Zdroj: Ivo Tavares Studio

Pôvodné múry boli problémom, nakoniec sa stal kameň dominantou bytu

20. 02. 2021
Zdieľať

Na začiatku bol byt v budove zo sedemdesiatych rokov, ktorý nemal žiaden charakter. V ničom nevynikal, ničím nepútal, navyše bol priveľmi členitý a mal málo prirodzeného svetla. Ako vdýchnuť takémuto priestoru jedinečnosť?

Architektom z portugalského ateliéru DRK pod vedením Dioga Almeida sa to podarilo vďaka použitiu kameňa a úprave dispozície. Hlavným cieľom rekonštrukcie bolo vniesť do deväťdesiat metrov štvorcových veľkého priestoru moderný jazyk a dostatok komfortu za kontrolované náklady.

Prečítajte si tiež
Z panelového bytu vzniklo po rekonštrukcii moderné bývanie, ktoré si ctí betón, drevo a minimalizmus
Chodba s posuvnými dverami

Priestor je svetlý a moderný. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Sekundárnym cieľom architektov bolo dať bytu to, čo mu chýbalo najviac – svetlo, priestor a charizmu. Nasledovali detailné práce na odstránení niektorých priečok a vytváranie nových priestorov, z hľadiska objemu i funkcie. Nová dispozícia mala zabezpečiť aj plynulejší prechod medzi miestnosťami.

Pôvodné múry priniesli problém

Pod vrstvami starých omietok našli pôvodné kamenné múry. Na jednej strane bol tento objav pozitívny, pretože prírodný kameň je výrazný prvok v interiéroch, na druhej strane to znamenalo problém. Prečo? Pretože sa nedali odstrániť. Problém nakoniec povzniesli na výhodu: práve vďaka odhaleným kamenným múrom získal priestor vlastnú jedinečnosť a exkluzivitu.

Jedáleň s kuchyňou

Jedálenský kút sa nachádza medzi kuchyňou a obývacím priestorom. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Multifunkčné priestory

Napriek tomu, že sa nedalo vybúrať všetko, predsa len sa im podarilo prispôsobiť dispozíciu moderným potrebám domácich. Zaujímavým prvkom je multifunkčnosť niektorých priestorov. Napríklad chodba môže zároveň slúžiť ako kancelária, miestnosť primárne riešená ako čitáreň sa môže ľahko premeniť na hosťovskú izbu. Dispozíciu po premene tvorí otvorená obývačka s kuchyňou a jedálňou, ktorá je srdcom bytu. Okrem tohto priestoru sa v byte nachádzajú dve spálne, čitáreň, hygienické a technické zázemie.

Prečítajte si tiež
Jednoizbový byt pre päťčlennú rodinu? Presvedčíme vás, že je to možné!
Priestor v byte s posuvnými dverami a čiernym kreslom

Zaujímavým prvkom je multifunkčnosť niektorých priestorov. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Prirodzené svetlo a prírodný kameň

Autori rekonštrukcie kládli mimoriadny dôraz na úpravu svetelnosti priestoru. Prirodzené svetlo sa stalo prvkom tvarujúcim priestor a zároveň zdôrazňuje prírodný kameň. V konečnom dôsledku práve vďaka pôsobeniu svetla na kamenné múry vzniká absolútne osobitý zážitok z tohto priestoru.

Toaleta so zrkadlom

Zdroj: Ivo Tavares Studio

Stone Walls

Architektonické štúdio: Atelier DRK

Hlavný architekt: Diogo Almeida

Lokalita: Guarda – Portugalsko

Realizácia: 2020

Plocha: 90 m²

Prečítajte si tiež
Katastrofálny stav bytu spôsobil prepadnutie stropu. Ako vyzerá po náročnej rekonštrukcii?

Sabína Zavarská

Foto: Ivo Tavares Studio

Kategória: Návšteva
Tagy: biela omietka byty interiérové priečky kamenné murivo minimalizmus moderná architektúra
Zdieľať článok

Diskusia