Zdroj: Marc Lins

Našli by ste ho až na konci cesty, ale oplatí sa hľadať. Od okien vo víkendovom dome nebudete vedieť odtrhnúť oči! (video)

09. 09. 2024
Zdieľať

Kontajnerový dom zo 60. rokov nebolo ekonomické ani rozšíriť, ani prestavať. Architekti zo štúdia Architektur Schweighofer však na novú rekreačnú chatu využili základy pôvodnej stavby, a tak proporcionálna podoba zostala. Vďaka veľkým oknám a použitiu dreva ponúka rodine majiteľov úplne nový zážitok.

Architekti hneď po dôkladnej prehliadke kontajnerového domu zo 60. rokov vedeli, že žiadna prestavba alebo rozšírenie starej stavby nie je vhodné riešenie. Rozhodli sa využiť existujúce základy a ich rozmery pre novú budovu, ktorá dnes slúži majiteľovej rodine. Chatu posunuli oproti pôvodnej polohe o 1,5 metra smerom do údolia. Vznikol tak atraktívny priestor pred domom s betónovou fontánou.

Minimalistický čierny dom s veľkoformátovým oknom a terasou v horskom prostredí so zeleňou.

Od začiatku vedeli, že kontajnerový dom zo 60. rokov sa nebude dať prerobiť. A tak na existujúcich základoch postavili novú. Zdroj: Marc Lins

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Sebavedomá, ale lokálna

„Naším cieľom bolo zachovať proporcie, formu a orientáciu v súlade s okolitými budovami a zároveň dosiahnuť modernú, sebavedomú stavbu, ktorá reprezentuje regionálne stavebné metódy,“ vysvetľuje hlavný architekt Stefan Schweighofer. Novostavba má masívnu drevenú konštrukciu, ktorá ponúka nielen štrukturálne a tepelné výhody, ale aj príjemný teplý povrch v interiéri. Steny a stropné prvky sú zostavené z detailne naplánovaných prefabrikátov s pripravenými otvormi pre inštalácie.

Prečítajte si tiež
Novostavba obklopená vidieckymi domami rebeluje voči susedom. Architekti vybočili z tradície, aby dali majiteľom perfektný domov

Trojrozmerný zážitok

Dom leží na konci cesty a jedinou možnou prístupovou cestičkou k nemu je 70 schodov dlhé schodisko. Neodmysliteľným prvkom, ktorý vytvára v interiéri jedinečnú atmosféru, sú starostlivo umiestnené okenné otvory tak, aby poskytovali výhľady na okolitý les Bregenzerwaldu. Vďaka konštrukcii prispôsobenej svahu a rôznym úrovniam podlahy vznikli tri hlavné podlažia: suterén, prízemie a galéria. Autori chaty tvrdia, že toto členenie umožňuje jedinečný trojrozmerný zážitok z bývania.

Minimalistický čierny dom s veľkoformátovým oknom a terasou v horskom prostredí, obklopený stromami.

Hoci je dom nový, architekti stavili na tradičný vzhľad so sedlovou strechou a jednoduchou fasádou. Zdroj: Marc Lins

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Kontrast medzi súkromným a otvoreným

Ďalším dôležitým prvkom tohto projektu je kontrast medzi útulnými súkromnými a otvorenými, spoločenskými priestormi. Spálne sú zámerne malé, s nízkymi stropmi, zatiaľ čo kuchyňa, jedáleň a obývacia izba sú otvorené. Spoločenskú zónu spája s exteriérom veľké posuvné okno. Rôzne úrovne podlahy na prízemí priestor spríjemňujú a zároveň vyčleňujú jednotlivé funkcie.

Čierna konštrukcia domu so sedlovou strechou obsahuje len to najnutnejšie. Plne sa prispôsobuje svahu a okolitej krajine, no zachováva si sebavedomý vzhľad.

Prečítajte si tiež
Nenápadnú chatu by ste si zvonku možno ani nevšimli. Vnútri objavíte úžasné bývanie, kde vládne pohoda a odpočinok

Jedálenský kút

Na najnižšej úrovni prízemia sa nachádza kuchyňa s jedálenským kútom a výstupom na terasu s nádherným výhľadom. Sklenené zábradlie terasy minimalizuje hranice medzi interiérom a exteriérom. Všetok nábytok je jednoduchý, vnútri dominuje svetlé drevo, ktoré je aj na stenách a schodoch.

Interiér horského domu s drevenými stenami, jedálenským stolom a výhľadom na panorámu hôr.

V štvorcovom okne sa dá pohodlne posedieť a v tichosti vnímať krásu prírody. Zdroj: Marc Lins

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Pohľad zo svahu

Masívne drevo zviditeľňuje statickú kostru budovy, svetlý interiér kontrastuje s tmavým drevom vonkajšieho obalu. Vždy je však hmatateľné a vnútri cítiť jeho vôňu. Okenné otvory zvonku napovedajú, aké bude vnútorné členenie priestorov. Keď vojdete dnu, zistíte, že sú umiestnené presne podľa výhľadov, ktoré poskytujú. Stupňovitú konštrukciu budovy architekti prispôsobili svahovitému terénu, ktorá zároveň prináša zaujímavý priestorový zážitok vnútri.

Minimalistický čierny dom v horskom prostredí so zeleňou.

Zvonku vás upúta jeho čierna farba, vo vnútri prekvapí vôňa dreva i dychberúce výhľady. Zdroj: Marc Lins

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Galéria

Rôzne úrovne podláh definujú rozdielne funkčné zóny. Najnižšie v rámci prízemia je kuchyňa s jedálenským kútom. O pár schodov vyššie je obývačka s rohovým gaučom, z ktorej sa po oceľovom schodisku dostanete na galériu. Tu, pod strešným oknom, dostalo priestor dvojlôžko so samostatnou kúpeľňou. Všimnite si šikovné využitie priestoru pod schodiskom.

Interiér víkendového domu v horách so vstavaným krbom vedľa úložného priestoru na drevo a minimalistickej kuchyne.

Každá úroveň výšková má samostatnú funkciu. Najvyššia galéria je venovaná odpočinku, poschodie nižšie je spoločenské. Zdroj: Marc Lins

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Spoločenská zóna

Na jednej strane fotografie (zľava) je vstup z ulice do úrovne prízemia, na opačnej strane by ste neverili, že ste na prízemí. Prudší svah a architektúra stavby vás pocitovo vynesú na terasu nad kopcom – pritom je v tej istej rovine ako vstup.

Prečítajte si tiež
Z kaplnky na nádhernom vidieku bola už len ruina. Očarený architekt z nej urobil víkendové bývanie, z ktorého nebudete chcieť odísť

Hneď vedľa kuchyne, len o 8 schodov vyššie, sa nachádza útulná obývačka. Nechýba v nej pohodlný gauč ani zásoby dreva. Centrom obytného priestoru je kozub, okolo ktorého sa obtáčajú úrovne všetkých obytných miestností. Stredobodom chaty je však nielen vizuálne, ale aj funkčne. Dôležitú úlohu zohráva aj strešné okno.

Otvorený interiér s krbom, dreveným stropom a jedálenským priestorom.

Centrom spoločenskej zóny je kozub, ako sa na správnu chatu či víkendový dom v kopcoch patrí. Zdroj: Marc Lins

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Les aj vo vnútri

Minimalistické riešenie interiéru ožíva vďaka prirodzenému svetlu zvonka. Každú dennú i nočnú hodinu vytvára zaujímavé scenérie. Steny a stropy sú vyrobené z krížom lepeného dreva. Príjemné podmienky vnútri počas celého roka zabezpečuje zateplenie 20 cm drevovláknitými doskami, ktoré sú prekryté odvetranou uzavretou drevenou fasádou (falcované debnenie) s minerálnym náterom.

Minimalistický interiér s veľkými oknami a výhľadom na hory.

Dom poskytuje úchvatné výhľady prakticky z každého miesta. Zdroj: Marc Lins

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Kúpeľňa

Ani obmedzený priestor nemusí vyzerať zle, ak použijete tmavé farby v kombinácii so svetlejším drevom, zrkadlami a zaujímavými doplnkami. Táto kúpeľňa sa dá závesmi rozdeliť tak, ako potrebujete. Vzadu je toaleta, vpredu umývadlo so zrkadlom a uprostred sprcha. Tá má závesy po oboch stranách.

Rekreačný dom Kaltenbrunnen

Náhrada kontajnerového domu zo 60. rokov.

Ateliér: Architektur Schweighofer, architektur-schweighofer.at
Hlavný architekt: Stefan Schweighofer
Lokalita: Bregenzerwald, Rakúsko
Realizácia: 2019 až 2020

Text: Sabína Zavarská
Foto: Marc Lins
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: chata drevená fasáda novostavba víkendový dom
Zdieľať článok
Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový životDom z tehly

Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový život

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Projektant si navrhol pasívny dom z tehly: Využil jednovrstvové murivoDom z tehly

Projektant si navrhol pasívny dom z tehly: Využil jednovrstvové murivo

Čarovné tehlové chaty: Novostavby s dušou starého vidiekaDom z tehly

Čarovné tehlové chaty: Novostavby s dušou starého vidieka

Diskusia