Naozaj bol toto kláštor? V starej budove však strohosť nečakajte, tento byt vám ukáže, ako má vyzerať elegantný interiér!
Renováciou, ktorá trvala viac ako dva roky, vzniklo bývanie pre pár klenotníkov. Architektonické štúdio Pelizzari Studio spojilo historické hodnoty pôvodnej stavby s nádychom elegantnej moderny. Loft s industriálnou náladou pripomína tvary typického lombardského skladu s vnútorným dvorom.
Historická budova v centre mesta Brescia, v ktorej sa dnes nachádza inšpiratívny byt dvoch klenotníkov, bola postavená v 17. storočí ako kláštor. V polovici 20. storočia v nej sídlilo múzeum. Architekti z ateliéru Pelizzari Studio riešili absolútnu premenu funkcie priestorov s citom k minulosti i umeniu. Pridali mu industriálny nádych, vďaka čomu vznikol byt s neobvyklou intenzívnou atmosférou.
Poznanie, know-how a rešpekt
Celková premena trvala dva roky, ale Pelizzari Studio viedlo prvú rekonštrukciu budovy už pred desiatimi rokmi. Vďaka tomu, že architekti stavbu poznali dokonale vrátane jej minulosti a prípadných nedostatkov, počas druhej rekonštrukcie, ukončenej v roku 2023, vytvorili izby s jedinečnou živou atmosférou. Interiér vylepšujú vzácne diela súčasného umenia a orientálne doplnky, nazbierané počas ciest po svete.
Niet pochýb, že za výsledným dielom je know-how tímu architektov a ich odborné znalosti v oblasti obnovy, ktoré umožnili zachovať a renovovať konštrukčné časti budovy vrátane starých tehlových obvodových múrov. Sami priznávajú túžbu rešpektovať genia loci a pôvodný kontext stavby. Rovnako sa snažili zachovať všetku okolitú zeleň, ktorá predtým slúžila ako zeleninová záhrada.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Medzi umením a funkčnosťou
Výsledkom premeny je byt s veľkým centrálnym priestorom, ktorý zahŕňa obývaciu izbu, kuchyňu, hlavnú spálňu a priestor pre hostí. Časti bytu zjednocujú upravené pôvodné podlahové dosky zo smrekovcového dreva. Živá synergia materiálov a textúr i dialóg medzi rôznymi formami nábytku sú citeľné.
Pokiaľ ide o interiérový dizajn a dekor, všetky kúty bytu sa pohybujú medzi umením a funkčnosťou. „Každý prvok nachádza rovnováhu na nekonečnej ceste medzi racionalitou a zmyselnosťou, akoby chcel rozprávať o živote tých, ktorí žijú v týchto priestoroch,“ opisujú svoje dielo autori projektu.
Čerešničkou na torte je pedantne riešené osvetlenie, ktoré zvýrazňuje charakteristické črty domu.
Jedáleň
Napohľad dlhá úzka miestnosť nadväzuje na centrálny priestor. Vstupný portál ju delí na dve časti – oddychovú s klavírom a kultovou leňoškou a jedálenskú s veľkým sivým stolom. Atmosféru dotvára nielen množstvo obrazov, ale aj sochárske svietidlá a vázy.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Barový kút
Do jedného z kútov veľkej obývačky architekti postavili barový pult. Aby vizuálne oddelili stenu za ním od ostatných múrov, použili sivú tapetu, na ktorej vynikne svetlý obraz. Barová skrinka i čalúnené stoličky sú z dielne autorov premeny.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Kuchyňa
Okrem samotnej jedálne v oddelenom priestore sa dá stolovať aj priamo v kuchyni. Tá ma z celého interiéru asi najindustriálnejší dizajn. Kombinácia textúrovaného dreva s čiernym kovom, čiernym zabudovaným drezom, striebornými svietidlami a stolom s mramorovou doskou však pôsobí útulne a príjemne. Do veľkej miery vďaka trom vysokým oknám a stropom vo výške štyri metre.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Obývačka
Mix rôznych štýlov, návrhy na mieru, viaceré druhy textílií, vtipné i výrazné umelecké diela charakterizujú pestrosť obývačky. Autori interiéru vyberali materiály do posledného detailu – pohrali sa s čalúnením kresiel, sedačiek, poťahom vankúšov.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Hlavná spálňa
Sivo-hnedá kombinácia po čase nudí. Preto v hlavnej spálni nájdete výrazné cyklámenové doplnky a, samozrejme, dekorácie z Orientu.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Vnútorný dvor
Neodmysliteľným plusom lombardského bývania je vnútorný dvor, ktorý funguje ako vonkajšia obývačka. Podobné dvory mali takmer všetky staré technické stavby a sklady. Po premene vznikol vertikálne členený priestor s cyklámenovými pohovkami, množstvom zelene a ohniskom osadeným o úroveň nižšie. I tu nájdete orientálne dekorácie, ktoré sa miešajú s pôvodnou miestnou architektúrou.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Art Allure
Premena historického kláštora na bývanie v umeleckom štýle.
Projekt interiérového dizajnu: Pelizzari Studio
Realizácia: 2023
Použité materiály:
- jedáleň – pôvodné tehlové obvodové múry nafarbené nabielo
- podlaha dosky zo smrekovcového dreva
- stôl v kuchyni a v obývačke mramorový vzor
Text: Sabína Zavarská
Foto: Mattia Aquila
Zdroj: Pelizzari Studio, Časpis Môj dom