Spojené a predsa oddelené

Spojené a predsa oddelené

18. 06. 2008
Zdieľať

Rodinný dom tesne pred dokončením - hotové déj`a vu. Kedy sme riešili niečo podobné? Tu však do boja vytiahli dva tábory – zástancovia otvorených priestorov a prívrženci zatvorenej kuchyne. Ako si s problémom poradila architektka Silvia Husárová?

 


Spojené a predsa oddelené

154231

Vážená redakcia,

predpokladám, že takýchto listov či e-mailov, ako je ten môj, dostávate niekoľko desiatok možno i stoviek. Napriek tomu skúsim, či sa na mňa neusmeje šťastie a nepodarí sa mi dostať radu od vašich spolupracovníčok, ktorých návrhy interiérov mi padli do oka. Kúpili sme začiatkom tohto roku nový domček tesne pred dokončením, takže vnútorné dispozície sú už dané. Veľmi sa z neho tešíme, pretože to bol pre mňa a manžela celoživotný sen, ktorý sa nám pomaly napĺňa. Dcéra zostáva bývať v našom pôvodnom byte a my dvaja si pomaličky domček dokončujeme podľa našich predstáv. Máme však jeden veľký problém, na riešení ktorého sa nevieme s manželom dohodnúť. Týka sa prízemia – tvorí ho veľká miestnosť, ktorá bude zahŕňať kuchyňu, jedáleň aj obývačku. Manžel trvá na tom, aby sa kuchyňa od obývačky oddelila, nevieme sa dohodnúť na spôsobe a veľkosti oddelenia. Zároveň máme pocit, že obývacia časť by sa mala oddeliť od chodby – (možno dverami?), aby teplo neunikalo smerom do schodiska. Ja by som bola rada, aby bol domček i farebne vnútri útulný a nerada by som zostala pri bielej farbe. Myslíte si, že by ste nám vedeli pomôcť radou, ako zariadiť prízemie? Pokiaľ by došlo k realizácii podľa Vášho návrhu, ale i predtým, Vás radi uvítame, aby ste videli ako to dopadlo.

S pozdravom

Manželia Trebatickí
(redakčne krátené)

Rodinný dvojdom, ktorého polovicu vlastní manželský pár, je tesne pred dokončením. Vnútorné dispozície a rozloženie priestorov sú dané a manželia dom zariaďujú podľa vlastných predstáv. Predmetom riešenia je teda spôsob a rozsah oddelenia kuchyne od obývačky, odčlenenie obytnej zóny od chodbových a vstupných priestorov, farebné a materiálové riešenie, ako aj design interiéru.

 

 

Alternatíva A


Spojené a predsa oddelené

154233

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

V tomto variante sa poloha a principiálne tvarovanie kuchyne (oproti poskytnutým podkladom) nemení. Zmeny sa dotýkajú najmä rozloženia funkčných zón kuchyne: varné centrum sa presúva na rozľahlý pracovný ostrov v priestore, vysoké skrine so zabudovanou technikou, ako aj umývanie riadu, zostávajú na náprotivnej stene. Dvojstrannú linku prepája do U blok horných skriniek.

Oddelenie kuchyne od obývačky rieši drevená stena v priestore s posuvným dverným krídlom. Kuchynský ostrov vymedzuje priestor pre jedáleň. Do obývačky sme umiestnili sedačku („dvojka a trojka“) podľa požiadavky čitateľov a okrem sedacieho nábytku sa našlo miesto aj pre knižnicu, TV stolík a rozľahlý kozub.

Obývačka je od vstupných priestorov domu oddelená dvojkrídlovými dverami. Interiér dotvárajú bytové textílie, nepriame osvetlenie stropu v podhľade, solitérne svietidlá a vysoké rastliny. Farebnosť interiéru je oranžovo-modro-sivá, kombinovaná so svetlými drevinami na nábytku. Kontrasty vytvárajú tmavé steny na presne vymedzených miestach v interiéri.

 

 

 


Spojené a predsa oddelené

153162

 

 


Spojené a predsa oddelené

153174


Spojené a predsa oddelené

153164

 

 

1 – vstupná chodba, 2 – obývacia izba, 3 – kuchyňa, 4 – jedáleň, 5 – WC, 6 – šatník, 7 – komora, 8 – garáž, 9 – terasa

 

 

 

 

Alternatíva B
 


Spojené a predsa oddelené

153169

Alternatíva B umiestňuje kuchyňu do lineárnej polohy na dlhšiu stenu miestnosti. V jednoduchej línii sa odohrávajú všetky funkčné prvky kuchyne – skladovanie, varenie aj umývanie. Jedálenský stôl nadobúda polohu solitéru a je umiestnený v osi kuchyne aj voči obývačky. Otvorenie, resp. uzavretie oboch častí interiéru, riešia posuvné steny.

Posuvnou stenou možno mieru oddelenia priestoru individuálne „nastaviť“ podľa momentálnej nálady a potreby. Deliace prvky môžu byť z pieskovaného bezpečnostného skla alebo z iného materiálu. Rovnaký posuvný prvok, zasúvateľný do stavebného puzdra, oddeľuje obývačku od vstupných priestorov.

Zariadenie obývačky tvorí len nízka zostava s technikou a už spomenutý sedací nábytok. V interiéri sa objavuje tmavšie drevo – na podlahe a na kratšej stene, ktorá smeruje do vstupných častí domu. Náladu priestoru dotvára sivozelená farba na stenách a podlahe. Dôležitým momentom sú bytové doplnky a osvetlenie interiéru.

 

 

 

 


Spojené a predsa oddelené

153167


Spojené a predsa oddelené

153168

 

 


Spojené a predsa oddelené

153166

 

 

1 – vstupná chodba, 2 – obývacia izba, 3 – kuchyňa, jedáleň,
4 – WC, 5 – šatník, 6 – komora, 7 – garáž, 8 – terasa

 

 

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: farebné a materiálové riešenie kuchyňa rodinné domy
Zdieľať článok

Diskusia