Zmeták, handra, vedro, vysávač – kam s tým?

06. 09. 2005
Zdieľať

Metla nie je len dopravný prostriedok, ale predovšetkým je praktický pomocník pri upratovaní. Vystavovať pohľadom zmeták s handrou nie je práve estetické. Ruku na srdce, aj vám doma v kúte prekáža vysávač a žehliaca doska stojí opretá za skriňou? Môžete namietať, že nie každá domácnosť disponuje komorou, kde sa všetky tieto predmety zmestia. Pátrali sme a objavili zopár naozaj dobrých nápadov, ako všetky tieto pomôcky upratať tak, aby neprekážali, ale zároveň boli stále poruke. Azda sa nám táto nerudovská dilema podarila rozlúštiť.

Upratujeme všetci, niekto viac, niekto iba nárazovo, niekto v „pulírovaní“ našiel zmysel života, iný zasa udržuje poriadok iba s vypätím všetkých síl. Ale nikto z nás sa tomu nevyhne. Vecí, ktoré na udržiavanie poriadku potrebujeme, stále pribúda a nevystačíme iba s handrou a zmetákom. Aby sme mali všetko pekne poruke a prehľadne uložené, vyčleníme prostriedkom na upratovanie stále miesto, ktorému dáme určité pravidlá.

Základné rozdelenie

Samostatné miestnosti na upratovanie – Komora, pivnica alebo šatňa. Priestor na takéto riešenie nájdeme najskôr v rodinnom dome alebo maximálne vo väčšom byte. V objektoch staršej výstavby sa na takéto priestory zväčša nebral ohľad. Byty projektované v posledných rokoch už väčšinou majú vyčlenený priestor na podobný účel.
Veľké úložné priestory – Vstavané skrine nájdeme zvyčajne v predsieni alebo hale. Riešenie si vyžaduje aspoň trochu väčší priestor. Aby skriňa mohla plniť svoju funkciu, mala by mať dostatočné rozmery. To znamená, že by sa do nej mali bez veľkých problémov zmestiť vysávač, zmeták s vedrom, žehliaca doska. Ďalej by v nej nemali chýbať regáliky, priehradky na čistiace prostriedky, handry a podobné veci, bez ktorých sa ťažko zaobídeme.
Malé úložné priestory – Časti skriňových zostáv napríklad v kuchynskej linke, šatníkových skriniach, komorách – to je už naozaj kompromisné riešenie a pristupujeme k nemu všade tam, kde šetríme a počítame s každým centimetrom úložného priestoru. Aj napriek stiesneným podmienkam treba prostriedky na udržiavanie čistoty niekde uložiť, najlepšie bokom od ostatného vybavenia domácnosti. Ostatné úložné priestory – Priestory pod schodišťom, stavebné niky a pod. – tu sa ponúka voľné pole pre kreatívnych domácich majstrov. Aj keď si ostatní myslia, že v dome už nie je voľné miestečko, taká „šikulka“ vždy nájde medzierku, kam s metlou.

Najdôležitejšie vybavenie

Výlevka s prívodom vody – Túto podmienku nemožno vždy dodržať, preto sa snažíme, aby sme priestor vyhradený prostriedkom na upratovanie situovali čo najbližšie k umývadlu. Z hygienických dôvodov nepoužívame drez. Môžeme ho vybaviť aspoň sprchovacou batériou, ktorú používame na napustenie vedra a na vyliatie špinavej vody použijeme klozetovú misu.
Držiaky, police, registre, kontajnery – Vďaka nim môžeme veci uložiť ľahko a prehľadne. Pomáhajú udržiavať poriadok tam, kde by sa hromadilo veľa zbytočností.

Materiál úložných priestorov

Plasty, kov – ľahko sa udržiavajú a čistia. Upratovanie nie je čistá práca, ale všetko musíme udržiavať v úplnej čistote. Napríklad miesto, kde stojí odpadkový kôš, treba občas utrieť abrazívnym krémom a vydezinfikovať. Volíme preto materiály, ktoré sú vhodné na časté dôkladné čistenie, neprekáža im vlhko a sú odolné proti mechanickému poškriabaniu.

Jednoduchý a bezpečný prístup

Miesto by malo byť ľahko prístupné a umožňovať dostatočný priestor na manipuláciu s prostriedkami. Keďže upratujeme často, malo by byť niekde v centre domácnosti a, samozrejme, nie vo výške.

Čo všetko patrí medzi prostriedky na upratovanie

Prostriedky na mokré upratovanie – vedro a nádoby, mopy, kefy, utierky, handry
Prostriedky na suché upratovanie – zmetáky, metly, lopatky, prachovky Vysávače, nadstavce k vysávaču, hadice, rezervné vrecká, malý ručný vysávač, parný čistič
Nádoby na odkladanie odpadkov – recyklujeme, preto by sme mali mať samostatnú nádobu na papier, plast, sklo a ďalšiu nádobu na iný nečistý domový odpad.
Chemické prostriedky na upratovanie a čistenie – Saponáty, čistiace prostriedky na okná, leštiace prostriedky na nábytok a podlahu, špeciálne látky na čistenie škvŕn a kobercov atď.
Ostatné – Textílie, papier, rukavice, schodíky a nadstavce atď., prípadne voľný priestor na žehliacu dosku

Kategória: Domáce spotrebiče Kuchyňa, jedáleň
Tagy: domácnosť kam Praktické rady úložné priestory upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia