Zdroj: Matúš Nedecký

Byt pre mladú rodinu je iný, ako sme dnes zvyknutí. Vďačí za to drevu a zdedenému nábytku

21. 03. 2023
Zdieľať

Byt pre mladú rodinu na Bernolákovej ulici v Bratislave už na prvý pohľad vyniká spomedzi moderných minimalistických interiérov, na ktoré sme dnes zvyknutí. Príbeh jeho rekonštrukcie vyplynul z viacerých jedinečných faktorov. Patrí k ním aj výber architektov – so štúdiom plus 2 architekti majú majitelia už dlhší vzťah, vďaka predchádzajúcim spoločným projektom.

Štvorizbový byt v projekte Stein 2 v základnom štandarde majiteľom nevyhovoval (laminátové podlahy či dvere s drevodekorom). Dispozícia bola v princípe použiteľná, ale pár malých úprav prispelo k jej funkčnosti. Už pri prvej konzultácii mladého páru s malým dieťaťom a architektov bolo jasné, že do interiéru pribudnú tradičné prírodné materiály.

obývačka s dubovou parketovou podlahou vintage stolom a stoličkami a modrými kreslami

V hlavnom obytnom priestore, ktorý spája funkciu kuchyne, jedálne a obývačky, dominujú zdedený masívny stôl, stoličky a kreslo. Zdroj: Matúš Nedecký

Dub, biele steny a zdedený nábytok

Laminátovú podlahu nahradila krásna dubová podlaha kladená do vzoru stromčeka, dub našiel miesto aj v iných prvkoch – dvere, kuchynská linka. Základom celého bytu po úprave sa stala práve kombinácia dreva a bielych stien. Čerešničkou na torte atmosféry bytu je rodinné dedičstvo vo forme autentického nábytku. Cieľom architektov bolo všetko zladiť tak, aby byt získal vyšší štandard vďaka použitým materiálom a zároveň niesol atmosféru niekdajších staromestských bytov.

detail okrúhleho vintage stola vľavo knižnica s čiernymi dvierkami aj otvorenými policami, modré kreslo

Cieľom architektov bolo všetko zladiť tak, aby byt získal vyšší štandard vďaka použitým materiálom a zároveň niesol atmosféru niekdajších staromestských bytov. Zdroj: Matúš Nedecký

Tyrkysové textílie, geometrické vzory, prvky opotrebovania

V hlavnom obytnom priestore, ktorý spája funkciu kuchyne, jedálne a obývačky, dominujú zdedený masívny stôl, stoličky a kreslo. Viditeľné prvky opotrebovania pripomínajú staré časy a pôvod tohto nábytku. Drevenú podlahu a dubovú dyhu ošetrenú matným olejom vyvažuje čierny a biely laminát.

Prečítajte si tiež
Čo vzniklo z pôvodne tmavého prízemia radového domu v Trnávke s nelogickou dispozíciou? Štýlové a vzdušné bývanie pre mladý pár!

Osviežujúcim prvkom sú tyrkysové textílie – závesy, poťah na kresle, vankúše. Všimnite si, že celý interiér spája geometrický vzor, ktorý sa objavuje v záhlaví postele, za pracovným stolom, ale aj v izbe na koberci – vždy v inej farbe.

pracovňa s monitorom, dreveným nábytkom a geometrickým vzorom na modrej stene

Celý interiér spája geometrický vzor, ktorý sa objavuje v záhlaví postele, za pracovným stolom, ale aj v izbe na koberci – vždy v inej farbe. Zdroj: Matúš Nedecký

Stolárske prvky v každej miestnosti

„Pri úpravách bytu sme kládli dôraz na funkčné a praktické rozčlenenie priestoru. To sa odrazilo na stolárskych výrobkoch, ktoré sú nosným prvkom interiéru. Do vstavanej obývačkovej steny sme zakomponovali dvere do spálne a komory, ktorá v pôvodnom dispozičnom riešení bytu chýbala. Tento priestor vznikol odstránením časti priečky,“ konkretizujú autori inšpiratívnej rekonštrukcie Števo Kačáni, Janko Kamenský, Katka Laššáková.

kuchyňa s bielo dubovou linkou

Nadštandardnú úroveň získal použitím kvalitných materiálov, stolárskymi prácami na mieru a tiež vďaka zvolenému osvetleniu, ktoré na jednej strane upozorňuje na jedinečné detaily a na strane druhej dotvára príjemnú domácku atmosféru. Zdroj: Matúš Nedecký

Moderný nadštandard s odkazom na minulosť

Celá premena bytu v bývalom areáli pivovaru Stein vyústila do netypického, príjemného interiéru, ktorý má všetky moderné funkcie, ale zároveň odkazuje aj na históriu bratislavských staromestských bytov. Nadštandardnú úroveň získal použitím kvalitných materiálov, stolárskymi prácami na mieru a tiež vďaka zvolenému osvetleniu, ktoré na jednej strane upozorňuje na jedinečné detaily a na strane druhej dotvára príjemnú domácku atmosféru.

Prečítajte si tiež
Mladý pár stavil pri rekonštrukcii bytu na sklobetón. Odvážne riešenie neľutuje

Byt pre mladú rodinu Stein 2

architektonický ateliér: plus 2 architekti

architekti: Števo Kačáni, Janko Kamenský, Katka Laššáková

lokalita: Bernolákova, Bratislava

plocha: 92 m2

realizácia: 2020, 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Matúš Nedecký

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byt pre mladú rodinu byty byty v Bratislave dubové parkety starožitný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia