Keď z ulice zbadáte 130-ročný dom, ani by vám nenapadlo, čo nájdete vo vnútri. Takýto interiér by ste v ňom zrejme nečakali!
Ako môže viktoriánsky dom splniť nároky moderného života, no pritom si zachovať svoju historickú atmosféru? Príkladom je dom s názvom Flow House – domov mladej rodiny, ktorý spája organické línie, remeselnú precíznosť a umelecké poklady do harmonického celku.
Minulosť v dialógu s prítomnosťou
Viktoriánsky dom v srdci kanadského Toronta, starý viac než 130 rokov, dostal vďaka rekonštrukcii od architektonického štúdia Dubbeldam Architecture + Design novú šancu na život. Pôvodná fasáda ostala nedotknutá, no interiér prešiel kompletnou premenou, aby zodpovedal potrebám kreatívneho páru s deťmi. Výsledkom je bývanie, ktoré odráža ich osobnosti, povolania aj spoločné zážitky a zároveň dokonale spája minulosť s moderným životným štýlom.
Úzky priestor
Dom má tri podlažia a miestnosti v nich navrhnuté tak, aby rodina mohla spolu tráviť čas, no zároveň mal každý svoje súkromie. Na prvom poschodí nájdeme denný priestor v podobe kuchyne a obývačky, druhé poschodie majú pre seba deti a tretie patrí rodičom s hlavnou spálňu, kúpeľňou a šatníkom.
Hoci dom má šírku len necelých päť metrov, pôsobí oveľa priestrannejším dojmom. Architekti využili šikovný trik – úzke miesta, ktoré by mohli navodzovať pocit stiesnenosti, plynule prechádzajú do otvorených miestností s vysokými stropmi. Táto stratégia kontrastu vytvára dynamiku, ktorá v dome prekvapuje na každom kroku. Priestor ožíva vďaka prirodzenému svetlu, nečakaným výhľadom a jemným krivkám, ktoré pôsobia skôr ako umelecké dielo než stavebný prvok.
Svetlé farby a veľa umenia
Interiér domu je plný odkazov na tradičné ručné práce a odráža umelecké cítenie domácich. Na každom kroku tu nájdete napríklad keramiku, ktorej sa venuje aj majiteľka domu. Aby tieto remeselné kúsky vynikli, architekti navrhli jednoduchú svetlú paletu farieb. V dome tak dominuje najmä biela na stenách a policiach, na ktorých sa okrem umenia vynímajú aj suveníry z rodinných ciest.
Neutrálnu paletu dopĺňa niekoľko farebných akcentov. Na väčšej ploche v kúpeľni je použitá modrá, živšie farby nájdeme aj na textíliách, svietidlách a ďalších dekoráciách v kuchyni, obývačke či chodbe. Vďaka nim pôsobí interiér originálne, ale aj útulne a optimisticky. Teplé tóny bieleho duba v podobe nábytku, podláh a obkladov dopĺňajú chladnejšie materiály, ako betón a mramor. Detaily, ako ručne tvarované hlinené lampy a mosadzné armatúry, vnášajú do priestoru hĺbku a nadčasovosť.
Organické krivky
Dominantou domu je špirálovité schodisko, ktoré prepája všetky podlažia. Svetlo zo strešného okna vytvára cez deň na jeho zábradlí hru tieňov, ktorá mení atmosféru priestoru. Oblúkové priechody medzi miestnosťami nielenže pôsobia esteticky, ale aj prirodzene rámujú pohľady do ďalších častí domu. Tento prvok dodáva interiéru pocit plynulosti a prirodzenej harmónie.
Kúsok prírody v meste
Dom je navrhnutý tak, aby využíval maximum prirodzeného svetla a prúdenia vzduchu. Veľké mahagónové posuvné dvere vedú na terasu na treťom poschodí a ďalšie na prízemí otvárajú kuchyňu do záhrady. Exteriér sa tak stáva prirodzeným rozšírením obytného priestoru a miestom pre odpočinok, čo je v prostredí rušných miest veľkým bonusom.
Záhradu a terasu rodina často využíva, preto je zadný dvor starostlivo premyslený. Rodina tu má priestor určený na hranie, vonkajšie stolovanie a relax, ale aj úzke kvetinové záhony a bujnú zeleň, z ktorej sa môžu tešiť prakticky celý rok. V exteriéri sa tiež odráža inšpirácia z miest, ktoré rodina navštívila, napríklad v podobe tehlových dlaždíc a farby záhradného nábytku, pripomínajúce teplé arabské krajiny.
Flow House
Štúdio: Dubbeldam Architecture + Design
Projektový tím: Heather Dubbeldam, Andrew Snow, Krystal Kramer, Gigi Presentey, Omkar Kulkarni, Scott Sampson
Lokalita: Toronto Ontario
Plocha: 232 m²
Text: Lucia Blažiová
Foto: Riley Snelling