Zdroj: iStock

Efektná premena za málo peňazí? Vynovte si bývanie s našimi tipmi!

23. 08. 2023
Zdieľať

Z času na čas nás dokáže chytiť akási nekontrolovateľná túžba vynoviť si bývanie. Možno si to už pýta samotný priestor, možno to predurčuje zariadenie, ktoré sa časom zunuje, alebo podľahneme novým trendom.

Ak naozaj chcete efektne zmeniť svoj domov, nemusíte ísť nevyhnutne do rekonštrukcie ani kupovať kusy nového nábytku. Ukážeme vám, že zaujímavá premena sa môže uskutočniť aj za málo peňazí. A výsledok bude stáť za to.

Zmeňte uhol pohľadu

Pri zariaďovaní domu alebo bytu sa nevyhneme kompromisom. Nábytok tak umiestnime spôsobom, aby pohovke neprekážali dvere alebo stolička nebrala priestor radiátoru. Výsledok je možno funkčný, ale nám sa nepáči.

Rozmýšľali ste však nad alternatívnymi možnosťami? Ak máte pohovku položenú pozdĺž steny, prečo ju nedáte napríklad pod okno? Pozrite sa, aký efekt to môže mať.

Prečítajte si tiež
Pozor na tieto najčastejšie chyby pri zariaďovaní interiéru! Odborníci vám poradia, ako sa im vyvarovať

Aj otočenie jedálenského stola o 90 stupňov môže znamenať obrovský rozdiel. To, že máte nábytok položený rovnako tridsať rokov ešte nehovorí o tom, že je to takto správne a nemôže sa to zmeniť. Hľadajte preto uhol, ktorý zariadeniu (aj vám) bude viac vyhovovať.

Umiestnenie pohovky v obývačke pod okno

Premýšľali ste už nad umiestnením pohovky takto? Zdroj: iStock

Buďte minimalistami, ale v dobrom

Prípadne si položte otázku: Čo môžem pridať alebo odobrať, aby to prinieslo viac úžitku? Množstvo stoličiek v miestnosti môže byť dobrým začiatkom – máte ich šesť a využívate najviac štyri?

Nadbytočné množstvo zariadenia kazí dobrý dojem z bývania. Nechajte si preto toľko vecí, koľko skutočne potrebujete. Nestaňte sa ale úplnými minimalistami. Príliš veľa vecí prekáža rovnako, ako keď je ich príliš málo.

Minimalistický interiér

Pri realizovaní zmien v byte sa riaďte zásadou – ani veľa, ani málo. Zdroj: iStock

Dodajte izbám hĺbku a zaujímavosť

To sa týka aj dekorácií. Pracujte s tým, čo už máte – vymeňte tienidlá na lampách, premiestnite obrázky alebo zbierky – nájdite im nové miesto alebo spôsob, akým ich môžete vystavovať.

Ďalšie inšpirácie sme si pre vás pripravili aj v galérii

Napríklad si kúpte nové police a umiestnite ich na prázdnu stenu. Polica na knihy, ktorá siaha až po strop, poskytne dostatok úložného priestoru a miesto na vystavenie dekoratívnych predmetov. Práve tu môžete svojej obývačke dodať skutočnú hĺbku a zaujímavosť.

Zbierka kníh uložená v policiach

Zbierka kníh vynikne na nových policiach. Zdroj: iStock

Oživte priestor komfortnými materiálmi

Ak vás nebaví staré čalúnenie na pohovke, čo poviete na jeho oživenie pomocou deky alebo prikrývky? V súčasnosti sú dostupné mnohé materiály (vlna, plyš alebo mikrovlákno) a dizajny, z ktorých si určite vyberiete.

Ak uvažujete, že si zaobstaráte prikrývku na gauč, kde posadíte aj vašich hostí, je dôležité pri výbere myslieť na kúsok z odolnej tkaniny, ktorá sa dá ľahko vyprať.

Krémová vlnená deka ako doplnok starej pohovky

Staré čalúnenie dokážete ozvláštniť napríklad pomocou vlnenej deky. Zdroj: iStock

Pridajte farby do každého rohu

Miestnosti rovnako vynovíte využitím sýtych farieb. Môžete dať steny pokojne nanovo vymaľovať. Pritom sa držte farebnej schémy, ktorá štýlovo zapadá do vášho bývania. Prípadne si vyberte farby, ktoré prevládajú vo vašom šatníku a navodzujú vám pocit šťastia. Paleta by mala odrážať váš vkus, či ide o teplé a zemité tóny, alebo žiarivé a výrazné odtiene.

Prečítajte si tiež
Vankúše na sedačke: Koľko ich použiť, aby ste zmenili interiér, ušetrili a vyhli sa gýču?

Podobne postupujte aj pri výbere dekorácií – pohovku v zemitých farbách oživíte aj pridaním rôznofarebných vankúšov. Opäť nezabúdajte na pohodlie a komfort.

Farebné vankúše v interiéri obývačky

Farebnosť v interiéri získate aj pridaním rôznych vankúšov. Zdroj: iStock

Ďalšie efektné tipy za málo peňazí

  • Ak máte jednofarebné skrinky v kúpeľni, použite na ich ,,vsadené“ plochy samolepiacu tapetu (ak si trúfate, namaľujte na ne vlastný motív).
  • Položte vázu s čerstvými kvetmi všade tam, kde sa to hodí (v kúpeľni využijete aj umelý aranžmán) – navyše zelená pripomína prírodu a pôsobí upokojujúco.
  • Ak potrebujete úložný priestor, využite malý ,,príručný“ stolík – položte naň kvety, časopisy, knihy, prípadne ho dekorujte sviečkami.
  • Vyrobte si vlastnú tapetu – na stenu nalepte výstrižky z novín či vinylové platne. Dodáte tým izbe retro nádych a originalitu.
  • Starý nábytok skúste natrieť inou farbou – vdýchnete mu nový život a získate tak ďalší priestor na uloženie vecí.
  • Kúpte si arómodifuzér, vyberte si vhodné esenciálne oleje (citrusy, levanduľa alebo eukalyptus) a už len nechajte byt prevoňať príjemnou vôňou.
Zeleň v kúpeľni

Zeleň v kúpeľni vynoví priestor a prináša upokojenie. Zdroj: iStock

Text: Natália Turcovská
Foto: istock.com, pexels.com

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bytové textílie farby v interiéri interiérové doplnky minimalizmus
Zdieľať článok
Vyznáte sa v paradajkách? Skúsení pestovatelia vás prevedú ich čarovným svetom a prezradia, ktoré sú vhodné na dlhodobé uskladnenieZáhrada

Vyznáte sa v paradajkách? Skúsení pestovatelia vás prevedú ich čarovným svetom a prezradia, ktoré sú vhodné na dlhodobé uskladnenie

Namiesto kúpy hotového domčeka na náradie si ho postavili svojpomocneUrob si sám

Namiesto kúpy hotového domčeka na náradie si ho postavili svojpomocne

Aprílová záhrada plná sviežosti: Týchto 6 rastlín vám prinesie farby do jarnej kvetinovej výsadbyZáhrada

Aprílová záhrada plná sviežosti: Týchto 6 rastlín vám prinesie farby do jarnej kvetinovej výsadby

8 obľúbených vňaťových rastlín, ktoré sa zmestia do kvetináča a ulahodia očiam aj jazykuZáhrada

8 obľúbených vňaťových rastlín, ktoré sa zmestia do kvetináča a ulahodia očiam aj jazyku

Diskusia