Zdroj: Miro Pochyba

Severská nadčasovosť v Novom Meste nad Váhom: Dvojizbový byt vyniká pohodovou atmosférou

20. 07. 2021
Zdieľať

Interiérová dizajnérka Beáta zariadila byt v novostavbe, ktorý ponúka na prenájom, maximálne nadčasovo, funkčne a moderne. Niet divu, že sa inšpirovala severským štýlom, ktorý je na takúto trojkombináciu ako stvorený.

Beáta je dizajnérka na materskej dovolenke. Spolu s manželom sa rozhodli odkúpiť od developera dvojizbový byt, ktorý sa nachádza len o bytovku ďalej. „V našom meste je nedostatok nízkopodlažných bytoviek, ktoré majú zabezpečené podzemné parkovanie a zároveň disponujú výťahom. Rozhodli sme sa preto byt kúpiť a ponúkať ho na prenájom,“ hovorí Beáta.

Prečítajte si tiež
Predsieň v severskom štýle

Prvotnou túžbou bolo zariadiť interiér elegantne, no pritom cenovo dostupne. Keďže nebolo jasné, či ho bude obývať muž, žena alebo pár, snažila sa ho zariadiť v neutrálnejšom duchu. Prvý návrh interiéru však vyzeral úplne inak. Dizajnérka chcela v byte použiť omnoho viac dreva a na stenu s televíznou skrinkou umiestniť viac políc. Projektovanie odkladacích priestorov má najradšej, pretože tých býva v bytoch nedostatok. Už objednala majstrov, dala im inštrukcie, realizačný návrh umiestnila na svoje oficiálne stránky, keď sa naň pozrel jej manžel a vyhlásil, že sa mu to nepáči a chcel by škandinávsky štýl s dôrazom na bielu farbu. „A to som mu návrh predtým mnohokrát ukazovala,“ smeje sa. Táto požiadavka definovala súčasný vzhľad bytu.

Obývacia izba s veľkou sivou sedačkou a obrazmi

Biele steny v obývačke aj v spálni zdobia obrazy rôznych veľkostí v rôznych rámoch. Priestor zútulňujú a zároveň sú veľmi jednoduchou možnosťou, ako z času na čas dopriať interiéru rýchlu a efektívnu zmenu. Zdroj: Miro Pochyba

Počas tvorby nového návrhu čítala mnoho článkov o charakteristikách tohto štýlu, no nechcela sa ho otrocky držať. Úplne sa vyhla nábytku a dekoráciám pôsobiacim prírodným dojmom, ako sú napríklad prútené koše. Jej obľúbenými farbami sú čierna, biela a sivá a do nich ladila celý interiér. Ostatné farby používa len ako doplnkové.

Prečítajte si tiež
Chcete si zariadiť obývačku v minimalistickom štýle? Stavte na jednoduché línie!

Napriek tomu, že ide o novostavbu, Beáta sa rozhodla zľahka pozmeniť dispozíciu. Dvere do komory, ktorá sa nachádza pri vstupe do bytu, vychádzali priamo pri kuchynskej linke, čím ju značne skracovali. Dala ich preto zamurovať a nové posuvné vybúrali do predsiene.

Kuchynská linka tak mohla byť dlhšia a omnoho funkčnejšia. Vytŕčajúci komín prekryla magnetickou tabuľou, na ktorú sa dá kresliť. Aby kuchyňa pôsobila jednoliatym dojmom, rozhodla sa vynechať úchytky na dvierkach. Tie pod kuchynskou linkou sa otvárajú pomocou push systému, skrinky nad ňou zasa potiahnutím dvierok, ktoré sú dlhšie než samotná skrinka.

V rámci šetrenia prostriedkov sa rozhodla vytvoriť štýlový kuchynský stôl tak, že od stolára kúpila veľkú drevenú dosku, na ktorú kováč privaril kovové nožičky. Spolu so stoličkami pôsobia ako zohratý celok.

Môj štýl je charakteristický využívaním neutrálnych farieb čiernej, bielej a sivej a uplatňovaním dostatku odkladacieho priestoru.

Beáta Kozáčková, dizajnérka

Podobným spôsobom vznikla aj polica nad televízorom. Predsieň, ktorá priamo nadväzuje na kuchyňu s obývačkou, má tiež svoje originálne prvky. Skrinka s elektrickými rozvodmi je skrytá za čalúneným panelom pripevneným na magnetoch. Namiesto klasických háčikov na vešanie kabátov sa dizajnérka rozhodla použiť kovovú tyč, ktorá je upevnená v hornej časti výklenku slúžiaceho ako sedadlo.

Obývacia časť priamo nadväzuje na kuchynskú okrem farebnosti aj štýlom stolov, políc a televíznou stenou. Pocit útulnosti navodzujú čierno-biele koberce, obrazy a rastliny v kvetináčoch. Samotné dekorácie vychádzajú zo škandinávskeho štýlu.

Kuchynská linka s televíznou skrinkou

Kuchynská linka plynule prechádza do televíznej skrinky. Farebnosť aj vzhľad poličiek zostávajú rovnaké. Bodové osvetlenie zvýrazňuje dizajn interiéru nielen v obývačke, ale aj v kuchyni. Dojem hĺbky steny s televíziou umocňuje kombinácia bieleho nábytku a bielej steny s niekoľkými farebnými prvkami. Zdroj: Miro Pochyba

Spálňa je zariadená v podobnom duchu ako spoločenská zóna. Dominujúcim prvkom je čierna stena za čelom postele. Farebným protipólom je náprotivná biela stena, ktorú zdobí množstvo farebných obrazov. Namiesto klasického vešania sú však postavené na bielych poličkách, ktoré splývajú so stenou. Najväčší a najfarebnejší obraz je dokonca opretý o stenu na zemi. Dojem zjemňuje aj biely toaletný stolík s drevenými nôžkami. Dostatok svetla zabezpečuje okrem stropného svetla aj dizajnová lampa na stolíku a nástenné nočné lampy s nastaviteľným ramenom.

Prečítajte si tiež
Kompletná rekonštrukcia panelákového bytu v severskom štýle trvala iba 2 mesiace

A čo sa majiteľke páči na byte najviac?

„Potešilo ma, keď som sem prišla na kávu s kamarátkou a jej dcéra sa spýtala, či by si byt nemohli prenajať ako rekreačné bývanie, pretože sa tu cíti veľmi dobre. Práve pohodová atmosféra je to, čo si na byte najviac cením.“

Obývačka s jedálňou v škandinávskom štýle

Zdroj: Miro Pochyba

DOBRÝ TIP

Vytŕčajúcu stúpačku v kuchyni Beáta zakryla magnetickou tabuľou, na ktorú sa dá písať. Alebo aj kresliť. Skrátka, ďalšie kreatívne riešenie, ktoré obyvateľov nabáda, aby sa prejavili.

Profil

Nehnuteľnosť

Dvojizbový byt v novostavbe v Novom Meste nad Váhom, ktorý slúži na prenájom.

Náklady

Zariadenie celého bytu spolu s novou kuchynskou linkou, menenou dispozíciou dvier a plácou pre stolára s kováčom stálo 15 000 €.

Majitelia

Interiérová dizajnérka Beáta Kozačková s manželom

www.kozackova.sk

Text: Katarína Orviská, upravila Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom špeciál

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty dizajnový nábytok interiérové doplnky moderné bývanie riešenie interiéru škandinávsky štýl zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia