Zdroj: Anna Pleslová

Problémy neobišli ani architekta, pre veľkosť okna sa musel naťahovať s úradmi. Pre svoju rodinu vytvoril v horách úžasné miesto na relax

11. 12. 2024
Zdieľať

Novostavba rodinnej chaty v Krkonošskom národnom parku (KRNAP) v obci Horná Malá Úpa. Návrh stavby – jej objemu, materiálového riešenia, ako aj plochy zasklenia – podliehal prísnym požiadavkám KRNAP-u a stavebnej komisie obce.

Najzaujímavejšie realizácie vznikajú, keď architekt navrhuje bývanie či víkendovú chatu pre vlastnú rodinu. Zakladateľ štúdia OK PLAN ARCHITECTS Luděk Rýzner si pre svoju víkendovú chalupu vybral čarovné prostredie Krkonôš, konkrétne obec Horná Malá Úpa. V tejto lokalite jeho štúdio realizovalo už niekoľko stavieb, preto ju dôverne poznal.

Moderná chata v Krkonošiach s drevenou fasádou a plechovou sedlovou strechou s vikerom na kopci v prírodnom prostredí.

Chata, ktorú architekt navrhoval pre vlastnú rodinu, musela podliehať prísnym pravidlám národného parku. Zdroj: Anna Pleslová

V krajine prísnych pravidiel

Hoci sa zdá, že keď architekt navrhuje bývanie či „boudu“ pre seba, nenarazí na žiadne prekážky, nebolo to také jednoduché. V oblasti Krkonošského národného parku platia prísne stavebné regulatívy a na výstavbu dohliada aj stavebná komisia obce. Každý aspekt návrhu – od objemu chaty cez výber materiálov až po veľkosť a umiestnenie presklených plôch – musel spĺňať prísne pravidlá.

Prečítajte si tiež
Takto by mohol vyzerať splnený sen o dôchodku. Rodičia architekta vymenili mesto za lesy a hory, syn sa im postaral o úžasné bývanie

Okno s výhľadom na Sněžku

Chata, ktorú sám architekt a investor v jednej osobe nazýva „rodinná bouda“, stojí na vrstevnici strmého svahu a vzhľadom na skalné podložie je založená na základovej doske. Z prístupovej cestičky sa dostanete k hlavnému vstupu, ktorý vedie priamo na prízemné podlažie, navrhnuté ako denná zóna. 

Centrálnym motívom obytného podlažia je veľké fixné okno s výhľadom do blízkeho údolia, na vrcholy Krkonôš a neďalekú Sněžku. V podkroví je relaxačná časť, ktorej okrem troch spální a dvoch kúpeľní nechýba ani sauna s odpočinkovou zónou. 

Miestnosť v chate v Krkonošiach so sivou sedačkou, pracovným aj oddychovým kútom a dreveným sedení pri veľkoformátovom okne.

Veľkoformátové okno s výhľadom do údolia a drevenou lavičkou je fantastickým miestom na leňošenie, pitie kávy a užívanie si skvelých výhľadov. Zdroj: Anna Pleslová

Konštrukčné riešenie

Prízemie je zrealizované klasickou murovanou technológiou so zateplením a prevetrávaným dreveným obkladom z opáleného dreva. Podkrovie tvorí klasický hambálkový krov s kovovými prvkami pre zvýšenie flexibility dispozície. Krytina je z hliníkového plechu s povrchovou úpravou v antracitovom odtieni.

Prečítajte si tiež
Po zatvorení dverí sa poschodie mení na samostatný byt. Ako vyzerá dom architekta, v ktorom má súkromie prioritu?

Moderné technológie a úspora

Mimoriadnu pozornosť venovali architekti výberu technológií. Vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody zabezpečuje tepelné čerpadlo zem – voda (2x zemný vrt), ktoré podporujú fotovoltické panely, umiestnené na nepohľadových plochách strechy. Prebytočná energia sa automaticky ukladá do batérií. Nemenej moderný je systém vetrania pomocou riadenej rekuperácie, navyše domáci môžu všetko ovládať na diaľku prostredníctvom internetového rozhrania. Vŕtaná studňa slúži ako záložný zdroj pitnej vody a dažďová steká zo striech priamo na pozemok.

Chata v Krkonošiach s drevenou fasádou, plechovou strechou so slnečnými kolektormi a výhľadom na okolité lesy.

Fotovoltické panely sú pred zrakmi okoloidúcich ukryté na zadnej strane strechy. Zdroj: Anna Pleslová

Prednosť lokálnym remeselníkom

Pre majiteľa a architekta v jednej osobe bolo dôležité podporiť miestnych remeselníkov a použiť lokálne materiály. Takmer všetky remeselné práce zabezpečili firmy z neďalekého okolia. Napríklad vonkajšie spevnené plochy sú dláždené žulovými odsekmi z mrákotínskeho lomu, plynulo nadväzujúcimi na oporné múriky, ktoré skladali nasucho miestni kamenári. Kameň na tieto múriky pochádza priamo z miesta stavby a bol vyťažený počas výkopových prác. O záhradné úpravy sa postarala miestna záhradná architektka Petra Loffelmannová.

Prečítajte si tiež
Toto je miesto, kde sa dá zabudnúť na stres a starosti. Nenápadná chata v malebnom kraji ponúka rodine priestor na perfektný relax

Jedálenský kút

Monotónnosť dreveného interiéru v dennej zóne narúša niekoľko výrazných prvkov. Prvým z nich je veľký kameň, v ktorom je ukrytá kuchynská linka a drez. Pohľad upútajú aj dva výrazné čierne lustre visiace nad masívnym jedálenským stolom pre šesť osôb. V otvorenom priestore mu dávajú náležitý význam. Z kuchynskej časti môžete vyjsť na terasu, ktorá je po boku hlavného vjazdu do chaty.

Pohľad od dreveného jedálenského stola so stoličkami do kuchyne s kuchynskou linkou z kameňa v chate v Krkonošiach.

Jednoduché, ale výrazné čierne lustre dávajú dennej zóne dynamiku. Zdroj: Anna Pleslová

Kuchyňa

Kuchyňu v klasickom poňatí zastupuje moderný ostrovček, v ktorom sú zabudované všetky potrebné spotrebiče i drez. Kameň ako chladný materiál vyrovnáva množstvo použitého teplého dreva, ale farebnosťou zapadá do celkovej schémy interiéru. Vďaka svahovitému pozemku vidíte z okien pri kuchynskej linke do korún stromov a na protiľahlé vrchy. 

Kuchynská linka z kameňa s varnou doskou a drezom pri vysokých oknách s výhľadom na les v chate v Krkonošiach.

Tradičnú kuchynskú linku v chate nenájdete. Celú jej funkciu na seba prebral moderne poňatý kuchynský ostrov z kameňa. Zdroj: Anna Pleslová

Obývačka

Keď prídete na návštevu do „rodinnej boudy“, najviac času strávite v obývacej časti dennej zóny, ktorej architekti hovoria „světlice“. Tá je celá prevoňaná drevom. Architekti do dreveného obkladu v tejto časti stavby obliekli steny aj strop, podlahy pokrývajú parkety. Obytné podlažie je prístupné z terénu, ktorý bol upravený len v bezprostrednej blízkosti samotného domu.

Obývacia časť drevom obloženej dennej zóny na chate v Krkonošiach so svetlosivou sedačkou a dreveným stolíkom.

Obývačka s dreveným obložením stien aj stropu má atmosféru horskej chaty. Zdroj: Anna Pleslová

Denná zóna

Otvorený priestor prízemia chaty sa vďaka najväčšiemu oknu v rámci celej stavby teší krásnemu výhľadu na Sněžku. Do okna si môžete sadnúť či ľahnúť a sledovať prírodu okolo. Architekti netaja, že oň bojovali so stavebným úradom obce, pretože v lokalite platia prísne regulatívy, nielen čo sa týka objemu a materiálov stavby. Týkajú sa aj veľkosti a orientácie presklení – okien a dverí.

Prečítajte si tiež
Získať povolenia bolo výzvou, úrad kontroloval i kvalitu vápna. V historickom dome nakoniec vznikli pôsobivé apartmány

Aká by to bola horská chata bez kachľovej pece? Táto je špecifická. Ručne vyrábaný obklad a miesto na zahriatie citeľne zútulňujú charakter modernej chalupy. Pec navyše ohrieva aj pracovný kút.

Miestnosť v chate v Krkonošiach so sivou sedačkou, pracovným aj oddychovým kútom na pecii.

Posedenie či „poležanie“ na peci vás okamžite zohreje, aj keď je vonku severák. Zdroj: Anna Pleslová

Kúpeľňa so saunou

Ideálne miesto na zahriatie po prechádzke či športe vonku domácim poskytuje sauna. Nadväzuje na sprchovací kút a hlavnú kúpeľňu na poschodí. 

Moderná kúpeľňa s drevenou skrinkou s kamenným umývadlom, preskleným sprchovým kútom a vchodom do sauny.

Všimnite si v originálne kamenné umývadlo v kúpeľni. Dizajnovo ladí s kuchynským ostrovom v dennej zóne. Zdroj: Anna Pleslová

Spálňa

Podkrovie stále vonia drevom, ale uzemňuje ho biela omietka stien. Každá z troch spální ponúka odlišné výhľady. Dávame palec hore úložnému priestoru v záhlaví postele a pultu z dreva oproti.  

Spálňa v chate v Krkonošiach s drevenou posteľou, zeleným kreslom v retro štýle a kobercom v dizajne zvieracej srsti.

Motív dreva sa opakuje aj v spálni, ale je zjemnené bielymi kvietkami. Miestnosť tak pôsobí presvetlenejšie. Zdroj: Anna Pleslová

V skratke

Ateliér: OK PLAN ARCHITECTS, s. r. o.
Autori: architekt Luděk Rýzner
Lokalita: Horná Malá Úpa, Česko
Zastavaná plocha: 165 m²
Úžitková plocha: 238 m²
Obstavaný priestor (bez základov): 1 204 m³
Realizácia: 2022 – 2023
Generálny dodávateľ: 3K Stavby
Dodávateľ interiéru: ČADAS

Text: Sabína Zavarská
Foto: Anna Pleslová
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevo v interiéri fotovoltické panely novostavba Tepelné čerpadlo
Zdieľať článok
Záujem o fotovoltiku klesol, domácnosti čakajú na dotácieASB.sk

Záujem o fotovoltiku klesol, domácnosti čakajú na dotácie

Fotovoltických panelov na strechách domov pribúda. Ich návratnosť však nie je taká rýchlaASB.sk

Fotovoltických panelov na strechách domov pribúda. Ich návratnosť však nie je taká rýchla

Pripravuje sa ďalší skupinový nákup, tento raz tepelných čerpadielASB.sk

Pripravuje sa ďalší skupinový nákup, tento raz tepelných čerpadiel

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Diskusia