čistička ionizuje vzduch, dokáže dosiahnuť jeho vyššiu čistotu. Ak je vybavená UV lampou, dokáže ho sterilizovať, aby zabila spóry húb a plesní. S výnimkou zvlhčovania či ohrievania však žiadnu z doplnkových funkcií nespoznáte na vlastnej koži. Museli by ste mať laboratórium, aby ste videli dôkaz prínosu.

7. Údržba

V rušnej domácnosti sa filtre pokryjú prachom v priebehu jediného týždňa. Najlepším pomocníkom na ich čistenie je stlačený vzduch v spreji alebo dielenský kompresor. Vytiahnete filtre z čističky, tlak vzduchu nasmerujete na ich rubovú časť a všetok prach sa rozpŕchne z balkóna či terasy do dvora. Ak utriete prach aj z tela čističky, všetko je tak, ako má byť.

ČISTIČKA DO DOMU PATRÍ

Už nejde iba o peľ a alergény. V podhorskom kraji sme sa presvedčili o tom, že čistička vzduchu dokáže v interiéri vyčariť čistejší vzduch ako na terase pod lesom. Zachytí prach, drobné častice smogu, poradí si aj s prchavými látkami, ktoré sa odparujú zo všetkých materiálov. Ak sa zahľadíte na displej, je tak trocha iróniou, že pri vetraní sa vzduch v príbytku znečistí. 
 
Na vine nie je iba čulý ruch na cestách a pustnúca krajina, ale aj prázdnota moderných interiérov. Vytratili sa z nich koberce, závesy, prikrývky a textílie, ktoré dokážu utlmiť znečistenie medzi dvomi cyklami pravidelného upratovania. Čistička vzduchu nie je terapiou pre chorých. Čistí vzduch pre každého.
 

Čističky vzduchu v redakčnom teste

2359041
Rowenta

 
Technológie
 
Vyčistený vzduch možno ohriať, zvlhčiť, nabiť negatívnymi iónmi alebo dezinfikovať UV žiarením. Niektoré čističky to dokážu.
 
Senzory
 
Iba inteligentná čistička zacíti prílev prachu a prchavých látok – okamžite zvýši na potrebný čas svoj výkon. A ak príde tma, zmĺkne.
 
Hlučnosť
 
Každý decibel je v tichej domácnosti a spálni rozhodujúci. Niet čističky, ktorá by s príchodom noci stíchla natoľko, že ju vôbec nepočuť.
 
Výkon
 
Malá čistička do malej miestnosti, veľká do veľkej. Nečakajte, že jediný stroj vyčistí vzduch v otvorenom interiéri či v celej domácnosti.
 
Filtre
 
Zachytávajú nielen prach, ale aj prchavé látky. Každý z výrobcov žiada, aby ste ich po čase vymenili za nové.

Marcela testuje

Šesť obytných miestností a šesť čističiek vzduchu. Dva mesiace sme ich trápili prachom, arómami a drobnými umeleckými prácami, aby sme zistili, ako veľmi sa dokážu líšiť svojou citlivosťou, výkonom a údržbou. Ktorá z nich nás zaujala najväčšmi?

TESTOVANÉ MODELY

víťaz testu
 

Electrolux Oxygen EAP450

Electrolux Oxygen EAP450
Electrolux Slovakia s.r.o. o.z.

Electrolux Oxygen EAP450

Výkon: 494 m3/h, do 100 m2, príkon cca 35 W 
Filtrovanie: predfilter + aktívny uhlík + HEPA13 pri 27 dB
Funkcie: ionizátor, 4 stupne výkonu, senzor svetla, prachu, VOC
 
AKO FUNGUJE: Je to najvýkonnejší z modelov v našom teste. V otvorenom interiéri zachytí pachy varenia, pri renovácii utlmí zápach farieb, prach má neustále pod kontrolou i vďaka zabudovanému ionizátoru. Senzory citlivo hodnotia kvalitu vzduchu a filtrovanie prispôsobujú potrebám. Páči sa nám veľký blok filtra, ako aj automatické utíchnutie s príchodom noci. Testovali sme ju v podkrovnom ateliéri s výmerou 120 m2, v ktorom mala i pri rušnej prevádzke dostatok výkonu. Ak jej raz týždenne prefúknete filtre, môžete si byť istí, že dýchate čistejší vzduch ako vonku.
 
 +++++    285,20 €
 
najčistejší vzduch

Rowenta Intense Pure Air XL + PU6020F1

Rowenta

Rowenta Intense Pure Air XL + PU6020F1

Výkon: 345 m3/h, do 80 m2, príkon cca 35 W 
Filtrovanie: predfilter + aktívny uhlík + HEPA13 + NanoCaptur pri 33 dB
Funkcie: 4 stupne výkonu, senzor VOC a prachu, nočný režim, lamely 
 
AKO FUNGUJE: Ak hľadáte najčistejší vzduch, „vyperie“ vám ho práve tento model. Trojica základných filtrov je doplnená o ďalší, ktorý dokáže zachytiť formaldehyd uvoľňujúci sa z lepidiel, náterov, čistiacich prostriedkov a konštrukčných materiálov. Ide o kompaktnú čističku s vysokým výkonom, ktorá aktívne reaguje na znečistenie vzduchu. Prezradí, aká je situácia, sama zvolí primeraný výkon a prúdenie vzduchu si môžete klapkami nasmerovať tak, aby vás nerušilo. Len nočný režim si musíte vždy navoliť a zrušiť sami – tlačidlom na ovládacom paneli. Oslovil nás tichý chod, ale aj šikovné tvarové vyhotovenie.
 
+++++     277 €

Philips Air Purifier Series 3256/10

Philips Air Purifier Series 3256/10
Philips

Philips Air Purifier Series 3256/10

Výkon: 393 m3/h, do 47 m2, príkon cca 30 W
Filtrovanie: predfilter + aktívny uhlík + HEPA pri 33 dB
Funkcie: wifi, 5 stupňov výkonu, senzor prachu
 
AKO FUNGUJE: Presná diagnostika na displeji mobilu a dokonalý prehľad o čistote vzduchu v miestnosti – táto čistička to dokáže vďaka senzorom, wifi konektivite a svetelnej signalizácii. Nasadili sme ju v jedálni s plochou 50 m2, kde pohltila všetok prach, poradila si s vôňou varenia a utlmila aj pach cigaretového dymu. Len na rozpúšťadlá pri renovácii je prislabá. Páči sa nám, že aktívne reaguje na znečistenie a vďaka automatu i nastaveniam môžete určiť, či sa má prednostne zamerať na alergény alebo prach. Má výkonovú rezervu, vďaka ktorej zvládne i hodinový nápor s veľkým ruchom.
 
++++-     500 €

Sencor SHA 8400WH

Sencor SHA 8400WH
Sencor

Sencor SHA 8400WH 

Výkon: do 40 m2, príkon cca 20 W
Filtrovanie: predfilter + aktívny uhlík + HEPA pri 30 dB
Funkcie: 3 stupne výkonu, UV-C lampa, časovač
 
AKO FUNGUJE: Zachytiť nárazový prach, vydezinfikovať vzduch a stíchnuť – táto čistička je priam vyladená na manuálne spúšťanie a prenášanie z miesta na miesto. Spustíte výkon naplno, časovač odráta pracovný cyklus a opäť je príjemne ticho. Hoci ju výrobca navrhol do menších obytných miestností na stabilné čistenie vzduchu, nám sa osvedčila i v dielni. UV filter potlačil rast plesní vo vlhkom prostredí a dobre stavaný filter znova a znova zastavil veľký objem prachu. Obľúbili sme si intuitívne dotykové ovládanie, ako aj bezproblémovú spoľahlivosť v náročnom prostredí. 
 
 +++    103,90 €

Sharp KC-A40EU-W

Sharp KC-A40EU-W
www.fastplus.sk

Sharp KC-A40EU-W

Výkon: 216 m3/h, do 26 m2, príkon cca 15 W 
Filtrovanie: predfilter + aktívny uhlík + HEPA pri 27 dB
Funkcie: ionizátor, zvlhčovač, 5 stupňov výkonu, senzor prachu, vlhkosti
 
AKO FUNGUJE: V našom teste nebola čistička, ktorá by si poradila s organickými výparmi tak dobre, ako tento model. Výrobca ju vybavil nielen ionizátorom, ale aj vysokoúčinným uhlíkovým filtrom. Keďže sme túto čističku používali v salóne s kozubom, veľmi sa nám zapáčila nielen jej účinnosť pri filtrovaní prachu, ale aj funkcia zvlhčovania vzduchu. Senzory snímajú vlhkosť a znečistenie, automat sa postará o úpravu klímy tak, aby bola čo najlepšia. Ide o tichý model s jednoduchou obsluhou a čistením, pri ktorom sa môžete spoľahnúť nielen na tichý chod, ale aj na prehľadnú indikáciu.
 
++++-     399 €

Dyson Pure Hot+Cool

dyson

Dyson Pure Hot+Cool

Výkon: do 30 m2, príkon cca 30 W 
Filtrovanie: prstencový aktívny uhlík + HEPA13 pri 35 dB
Funkcie: ohrev, oscilácia 10 stupňov výkonu, termostat, DO
 
AKO FUNGUJE: V zimnej záhrade sme rýchlo prišli na to, že táto čistička vzduchu ponúka viac ako len zachytávanie prachu a peľových zrniek. Diaľkovým ovládačom nastavíte teplotu na termostate, spustíte pohybovú osciláciu a z čističky je razom aktívna vzduchotechnika, ktorá pracuje na nastolení komfortu. Rozhýbe vzduch, zvýši teplotu v malej, dobre izolovanej miestnosti alebo ochladí atmosféru silou skrytého ventilátora. Rátajte však s tým, že filtrácia je len pridanou funkciou tohto modelu. Nezvláda pachy a organické výpary, na odstránenie prachu treba vzduch najskôr rozprúdiť.
 
++++     479 €

Hodnotenie

Svoje hodnotenie opierame o objektívne namerané hodnoty, ale aj subjektívne posúdenie kvality vyhotovenia a konštrukcie. Vždy však v pomere k nákupnej cene.

+++++   (päť)    
Výnimočný

Rozhodne víťaz vo svojej kategórii

++++     (štyri)    
Veľmi dobrý

Jeden z najlepších, aké si môžete vybrať. Venujte mu pozornosť.

+++      (tri)    
Dobrý

Urobí si svoju prácu a urobí ju dobre.

++      (dva)    
Podpriemerný
Niečo mu chýba, no pre niekoho to nemusí byť nevýhoda.

+      (jeden)    
Slabý

Asi omyl. Vyberajte veľmi opatrne. Na druhej strane, ľahko zjednáte zľavu.

 
TEXT: MARCELA GIGELOVÁ
FOTO: ARCHÍV VÝROBCOV
ZDROJ: časopis Môj dom
Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: čističky vzduchu
Zdieľať článok

Diskusia