Zdroj: KUBA&PILAŘ ARCHITEKTI s.r.o.

Rodinný dom so zelenou strechou, s moderným svetlým interiérom a výhľadom na hrad

31. 01. 2022
Zdieľať

Na svahovitom teréne v prieluke medzi rodinnými domami vyrástol dom, ktorý je navrhnutý na pôdoryse úzkeho obdĺžnika s orientáciou na sever. Krásne výhľady do údolia rieky Dyje a na protiľahlé skalné svahy sú najväčšou devízou obytného priestoru. Svetlý interiér s modernými dizajnovými doplnkami je v kontraste so zelenými plochami, ktoré dom nielen obtekajú, ale taktiež pokrývajú v podobe zelenej strechy.

Terén pozemku je veľmi svahovitý, má pôvodnú terasovú úpravu s kamennými stenami. Nad protiľahlým brehom sa dvíha skalná stena so Znojemským hradom, Rotundou sv. Kataríny a Kostolom sv. Mikuláša. Okolitá zástavba je veľmi rôznorodá, ide najmä o jednopodlažné alebo dvojpodlažné rodinné či bytové domy.

Rodinný dom so zelenou strechou medzi domami

Severná časť domu, ktorá je orientovaná k nábrežiu, je skosená a tvorí šikmú strechu nadväzujúcu na strechy susedných domov. Zdroj: KUBA&PILAŘ ARCHITEKTI s.r.o.

Forma navrhnutého rodinného domu je najviac determinovaná tvarom, profilom a orientáciou pozemku. Jeho minimálna šírka, veľká strmosť svahu a orientácia na sever udávajú základné tvarové parametre objektu. Dom je preto navrhnutý na pôdoryse úzkeho obdĺžnika, ktorý ctí prevládajúcu uličnú čiaru zo severnej strany a odstupy od susedných budov.

Prečítajte si tiež
Zimná záhrada ako pasívny zdroj energie. Chata so zelenou strechou sa dočkala oživenia

Dom má od nábrežia tri nadzemné podlažia a zo strany svahu jedno. Severná časť domu, ktorá je orientovaná k nábrežiu, je skosená a tvorí šikmú strechu nadväzujúcu na strechy susedných domov. Zvyšná časť vrchnej hmoty pokračuje plochou strechou.

Zelená kvetinová stena v lesklej bielej chodbe domu

Architekti vytvorili v dome krásne detaily. Zdroj: KUBA&PILAŘ ARCHITEKTI s.r.o.

Strecha je po celej svojej ploche zelená a opticky prechádza do stúpajúcej záhrady. Do zelenej plochy strechy sú vyrezané dva asymetricky umiestnené okenné otvory detských izieb a obytného priestoru. Východná stena hmoty je vysunutá a ustúpená, čo umožňuje presvetlenie spálne a priestoru chodby na 2. NP.

Obývačka v modernom dome s výhľadom na hrad Znojmo

Práve krásne výhľady do údolia rieky Dyje a na protiľahlé skalné svahy s významnými historickými pamiatkami Znojma sú najväčšou devízou obytného priestoru a celého rodinného domu. Zdroj: KUBA&PILAŘ ARCHITEKTI s.r.o.

Hlavný obytný priestor je umiestnený na najvyššom podlaží a je prepojený s vonkajšou terasou a záhradou na južnej strane. Vďaka tomu, že obytný priestor nie je po celej svojej dĺžke delený, môže využívať ako južné slnko prechádzajúce zo záhrady presklenou stenou jedálenskej časti, tak výhľady na sever do údolia. Práve krásne výhľady do údolia rieky Dyje a na protiľahlé skalné svahy s významnými historickými pamiatkami Znojma sú najväčšou devízou obytného priestoru a celého rodinného domu.

Moderný rodinný dom s terasou a zelenou strechou s výhľadom na hrad v Znojme

Nosné konštrukcie domu sú zo železobetónu a ocele. Zdroj: KUBA&PILAŘ ARCHITEKTI s.r.o.

Vjazd i vchod do domu je z nábrežnej ulice. Pozdĺž domu je navrhnuté vonkajšie schodisko na zaistenie dostupnosti terás a záhrad nad domom. Na 1. NP je parkovanie jedného vozidla zaistené v garáži, na tejto úrovni sa nachádza aj technická miestnosť s tepelným čerpadlom a vzduchotechnikou. Vedľa vstupu je umiestnená pracovňa, presvetlená z nábrežia veľkým oknom.

Prečítajte si tiež
Perfektné útočisko počas pandémie našli v zrekonštruovanej hospodárskej budove
Moderný dom s minimalistickou bielou jedálňou s východom na terasu

Kuchynský pult rozdeľuje obytný priestor na severnú časť s pohovkami a kozubom a na južnú časť s jedálenským stolom s možnosťou otvorenia na vonkajšiu terasu. Zdroj: KUBA&PILAŘ ARCHITEKTI s.r.o.

Na 2. NP je spálňa rodičov s vlastnou kúpeľňou, hosťovská izba, 2 detské izby, veľká kúpeľňa a miestnosť na domáce práce. Na 3. NP je obytný priestor, do ktorého je osadený uzavretý box s toaletou a špajzou. Do tohto boxu je vstavaná časť kuchyne a kozub. Kuchynský pult rozdeľuje obytný priestor na severnú časť s pohovkami a kozubom a na južnú časť s jedálenským stolom s možnosťou otvorenia na vonkajšiu terasu.

Moderný dom s minimalistickou bielou jedálňou s východom na terasu

Terasa. Zdroj: KUBA&PILAŘ ARCHITEKTI s.r.o.

Nosné konštrukcie domu sú zo železobetónu a ocele. Fasádne obklady sú z hliníkových čiernych plechov. Okná v celom dome sú z hliníkových rámov, bočná stena vnútorného schodiska je z mliečneho profilového skla. Skladba zelenej strechy je zložená z niekoľkých vrstiev drenážnych, filtračných a ochranných fólií. Dom je vykurovaný tepelným čerpadlom zem – voda a má vnútorné teplovzdušné vetranie s rekuperáciou.

Autori interiéru: Ladislav Kuba, Tomáš Pilař, Norbert Walter, KUBA&PILAŘ ARCHITEKTI s.r.o.

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2021

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: Interiér roku minimalizmus rodinný dom svahovitý pozemok trojpodlažný dom zelené strechy
Zdieľať článok

Diskusia