Zdroj: Pavel Simko

Dom vychádzajúceho slnka na okraji Šamorína: Architekt naklonil horné podlažie, aby slnko a jeho energia mali ľahšiu cestu dovnútra

05. 12. 2022
Zdieľať

Spolupráca investorov s architektom Pavlom Simkom začala už momentom výberu pozemku. Parcela sa nachádza v novovytvorenom obytnom parku na okraji Šamorína. Architektonické riešenie rodinného domu pripomína klasické slovenské vidiecke domčeky s gánkom a pásom zelene, ktorý oddeľuje stavbu od ulice. Prekvapením je strecha. Tá pôsobí na prvý pohľad nesúrodo, ale má svoju funkciu – do interiéru podkrovia vnáša prirodzené svetlo a čoskoro bude zachytávať slnečné žiarenie aj prostredníctvom fotovoltických panelov.

Úlohou architekta bolo vytvoriť priestorovo a energeticky úsporný rodinný dom pre rodinu s dvomi maloletými chlapcami. Malý dom s jednoduchým pôdorysom na nárožnom pozemku je síce otočený čelom do križovatky, ale medzi ňou a stavbou leží 10 metrov hlboký zelený dvor. Vytvára potrebné súkromie a ochranu pred rušivými momentmi z blízkych ulíc.

Pod strechou je terasa aj parkovacie státie so vstupom

Z juhovýchodnej strany dynamiku stavby umocňuje zdvíhajúca sa hmota horného podlažia. Dvíhanie sa zastavilo v uhle 30° – čo je stavebným úradom stanovený maximálny sklon striech v lokalite, respektíve „bungalovský“ regulatív. Kratšia strana so sklonom 60° je chápaná ako naklonená fasáda.

Exteriér z ulice - Dom vychádzajúceho slnka v Šamoríne

Z juhovýchodnej strany dynamiku stavby umocňuje zdvíhajúca sa hmota horného podlažia. Zdroj: Pavel Simko

Pod predĺženou strechou s viditeľnou konštrukciou je nielen terasa s posedením, ale aj vstup do domu s parkovacím státím. Z krytého predného „dvora“ môžete obísť dom sprava alebo zľava. Na druhom konci, za domom, sa nachádza sklad pre bicykle a iné potrebné veci a vonkajšia perličková vaňa.

Prízemie zahŕňa spoločenské miestnosti a pracovňu

Pôdorys prízemia má vnútorné rozmery 5,2 x 13 metrov. Tento priestor je rozšírený o bočnú niku, do ktorej je zapustená kuchyňa a ďalšiu niku v zadnej stene, vyplnenú vstavanou policovou skriňou v štýle „random“.

Denná zóna s pracovňou - Dom vychádzajúceho slnka v Šamoríne

Kuchyňa je zapustená do bočnej niky. Zdroj: Pavel Simko

Hlavný priestor prízemia zaberajú obývačka, jedáleň a kuchyňa. Okrem kúpeľne a technického zázemia sa na prízemí nachádza aj pracovňa, ktorá zároveň slúži ako izba pre hostí. S jedálňou je spojená vysokými dvojkrídlovými dverami. Po ich otvorení domáci jednoducho zväčšia priestor obývačky, čo sa zíde hlavne pri spoločenských udalostiach. Z obývačky, jedálne i hosťovskej môžete vyjsť na terasu pod gánkom.

Prečo nie presklenie cez celú fasádu?

Fasáda medzi interiérom a terasou nie je celá presklená, ako dnes býva zvykom. Architekt sa rozhodol pre striedanie sklených otvorov a plných stien, čo umožnilo lepšie využitie priestoru a úspornejšie rozmiestnenie nábytku v interiéri i na terase.

Denná zóna - Dom vychádzajúceho slnka v Šamoríne

Hlavný priestor prízemia zaberajú obývačka, jedáleň a kuchyňa. Zdroj: Pavel Simko

„K svetelnej pohode vo vnútri prispieva sklenený pás v strešnej rovine gánku, ako aj otvory na druhej strane domu – najmä strešné okno nad schodmi a okná v kuchyni. Filozofiou prirodzeného osvetlenia stavby bolo umiestniť otvory rôznych veľkostí do rôznych pozícií, vďaka čomu sme získali tok svetla rôznej intenzity a z rôznych smerov,“ vysvetľuje autor návrhu architekt Pavel Simko.

Domáce pódium, priznané trámy, naklonená stena

Schodisko na horné podlažie architekt umiestnil do opačnej strany domu ako vchod. Vychádza z rozšírenej drevenej podesty, ktorá pri domácom muzicírovaní slúži aj ako malé pódium (hneď vedľa stojí klavír).

Schodisko z dennej zóny - Pohľad - Dom vychádzajúceho slnka v Šamoríne

Schodisko na horné podlažie architekt umiestnil do opačnej strany domu ako vchod. Zdroj: Pavel Simko

„Perforácia stropu s priznanými trámami vedľa schodov a naklonená stena s priznanými drevenými stĺpikmi nad schodmi prevzdušňujú prechodovú zónu medzi prízemím a podkrovím. Cez strešné okno svetlo prechádza aj do obývačky,“ zdôrazňuje zaujímavé detaily stavby architekt.

Horné podlažie patrí spálňam

Izby v podkroví sú orientované do dvora. Výnimkou je trojuholníkové okno krajnej detskej izby. Detské izby získavajú prirodzené svetlo okrem hlavných strešných okien aj cez chodbu – strešným oknom z opačnej strany. Rodičovská spálňa má presklenia vo zvislých rovinách, ktoré vznikli „vyrezaním“ z hmoty naklonenej strechy. Vyrezaná časť slúži ako malý balkónik s podlahou z perforovaného plechu.

Spálňa - Pohľad - Dom vychádzajúceho slnka v Šamoríne

Rodičovská spálňa má presklenia vo zvislých rovinách, ktoré vznikli „vyrezaním“ z hmoty naklonenej strechy. Zdroj: Pavel Simko

Drevo ako viditeľný konštrukčný materiál v interiéri, vonku dominuje oceľ

Autor sa pri výbere konštrukcie domu snažil minimalizovať mokré procesy. Ako hlavný a viditeľný konštrukčný materiál v interiéri použil drevo, vo vonkajších exponovaných polohách zase oceľ.

Celá stavba stojí na základových pásoch, pričom podlaha prízemia je vyvýšená 30cm nad terén.

Prečítajte si tiež
Energeticky úspornú vilu chránia rozmerné presahy strechy. Čo nimi autori stavby získali?

Nosníky, trámy, prístrešok pre autá

„Kľúčovým statickým prvkom objektu je pozdĺžny lepený lamelový nosník osadený na stenových pilieroch dvorovej fasády tvoriaci zároveň parapet v detských izbách. Stabilitu celého systému zabezpečuje súhra vonkajšieho oceľového priestorového rámového systému gánku, dreveného rámového systém krovu, trámového stropu a pozdĺžneho lamelového nosníka BSH.

Exteriér s terasou - Dom vychádzajúceho slnka v Šamoríne

Z obývačky, jedálne i hosťovskej môžete vyjsť na terasu pod gánkom. Zdroj: Pavel Simko

Do lepeného nosníka sú kotvené aj stropné trámy, ktoré sú mimo stien. Oceľový gánok je doplnený drevenými väznicami, ktoré slúžia ako podklad pre viditeľné debnenie pod strešnou krytinou. Prístrešok pre autá je riešený staticky ako samostatná oceľová konštrukcia doplnená o drevenú nadstavbu, obdobne ako pri gánku. Opláštenie podkrovia tvorí zateplená sendvičová konštrukcia s prevetrávaním pod plechovou krytinou. Krytina a fasádny obklad je zhotovený z drážkovaného plechu – Prefalz,“ upresňuje konštrukčné detaily architekt Pavel Simko.

Dom vychádzajúceho slnka

autor: Ing. arch. Pavel Simko
lokalita: Šamorín
zastavaná plocha: 110m2 + 78m2 (kryté časti)
celková úžitková plocha: 144m2 + 13m2 (vonkajšie skladové priestory)
pozemok: 646 m2
realizácia: 2020 až 2021

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Pavel Simko

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené trámy nika oceľ rodinný dom šikmé strechy strešné okná
Zdieľať článok

Diskusia