Tipy pre rekonštrukciu panelákovej kúpeľne

30. 08. 2018 Zdieľať

Ako hovorí staré príslovie - čistota pol života. Čistá a funkčná kúpeľňa tvorí základ každej domácnosti. Poradíme vám, ako modernizácia kúpeľne v panelovom byte prebieha a na čo si dať pozor.

Stanovenie rozpočtu na rekonštrukciu kúpeľne

Než začnete, mali by ste si rozmyslieť, čo od výsledku očakávate a akými finančnými prostriedkami disponujete. Jednou zo zásadných položiek rozpočtu je stanovenie rozsahu modernizácie kúpeľne, či budete chcieť čiastočnú alebo kompletnú rekonštrukciu. Inak povedané, čo urobíte s bytovým jadrom.

Priestor medzi umakartovou stenou a panelom totiž väčšinou ukrýva nevyužité miesto. Vybúraním panelákového jadra získate cenné centimetre navyše, vďaka čomu môžete aj v stiesnenom priestore úplne zmeniť doterajšiu dispozíciu kúpeľne a WC.


Tipy pre rekonštrukciu panelákovej kúpeľne

Tipy pre rekonštrukciu panelákovej kúpeľne
Hornbach

Vybúrať bytové jadro alebo nie?

Likvidácia jadra je prašný, časovo náročný a finančne nákladný proces. Na druhú stranu, jeho odstránenie pomôže odhaliť prípadné problémy ako sú napríklad zatekanie, pleseň, nevyhovujúce elektroinštalácie alebo iné skryté chyby. Z toho dôvodu je lepšie jadro najprv „obnažiť“, aby bolo možné zhodnotiť súčasný stav.

Ak je jadro v poriadku, nemusí sa vybúrať celé, stačí ho len „opláštiť“ sadrokartónom. Ale pozor! Niektoré typy bytových jadier nie sú zo statického hľadiska na opláštenie sadrokartónom prispôsobené.

Čo všetko naplánovať a premyslieť pred renováciou kúpeľne?

Pred samotnou renováciou panelákovej kúpeľne a toalety sa oplatí vybrať nový kúpeľňový nábytok, obklady a dlažbu. Na niektoré produkty totiž môže byť až niekoľkotýždňová čakacia doba, takže by sa vám premena kúpeľne mohla nepríjemne predĺžiť.

Návrh sa každopádne musí zladiť so sanitárnym zariadením a kúpeľňovým nábytkom, aj čo sa týka rozmerov, aby nenastala situácia, že sa vám do hotovej kúpeľne nevojde vysnívaná vaňa alebo závesné WC.


Tipy pre rekonštrukciu panelákovej kúpeľne

Tipy pre rekonštrukciu panelákovej kúpeľne
Hornbach

Konzultácie s odborníkmi sa oplatia!

Zložitejšia rekonštrukcia sa oplatí konzultovať s kúpeľňovým štúdiom či stavebnou firmou, ktorá má skúsenosti s rekonštrukciami panelákových bytov. Firma vám pripraví projekt kúpeľne presne na mieru vrátane nových rozvodov elektriny a vody.

Odborníci vám tiež poradia, aké náležitosti si musíte vybaviť. V prvom rade musíte mať súhlas majiteľa domu s rekonštrukciou (tj. spoločenstvá vlastníkov, družstvá alebo obce). Ak plánujete búrať bytové jadro bez zásahu do nosnej konštrukcie panelového domu, stačí vám stavebné ohlásenie. V opačnom prípade je nutné obstarať si stavebné povolenie.

Nastáva deň D – samotná realizácia rekonštrukcie

Pripravte sa na to, že vás čaká aj niekoľko dní bez funkčného umývadla a toalety. Hluk a prach je bohužiaľ súčasťou tejto fázy, rovnako ako odvoz zastaraného vybavenia a stavebného odpadu do zberného dvora.

Elektrikári sa postarajú o výmenu starých rozvodov za moderné a o bezpečnú elektroinštaláciu. Nezabudnite, že hotová elektroinštalácia musí z dôvodu bezpečnosti prejsť kontrolou kvalifikovaného revízneho technika.

Pre vymurovanie kúpeľne sa v dnešnej dobe najčastejšie používajú odľahčené tvárnice alebo sadrokartónové priečky. Nasleduje penetračný náter a obloženie kúpeľne zvoleným obkladom a dlažbou. Pri výmene podlahy v panelovom dome sa oplatí investovať aj do zvukovej izolácie. Pokračuje sa zapojením zásuviek, maľbou, inštaláciou sanitárneho vybavenia, kúpeľňových skriniek a ďalšieho príslušenstva ako sú napríklad osvetlenie do kúpeľne a sušiaky na bielizeň.


Tipy pre rekonštrukciu panelákovej kúpeľne

Tipy pre rekonštrukciu panelákovej kúpeľne
Hornbach

Dokončenie, upratanie a hurá do nového!

Poslednou čerešničkou na pomyselnej torte je doladenie estetických detailov. Vysťahované veci a hygienické potreby je potrebné umiestniť naspäť, eventuálne nakúpiť nové vaňové batérie alebo umývadlové batérie, zrkadlá a ďalšie dôležité doplnky, aby ste mohli svoju zmodernizovanú kúpeľňu uviesť do prevádzky.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: bytové jadro rekonštrukcia kúpeľne
Zdieľať článok