Zdroj: LG

Vypočítajte si, aká uhlopriečka televízora je pre vás optimálna. Oplatí sa vám 65-palcová 4K obrazovka?

09. 03. 2024
Zdieľať

Pri kúpe televízora, ako aj pri každom inom spotrebiči, dúfame, že sa nám podarí trafiť sa do optimálneho výberu na prvý raz. Na čo teda treba v takom prípade myslieť?

Pred kúpou

Jednou z prvých vecí, ktoré treba zvážiť pri kúpe nového televízora, je rozlíšenie. Týka sa počtu pixelov (svetelných bodov) na obrazovke. Zjednodušene povedané – televízory s vyšším rozlíšením zobrazujú viac detailov v obraze, čo znamená, že filmy a televízne programy budú vyzerať čistejšie a ostrejšie.

Prečítajte si tiež
Ako vyčistiť obrazovku televízora od šmúh a odtlačkov? 3 tipy, ktoré vám zaberú len pár minút

Najbežnejšie rozlíšenia, ktoré podporujú televízory, sú HD (vysoké rozlíšenie, 720 p), Full HD (FHD, 1 080 p), 4K (UHD, ultravysoké rozlíšenie) a 8K. Bežné HD televízory majú tesne pod 1 milión pixelov, Full HD TV majú viac ako 2 milióny pixelov, 4K televízory majú 8 miliónov pixelov a 8K majú viac ako 33 miliónov pixelov. Inými slovami, televízor s rozlíšením 4K má približne 4-krát viac pixelov ako Full HD TV, 8K má 4-krát toľko pixelov ako 4K televízor.

Akú veľkosť televízora by ste si mali kúpiť?

Takmer vždy platí, že väčší je lepší. Podľa údajov TrendForce je dnes najpopulárnejšia veľkosť televízora s uhlopriečkou 65 palcov. Dôležitá je vzdialenosť, z akej budete na obrazovku pozerať, pretože obrazovka má vyplniť aspoň 20 až 30 stupňov zorného poľa. Intenzívnejší filmový zážitok prinesie televízor, ktorý zaberie až 40 stupňov vášho zorného poľa.

Prečítajte si tiež
Ukryté dvere aj televízor. Vo svetlom a vzdušnom byte hrá hlavnú úlohu neviditeľnosť a šikovne umiestnené zrkadlá

Skôr ako sa vyberiete na nákup alebo začnete prehľadávať stránky e-shopov, premyslite si, kde bude váš televízor umiestnený a aj akou metódou. Bude stáť na stolíku alebo polici? Alebo ho radšej pripevníte na stenu? Ak na stenu, zvoľte vhodné rameno, ktoré bude slúžiť podľa vašich predstáv – namiesto pevných koľajníc je niekedy lepšie, keď môžete obrazovku nakloniť do strán.

Vypočítajte si

Aký veľký televízor potrebujete? Existuje rovnica, pomocou ktorej si ľahko vypočítate optimálnu veľkosť televízora. Zmerajte, ako ďaleko sedíte od obrazovky, a toto číslo vydeľte číslom 2,5 (v prípade HD televízora) alebo 1,6 (v prípade 4K televízora). Výsledok bude uhlopriečka obrazovky vhodného televízora, čiže jeho veľkosť.

Ak teda sedíte vo vzdialenosti 3 metre, mali by ste si kúpiť HD televízor s uhlopriečkou aspoň 48 palcov (120 cm) alebo 4K televízor s uhlopriečkou aspoň 75 palcov (190 cm).

1. Typy displejov

Dnes sú na trhu dva rôzne typy displejov: LED a OLED. Aj keď sú LED televízory lacnejšie, nemajú vždy najlepšiu kvalitu obrazu. Na druhej strane, OLED televízory majú oveľa lepšiu kvalitu obrazu, ale zvyčajne nie sú také jasné.

Samsung Televízia v obývačke so sedačkou a skrinkou.

Zdroj: Samsung

2. Čo je to HDR

HDR (vysoký dynamický rozsah) pridáva detaily k tieňom a svetlým bodom obrazovky. To znamená, že získate belšiu bielu, hlbšiu čiernu a širšiu škálu farieb v porovnaní s televízormi, ktoré stále používajú štandardný dynamický rozsah (SDR).

Aby ste však mohli využívať výhody HDR, potrebujete televízor so špičkovým jasom aspoň 500 – 1 000 „nitov“ alebo viac.

Televízia v interiéri pri panoramatickej presklenej stene.

Zdroj: Samsung

3. Kvalita zvuku: HDMI ARC verzus eARC

Väčšina televízorov je v súčasnosti príliš tenká na to, aby obsahovali vysokokvalitné reproduktory. Ak teda chcete získať ten najlepší zvuk z televízora, pripojte ho k soundbaru alebo systému priestorového zvuku cez port HDMI ARC alebo eARC.

Pomocou HDMI ARC pripojíte televízor priamo k soundbaru alebo AV receiveru pomocou jediného kábla. S eARC môžete používať kvalitnejšie audio formáty, ako DTS:X a Dolby Atmos, ktoré dokážu vytvoriť 3D zvuk.

Televízia s Neo QLED technológiou..

Zdroj: Samsung

4. Televízor na hry

Ak si kupujete televízor na hranie hier, vyberte si model s nízkym vstupným oneskorením (input lag), ideálne pod 30 ms. Je to čas potrebný na zareagovanie obrazovky po stlačení tlačidla na ovládači. Ubezpečte sa, že televízor má niekoľko portov HDMI 2.0 alebo HDMI 2.1. HDMI 2.0 je najbežnejším štandardom, ak však máte hernú konzolu najnovšej generácie, potrebujete televízor, ktorý má aspoň jeden port HDMI 2.1.

Text: Sabína Zavarská
Fotp: ARCHÍV FIRIEM
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: spotrebná elektronika televízor
Zdieľať článok
Čo robiť, keď starší plamienok (clematis) málo kvitne?Záhrada

Čo robiť, keď starší plamienok (clematis) málo kvitne?

Minulo sa vám pečivo? Upečte si chrumkavú domácu bagetu s orieškami a bylinkovým maslomUrob si sám

Minulo sa vám pečivo? Upečte si chrumkavú domácu bagetu s orieškami a bylinkovým maslom

Chystáte sa výrub alebo rez dreviny realizovať svojpomocne? Dodržte pri tom správny postup!Urob si sám

Chystáte sa výrub alebo rez dreviny realizovať svojpomocne? Dodržte pri tom správny postup!

Martin Čurda odpovedá: Kedy je správny čas na výsadbu cibuľovín a ktoré druhy sadiť na jar?Záhrada

Martin Čurda odpovedá: Kedy je správny čas na výsadbu cibuľovín a ktoré druhy sadiť na jar?

Diskusia